| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Minimalne wynagrodzenie w 2013 r. wyższe o 100 zł

Minimalne wynagrodzenie w 2013 r. wyższe o 100 zł

O co najmniej 99 zł wzrośnie minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2013 r. Taka podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu.

W przyszłym roku wynagrodzenie minimalne za pracę będzie musiało w przybliżeniu wynosić co najmniej 1599 zł. Taki wzrost wynika z przepisów i założeń do budżetu państwa.

Od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę będzie musiało wzrosnąć o co najmniej 99 zł, czyli o 6,6 proc. Obowiązkowa podwyżka wynika z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nią wysokość najniższej pensji musi być podwyższona o prognozowaną inflację oraz 2/3 wskaźnika wzrostu PKB (jeśli płaca minimalna stanowi mniej niż połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę). Dodatkowo przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się także różnicę między prognozowaną a rzeczywistą inflacją w poprzednim roku.

O tym, ile w praktyce wyniesie podwyżka najniższej płacy, zdecyduje rząd wraz z partnerami społecznymi podczas negocjacji w Komisji Trójstronnej. Nie będzie mogła to być jednak kwota niższa od 1599 zł. Propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia rząd musi przedstawić partnerom społecznym do 15 czerwca.

Zobacz również: Wynagrodzenie 2012

W tle tegorocznych negocjacji w sprawie najniższej pensji w Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, który przygotował NSZZ „Solidarność”. Zakłada on uzależnienie jego wysokości od wzrostu gospodarczego. Jeśli roczny wzrost PKB przekroczyłby 3 lub 4 proc., szybciej rosłaby też minimalna płaca. W innym przypadku stosowany ma być dotychczasowy sposób ustalania najniższego wynagrodzenia (czyli w Komisji Trójstronnej).

Gdyby nowe przepisy obowiązywały już w tym roku, płaca minimalna i tak byłaby obliczana na dotychczasowych zasadach (prognozowany wzrost PKB nie przekracza bowiem 3 proc.). W 2013 r. nie mogłaby być zatem niższa od 1599 zł. Gdyby jednak trzeba było je stosować także rok temu, wynagrodzenie minimalne w 2012 r. wynosiłoby 1591 zł, a nie 1500 zł.

To, ile wynosi najniższe wynagrodzenie, ma znaczenie nie tylko dla najmniej zarabiających (nie mogą zarabiać mniej), ale także dla pozostałych pracowników. Powiązana jest z nim bowiem wysokość wielu innych świadczeń, w tym m.in. wysokość dodatku za pracę w nocy, minimalna wysokość odszkodowań za dyskryminację i mobbing oraz maksymalna wartość odpraw.

Pełny tekst: Płaca minimalna wzrośnie prawie o 100 zł

Zobacz również serwis: Zarobki

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »