Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ

Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ/Fot. Shutterstock
Program szczepień przeciw koronawirusowi - odpowiedzi NFZ/Fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Program szczepień przeciwko koronawirusowi wzbudza wiele pytań placówek medycznych. Czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel? Co z rejestracją przez telefon lub w placówce? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielił Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ odpowiada na najczęstsze pytania placówek o program szczepień przeciw koronawirusowi

Czy system informatyczny jest jedynym sposobem rejestrowania na zaszczepienie, a także czy wymóg szczepień pięć dni w tygodniu może dotyczyć także sobót i niedziel - to niektóre pytania, z jakimi zwracają się do NFZ placówki medyczne.

REKLAMA

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w poniedziałek odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące naboru podmiotów do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Ile szczepień tygodniowo?

REKLAMA

Na pytanie, czy aby zakwalifikować się do programu, jeden zespół szczepiący w placówce będzie musiał wykonać co najmniej 180 szczepień tygodniowo, Fundusz wskazał, że w ogłoszeniu jest mowa o "zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień tygodniowo (…)”, co oznacza możliwość zorganizowania zespołu, który będzie w stanie zrealizować 180 szczepień tygodniowo.

NFZ wyjaśnia, że w przypadku np. mniejszego zainteresowania szczepieniem ze strony pacjentów lub innych, niezależnych od placówki przyczyn, liczba wykonanych szczepień może być mniejsza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzenie szczepień przez zespół wyjazdowy

Odnosząc się do kwestii, czy prowadzenie szczepień przez zespół wyjazdowy (w szczególności w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta, któremu stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień) jest obligatoryjne, NFZ poinformował, że nie jest wymagane utworzenie odrębnego zespołu wyjazdowego, a zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu.

Mogą to – jak zaznaczono - realizować także osoby prowadzące szczepienia w punkcie szczepień poza godzinami ich pracy.

Rejestracja przez telefon

NFZ wyjaśnia, że wykorzystanie systemu informatycznego nie wyklucza rejestracji przez telefon lub osobiście w placówce. Konieczne jest jednak wprowadzenie danych osób zarejestrowanych przez telefon lub osobiście do systemu informatycznego.

Szczepienie w dowolnym punkcie?

Na pytanie, czy świadczeniodawca będzie wykonywał szczepienia tylko dla pacjentów z listy POZ, Fundusz odpowiedział, że pacjent może zgłosić zamiar zaszczepienia się w dowolnym punkcie szczepień (najbliższym), co oznacza, że świadczeniodawca powinien zaszczepić pacjentów zgłaszających się, także tych spoza listy.

Kwalifikacja do szczepień

Odnosząc się zaś do wątpliwości, czy do udziału mogą przestąpić podmioty niezakontraktowane przez NFZ, Fundusz podał, że do udziału w programie kwalifikuje się podmiot leczniczy albo praktyka zawodowa, która posiada ważny wpis w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RWDPL) oraz dysponuje odpowiednią kadrą i warunkami lokalowymi pozwalającymi na przeprowadzenie szczepień.

Fundusz wyjaśnił, że do szczepienia kwalifikował będzie lekarz podczas wizyty w punkcie szczepień.

Wynagrodzenie za szczepienie

Odpowiadając z kolei na pytanie, czy wynagrodzenie za szczepienie obejmuje dwie dawki szczepionki, NFZ wskazał, że wynagrodzenie obejmuje jedną dawkę. "Za zaszczepienie drugą dawką szczepionki, w tym także kwalifikację do szczepienia w danym dniu, lekarz ponownie otrzyma wynagrodzenie w wysokości określonej w ogłoszeniu" – sprecyzował NFZ.

Punkt pobrań

REKLAMA

Komentując wątpliwości, czy można tzw. punkt pobrań w placówce przekształcić w punkt szczepień z zastosowaniem wszystkich wymogów określonych w ogłoszeniu, NFZ podał, że jest to możliwe, jeśli punkt pobrań spełni wszystkie wymogi sprzętowe i organizacyjne określone w ogłoszeniu o naborze.

Fundusz przekazał, że w zespół szczepiący musi składać się z lekarza lub felczera oraz pielęgniarki, położnej lub higienistki szkolnej, lub osoby wykonującej inny zawód medyczny posiadającej wymagane uprawnienia i kwalifikacje. Kwalifikacji do szczepienia i samego zaszczepienia może dokonywać ta sama osoba, czyli lekarz.

Fundusz podał, że placówka musi dysponować własnym zespołem wyjazdowym, albo – opcjonalnie – może zorganizować transport z miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta na szczepienie i odwiezienie go po szczepieniu do miejsca pobytu.

Zespół szczepiący

Na pytanie, czy muszą być określone co najmniej dwa zespoły szczepiące – stacjonarny i wyjazdowy, Fundusz podał, że nie muszą, może być to jeden zespół.

Szczepienie w sobotę i niedzielę

Odnosząc się zaś do zagadnienia, że skoro program nakłada obowiązek realizowania szczepień min. pięć dni w tygodniu, to czy dotyczy to dni od poniedziałku do piątku czy wchodzi w grę sobota i niedziela, NFZ przekazał, że możliwa i dopuszczalna jest realizacja zabiegów również w sobotę i niedzielę, w ramach minimalnego, pięciodniowego okresu szczepień w ciągu tygodnia. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/

Polecamy serwis: Prawa pacjenta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Greedflation

    Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

    Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

    Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

    Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

    Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

    Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

    REKLAMA

    Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

    W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

    Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

    Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

    Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

    Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

    Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

    REKLAMA

    Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

    Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

    Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

    Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

    REKLAMA