reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r.

Kwarantanna po przyjeździe do Polski od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. została określona w przepisach nowego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak długo będzie trwała kwarantanna? Czy przewidziano ułatwienia dla osób zaszczepionych?

Kwarantanna - nowe rozporządzenie

Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski zostały zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2020 r.

Zgodnie z rozporządzeniem do dnia 17 stycznia 2021 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną.

W okresie od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. osoba, przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, będącą granicą zewnętrzną UE, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Polski będzie obowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Kwarantanna - jak długo?

Kwarantanna ta będzie trwała 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoby przekraczające granicę będą miały obowiązek przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informacje o:

  • adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie się odbywać obowiązkową kwarantannę;
  • numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą.

Kiedy kwarantanna po powrocie do Polski?

Do 17 stycznia 2021 r. obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczy także osób przekraczających tę granicę:

1. statkiem powietrznym;

2. transportem kolejowym;

3. pojazdem samochodowym:

  • będącym środkiem publicznego transportu zbiorowego;
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą,
  • służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego, lub międzynarodowego transportu kombinowanego
  • przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób.

Przedsiębiorca oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą wykonujący:

  • międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, lub międzynarodowy przewóz regulowany, lub międzynarodowy transport kombinowany;
  • transport statkiem powietrznym;
  • transport środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą;
  • transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej

– będzie informował pasażerów o obowiązku odbycia kwarantanny.

Osoba przekraczająca granicę państwową przekaże przed przekroczeniem tej granicy przedsiębiorcy oraz wyżej określonemu podmiotowi informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę oraz numerze telefonu do bezpośredniego kontaktu z tą osobą. Informacje te zostaną przekazane niezwłocznie jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwej w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Kwarantanna - kogo nie obejmuje?

Kwarantanny nie będą musiały odbywać m.in. określone w rozporządzeniu osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych. Są to przykładowo kierowcy wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego, rybacy, obsada pociągu.

Ponadto z kwarantanny zwolnieni będą żołnierze, członkowie misji dyplomatycznych, uczniowie pobierający naukę na terenie Polski oraz ich opiekunowie, studenci, zawodnicy biorący udział w międzynarodowych zawodach sportowych.

Obowiązek kwarantanny nie dotyczy także osób przekraczających granicę wewnętrzną w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub kraju sąsiadującym.

Jakie ułatwienie dla osób zaszczepionych?

Od 28 grudnia osoby, które zostały zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą kierowane na kwarantannę. Będą musiały udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej szczepienie przeciwko COVID-19 zaświadczeniem o wykonaniu tego szczepienia.

Gdzie szukać informacji?

Szczegółowe informacje dotyczące podlegania kwarantannie po przyjeździe do kraju można znaleźć na stronie Straży Granicznej www.strazgraniczna.pl. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15 dział również specjalna infolinia + 48 22 500 40 00.

Zakaz lotów od 22 grudnia 2020 r.

Pamiętajmy, iż od 22 grudnia 2020 r. do 6 stycznia 2021 r. obowiązuje zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

1) Bośni i Hercegowiny;

2) Czarnogóry;

3) Gruzji;

4) Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;

5) Republiki Armenii;

6) Republiki Kosowa;

7) Republiki Macedonii Północnej;

8) Republiki Serbii;

9) Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork

10) Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Zakaz ten nie obowiązuje lotów wyczarterowanych przed 8 grudnia 2020 r. Nie stosuje się go również do państw, które notyfikowały Polsce wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie z negatywnym wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Źródło: Infor.pl, gov.pl, Straż Graniczna, PAP

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r., poz. 2316)

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock
Kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski od 28 grudnia 2020 r./Fot. Shutterstock

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama