reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Gminom będzie łatwiej odzyskać nienależne świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA), w sytuacji gdy osoba do nich uprawniona otrzymała w tym samym czasie alimenty bezpośrednio od dłużnika lub od komornika. Umożliwi im to doprecyzowana definicja świadczeń nienależnie pobranych zawarta w art. 2 pkt 7 ustawy z 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 1, poz. 7 z późn. zm.).

Zmianę tę wprowadza nowelizacja wspomnianej ustawy przyjęta już przez Senat. Po zgłoszeniu poprawek wróciła ona do Sejmu.

Ze zmienionych przepisów wynika, że świadczeniami nienależnie pobranymi z FA są te wypłacone w przypadku gdy osoba uprawniona, w okresie ich pobierania, otrzymała niezgodnie z kolejnością określoną w art. 28 ustawy zaległe lub bieżące alimenty. Z kolejności tej wynika, że wszystkie kwoty wyegzekwowane od dłużnika powinny być przekazane na poczet zaległości z FA, następnie zaliczki alimentacyjnej, a na koniec – dla wierzyciela.

M.in. Naczelny Sąd Administracyjny (I OSK 597/10) uznał, że aby można było mówić o jednoczesności pobierania świadczeń z FA i alimentów, powinna zachodzić tożsamość okresu, za które świadczenia te wypłacono (mają one dotyczyć np. tego samego miesiąca). To oznacza też, że nie jest spełniony warunek świadczeń nienależnie pobranych.

Resort pracy postanowił więc zmienić przepisy, bo prezentowana przez sądy interpretacja powodowała, że gminom trudno było odzyskać od dłużnika zaległości, a rodzic otrzymywał podwójną pomoc. Tymczasem świadczenia z FA mają charakter zwrotny, a gminy mają obowiązek prowadzić postępowanie wobec niepłacącego alimentów rodzica w celu odzyskania zaległości.

Dlatego w okresie ich otrzymywania każda kwota musi być rozliczana zgodnie z kolejnością wskazaną w art. 28. Rodzic będzie więc musiał zwrócić świadczenia z FA, jeśli dłużnik zacznie płacić alimenty.

1,2 mld zł wyniosły w ubiegłym roku wydatku budżetu na świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. 158,6 mln zł zaległości udało się gminom odzyskać od dłużników alimentacyjnych w 2010 r.

Pełny tekst: Koniec podwójnych alimentów od samorządu i rodzica

Zobacz również serwis: Fundusz Alimentacyjny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Podwójne alimenty: z Funduszu Alimentacyjnego oraz od dłużnia./ Fot. Fotolia
Podwójne alimenty: z Funduszu Alimentacyjnego oraz od dłużnia./ Fot. Fotolia

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama