reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Diety z NFZ - nowe plany żywieniowe w 2020 r.

Diety z NFZ - nowe plany żywieniowe w 2020 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia chce w 2020 r. udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Podobnie jak obecnie nowe jadłospisy będą bazowały na diecie DASH.

Bezpłatny portal diety.gov.pl

Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. i ma już ponad ćwierć miliona użytkowników. Co wymaga podkreślenia, to fakt, że bezpłatny portal diety.nfz.gov.pl to nie portal o odchudzaniu, a o zdrowym odżywianiu.

Na portalu aktualnie zamieszczone są propozycje jadłospisów na miesiąc (28 dni) dla 5 typów kaloryczności (1200, 1500, 1800, 2500, 3000 kcal) opartych o dietę DASH, która obecnie, na równi z dietą śródziemnomorską, jest uważana za najzdrowszą dietę świata. Ma rekomendacje towarzystw naukowych, m.in. diabetologicznego, kardiologicznego, nadciśnienia tętniczego. Planujemy rozszerzyć ofertę planów żywieniowych DASH o kolejne przepisy, uwzględniając sezonowość produktów oraz ich dostępność.

Polecamy: Prawo pracy i ZUS 2020 - pakiet STANDARD

Dieta DASH

Dieta DASH jest przeznaczona dla osób zdrowych, ewentualnie z lekkim nadciśnieniem czy stanem przedcukrzycowym (niska zawartość sodu i cukrów w proponowanych przepisach), natomiast w 2020 roku NFZ chce udostępnić plany żywieniowe również dla osób, które żyją z chorobą bądź nietolerancją na niektóre pokarmy, np. cukrzycą, osteoporozą, Hashimoto. Jadłospisy te też w głównej mierze będą bazowały na diecie DASH. Kolejnym krokiem będzie przygotowanie diety DASH Senior w dwóch kalorycznościach, a w dalszej kolejności diety wegetariańskiej. Ciekawym udogodnieniem proponowanych przepisów, poza listą zakupów, będzie dodawanie przez NFZ filmików instruktażowych związanych z przygotowywaniem dań.

Noworoczne postanowienia

Najwięcej wejść na stronę odnotowano w listopadzie 431 351. Z kolei rekord dzienny padł 2 stycznia 2020 r. kiedy stronę otwarto 36 991 razy. Można to tłumaczyć noworoczną chęcią zmiany swojego trybu życia w zakresie odżywiania. Tylko w grudniu stronę diety.nfz.gov.pl odwiedziło ponad 60 000 osób. Najliczniej i najczęściej korzystają z portalu mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic i Poznania, jednak, co cieszy nas szczególnie po zdrowe przepisy i propozycje zbilansowanej diety sięgają również mieszkańcy mniejszych miast i miejscowości, takich jak: Sochaczew, Kutno, Wadowice, Hajnówka czy Ustrzyki Dolne. Z portalu diety.nfz.gov.pl korzystają również osoby, które przebywają poza granicami kraju. Najwięcej użytkowników pochodzi oczywiście z Polski, ale mamy także logowania z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Kanady, Szwecji, Danii czy nawet odległej Australii.

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

NFZ

Zdjęcia

Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. i ma już ponad ćwierć miliona użytkowników.
Portal diety.nfz.gov.pl działa od lutego 2019 r. i ma już ponad ćwierć miliona użytkowników.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama