Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CBOS: Podsumowanie 2021 – ponad połowa Polaków uważa, że był to zły rok dla Polski

PAP
CBOS: Podsumowanie 2021 – ponad połowa Polaków uważa, że był zły rok dla Polski
CBOS: Podsumowanie 2021 – ponad połowa Polaków uważa, że był zły rok dla Polski
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podsumowanie 2021 r. pokazuje nastroje z jakimi Polacy kończą bieżący rok. Jakie dominują? Jak się prezentują w porównaniu z wynikami sprzed roku?

Podsumowanie 2021 r. – dominujące nastroje

CBOS opublikował w czwartek wyniki badań "Oceny roku 2021". Wynika z nich, że tegoroczne oceny są nieco lepsze niż wyrażane pod koniec ubiegłego roku, ale znacznie gorsze niż notowane w ostatnich kilku latach przed pandemią COVID-19.

REKLAMA

Większość (56,1 proc.) badanych ocenia mijający rok – najogólniej rzecz biorąc – jako zły dla Polski. Jak podaje ośrodek, w porównaniu z poprzednim rokiem nastąpił spadek o 3,3 pkt proc. ocen negatywnych; nieznacznie - o 2,2 pkt proc. - przybyło też ocen pozytywnych: wzrost z 16,7 proc. do 18,9 proc. Badani wystawiający pozytywne oceny mijającego roku twierdzą, że był on "dobry" (9,7 proc.) lub "dość dobry" (8,2 proc.), a tylko co setny uważa go za "bardzo dobry".

Podsumowanie 2021 r. – kto ocenia go dobrze

REKLAMA

Według CBOS najlepiej 2021 r. w odniesieniu do Polski wypada w opinii badanych deklarujących poglądy prawicowe, z których nieznacznie więcej ocenia go pozytywnie niż negatywnie. "Wśród pozostałych respondentów dominują oceny negatywne, a najgorzej mijający rok w odniesieniu do naszego kraju oceniają identyfikujący się z lewicą (6 proc. ocen pozytywnych i 82 proc. negatywnych). O światopoglądowym zróżnicowaniu opinii świadczy też ich związek z deklaracjami dotyczącymi praktyk religijnych – im są one częstsze, tym więcej ocen pozytywnych, a mniej negatywnych" - wskazuje CBOS.

Z badań wynika, że ocena mijającego roku zależy też od wieku. W odniesieniu do Polski i świata są one generalnie znacznie gorsze wśród respondentów młodszych. Badani poniżej 45. roku życia w większości oceniają go negatywnie, a najmniej ocen negatywnych i najwięcej pozytywnych jest w grupie wiekowej 65+.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W większości negatywne oceny w badaniach wystawili też respondenci z wyższym wykształceniem, z których aż 72 proc. uważa, że rok 2021 – ogólnie rzecz biorąc – był zły dla Polski, a zaledwie 11 proc. uznało go za dobry.

Podsumowanie 2021 r. – ocena globalna

Ankietowani wystawili też ocenę mijanemu rokowi w wymiarze globalnym. Jak podał CBOS, blisko dwie trzecie (65,3 proc.) badanych uważa, że rok 2021 – najogólniej rzecz biorąc – był dla świata zły.

REKLAMA

"Oceny roku w wymiarze globalnym są zatem jeszcze gorsze niż w odniesieniu jedynie do Polski. W porównaniu z poprzednim rokiem ocen negatywnych jednak minimalnie ubyło (spadek o 3,4 pkt proc.), przy czym znacząco spadł odsetek ocen +bardzo złych+ (o 5,3 punktu proc.), a nieznacznie więcej niż poprzednio jest ocen +raczej złych+ (wzrost o 2 pkt proc.)" - wskazał CBOS. Z kolei pozytywną ocenę w odniesieniu do świata wystawiło 9,2 proc. respondentów (wzrost o 0,9 pkt proc.). 19,8 proc. badanych oceniło mijający rok jako "ani dobry, ani zły".

"Oceny roku 2020 w wymiarze globalnym były najgorsze od roku 1986. Rok 2021 oceniony został przez Polaków minimalnie lepiej niż poprzedni i tym samym jest trzecim najgorzej ocenianym rokiem w całej 36-letniej historii naszych badań (gorzej oceniane były tylko lata 2020 i 2001)" - poinformował CBOS.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach od 29 listopada do 12 grudnia na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ył to
    2022-01-02 20:44:03
    Był to najgorszy rok w moim dotychczasowym życiu, a mam 59 lat
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Park narodowy

Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

REKLAMA

Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie są możliwe scenariusze przyszłości?

REKLAMA