| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Wynagrodzenie 2012

Wynagrodzenie 2012

Od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie w Polsce wyniesie 1500 zł. W stosunku do obecnej wysokości minimalnego wynagrodzenie, czyli kwoty1386 zł, jest to wzrost o 8,2 %.

Minimalne wynagrodzenie

Od stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie będzie wynosić 1500 zł. Określenie wysokości minimalnego wynagrodzenia w kwocie 1500 zł oznacza, że wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż od tej kwoty.

Negocjacje w Komisji Trójstronnej

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę jest corocznie przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji. Do dnia 15 czerwca każdego roku Rada Ministrów przedstawia Trójstronnej Komisji informacje dot. m.in. wskaźnika cen, wydatków gospodarstw domowych oraz wysokości przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w roku poprzednim. Oprócz tego dostarcza informacje o poziomie życia różnych grup społecznych i warunkach gospodarczych państwa, z uwzględnieniem sytuacji budżetu państwa, wymogów rozwoju gospodarczego, poziomu wydajności pracy i konieczności utrzymania wysokiego poziomu zatrudnienia.

Po przeanalizowaniu wspomnianych propozycji i informacji Trójstronna Komicja uzgadnia wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku następnym w terminie do dnia 15 lipca każdego roku. 

Zobacz: Wysokość zarobków Vademecum

Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia

W świetle prawa wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana w taki sposób, aby przeciętna wysokość minimalnego wynagrodzenia w danym roku wzrastała w stopniu nie niższym niż prognozowany na dany rok wskaźnik cen.

Należy pamiętać, że przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się: 

1. nagrody jubileuszowej; 

2. odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy oraz

3. wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. 

Na co wpłynie wzrost minimalnego wynagrodzenia?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę wpłynie m.in. na wysokość:

  1. dodatku za pracę w porze nocnej,
  2. wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój,
  3. odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
  4. odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację,
  5. minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Zobacz serwis: Wysokość zarobków

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2002.200.1679), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dziennik Ustaw Nr 192 pozycja 1141 z 14 września 2011).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »