reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy - 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych

System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy - 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych

„System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy” to temat przewodni tegorocznych obchodów 13. Dnia Ochrony Danych Osobowych. W roku 2019 już po raz trzynasty 28 stycznia będziemy świętować Dzień Ochrony Danych Osobowych. Został on ustanowiony przez Komitet Ministrów Rady Europy dla upamiętnienia rocznicy otwarcia do podpisu Konwencji 108 Rady Europy – najstarszego aktu prawnego o zasięgu międzynarodowym, który kompleksowo reguluje zagadnienia związane z ochroną danych osobowych.

Siedem miesięcy kluczowych zmian

Rok 2018 był czasem kluczowych zmian w przepisach, w związku z wdrożeniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Rozporządzenie to wprowadziło w Polsce zasadniczą zmianę podejścia do systemu ochrony danych osobowych, jednocześnie łącząc obowiązujące w tym zakresie zasady we wszystkich państwach UE.

- Istotą zaistniałych zmian jest wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony naszej prywatności w świecie nowych technologii, wzmocnienie praw obywateli, a szczególnie ochrony praw dzieci i ustanowienie silnego organu stojącego na straży tych praw – powiedziała dr Edyta Bielak-Jomaa, Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych

W obecnej sytuacji, Dzień Ochrony Danych Osobowych ma wymiar szczególny, gdyż są to pierwsze obchody w nowym systemie prawnym.

- Dzień Ochrony Danych Osobowych ma na celu uświadomić wszystkim obywatelom, jak istotna jest ochrona naszej prywatności i jaka jest wartość naszych danych osobowych we współczesnym świecie. To również okazja do refleksji na temat tego, jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe oraz jak skutecznie je chronić, korzystając z osiągnięć nowoczesnych technologii – dodała dr Edyta Bielak-Jomaa.

UODO czuwa w Polsce nad ochroną naszych danych. Przez ostatnie siedem miesięcy Urząd otrzymał ponad 10 tysięcy skarg, pytań i zgłoszeń dotyczących ochrony danych. W ramach infolinii Urzędu, która działa codziennie od 10 do 13, przeprowadzono ponad 13 tysięcy konsultacji, co oznacza ponad 90 rozmów dziennie.

Konferencja podsumowująca zmiany w systemie ochrony danych osobowych

„System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy” to temat przewodni głównego wydarzenia tegorocznych obchodów. Będzie nim konferencja, która odbędzie się 28 stycznia br. w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Edyta Bielak-Jomaa przedstawi na niej aktualne zagadnienia związane z prawem do prywatności i ochrony danych osobowych w kontekście doświadczeń stosowania od 25 maja 2018 r. RODO.

Główne zagadnienia konferencji to:

- wdrożenie dyrektywy 2016/680 (dyrektywy policyjnej) w Polsce;

- telemarketing – oczekiwania i realizacja;

- realizacja praw osób w Internecie.

Konferencja będzie ponadto okazją do wręczenia nagrody im. Michała Serzyckiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych III kadencji. Jest ona przyznawana za działania na rzecz edukacji o ochronie danych osobowych, do czego śp. Michał Serzycki przywiązywał dużą wagę.

PROGRAM KONFERENCJI >>>

Wydarzenia w regionach

Tradycyjnie też z okazji tego święta UODO będzie zaangażowane w inne działania mające na celu zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony prywatności i danych osobowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych liczne akcje odbędą się też w placówkach oświatowych uczestniczących w trwającej 9. edycji programu edukacyjnego UODO „Twoje dane – Twoja sprawa”. Wśród wielu inicjatyw, które szkoły zamierzają zrealizować na przełomie stycznia i lutego są m.in.: słuchowisko, gry miejsce, konkursy wiedzy, ale też wizyty w instytucjach publicznych.

Również społeczność akademicka inicjuje wydarzenia związane z obchodami Dania Ochrony Danych Osobowych. Dla przykładu Akademia WSB z Dąbrowy Górniczej pod patronatem Prezes UODO organizuje 1 lutego br. V Dzień Otwarty Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jest to konferencja tematyczna połączona z promocją dobrych praktyk w zakresie ochrony danych osobowych.

Przykładem innego działania, które także odbędzie się w nawiązaniu do tegorocznego święta, jest inicjatywa Śląskiej Sieć Metropolitalnej z Gliwic. Przygotowuje ona ogólnopolską kampanię na temat bezpieczeństwa w sieci. Wraz z gliwicką Biblioteką Publiczną zorganizowali konkurs dla uczniów i studentów pod honorowym patronatem Prezesa UODO na opracowanie spotu reklamowego promujące ideę ochrony danych osobowych. W ramach kampanii najlepsze spoty trafią do szkół oraz będą emitowane 28 stycznia br. na ogólnodostępnych telebimach mieszkańcom Warszawy, Poznania, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Opola, Bydgoszczy, Gdańska.

Patroni medialni wydarzenia:

System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy - 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

UODO

Zdjęcia

System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy - 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych/ Shutterstock
System ochrony danych osobowych po wprowadzeniu reformy - 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych/ Shutterstock

Webinarium: Raportowanie schematów podatkowych a COVID - 19126.65 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama