reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Alimenty do 25. roku życia, długi alimentacyjne bez ograniczenia wieku

Alimenty do 25. roku życia, długi alimentacyjne bez ograniczenia wieku

Obowiązek alimentacyjny na dziecko będzie ustawał po ukończeniu przez nie 25. roku życia. Długi wobec niego pozostaną jednak w mocy. Projektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zajmuje się obecnie Sejm.

Sejm/ Komisja za zmianami w prawie rodzinnym

Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach przyjęła we wtorek sprawozdanie podkomisji ws. rządowego projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który wprowadza m.in. alimenty natychmiastowe. Projekt trafi do drugiego czytania w Sejmie.

Polecamy: Alimenty. Jak szybko dostać pieniądze na dziecko

Alimenty do ukończenia 25. roku życia

Komisja przyjęła też sześć poprawek do propozycji. Jedna z nich przewiduje, że po ukończeniu 25. roku życia przez dziecko pobierające alimenty obowiązek alimentacyjny wobec niego ustaje, ale długi wobec niego z tytułu należności alimentacyjnych pozostaną w mocy. Kolejna poprawka zakłada, że wprowadzane nowelizacją postępowanie informacyjne nie będzie miało wpływu na już prowadzone i wszczynane postępowanie o władzę rodzicielską lub alimenty.

Alimenty natychmiastowe

Jednym z głównych założeń projektu nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych, czyli minimalnego wsparcia finansowego dla dziecka, które rodzic otrzymywałby w krótkim czasie na podstawie uproszczonej procedury.

Według projektu, uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Resort wskazuje, że ubiegający się o alimenty będą mogli składać pozew na gotowym, dostępnym w internecie formularzu, który jest prosty i łatwy do wypełnienia, a poza odpisem aktu urodzenia dziecka do pozwu nie będą dołączane dowody.

Utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Ponadto projekt - wychodząc z założenia, że dzieci mają prawo do kontaktów z obojgiem rodziców - wprowadza zasadę, że jeśli jeden z rodziców utrudnia drugiemu lub udaremnia orzeczone przez sąd kontakty z dzieckiem, sąd może wydać odpowiednie zarządzenie, np. przydzielić asystenta rodziny lub ustanowić nadzór kuratora sądowego.

W pierwotnym brzmieniu projektu proponowano, że gdyby te rozwiązania nie przynosiły efektu, a problemów nie rozwiąże również nałożenie przez sąd kary pieniężnej, rodzic utrudniający lub uniemożliwiający realizację kontaktów lub sprawowanie pieczy naprzemiennej miałby podlegać odpowiedzialności karnej - narażałby się na grzywnę albo ograniczenie wolności np. w postaci prac społecznych. Jednak w kwietniu rząd przyjął autopoprawkę, która m.in. wykreśla z projektu proponowaną penalizację niewykonywania orzeczenia albo ugody dotyczącej kontaktów z dzieckiem.

Rodzinne postępowanie informacyjne

Projekt przewiduje również wprowadzenie rodzinnego postępowania informacyjnego. Ma ono poprzedzać sprawy o rozwód i separację małżonków, którzy mają wspólne małoletnie dzieci. "Jego celem jest pojednanie małżonków, ale jeśli nie będzie to możliwe, to ma doprowadzić do tego, aby rozwód lub separacja przebiegły przed sądem w miarę sprawnie i bezkonfliktowo, ze szczególnym uwzględnieniem dobra dzieci. Ma dać małżonkom czas na wyjaśnienie wszystkich problemów i wypracowanie uzgodnień w sprawach dzieci, których dobro jest najważniejsze" - przewiduje MS.

Ponadto sądy rodzinne będą miały obowiązek zawiadamiania prokuratury o prowadzonych przez siebie sprawach wszczętych z urzędu o ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dobra dziecka.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ wus/

Polecamy serwis: Alimenty na dziecko

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Po zmianach przepisów obowiązek alimentacyjny będzie wygasał po osiągnięciu przez dziecko określonego wieku..fot. Shutterstock
Po zmianach przepisów obowiązek alimentacyjny będzie wygasał po osiągnięciu przez dziecko określonego wieku..fot. Shutterstock

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Kubicz

Doradca podatkowy, Partner Kancelarii LTCA odpowiedzialny za Dział Cen Transferowych i Compliance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama