REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych

Dziennikarka medyczno-prawna
Logopedzi i dietetycy wykreśleni z ustawy o niektórych zawodach medycznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Logopedzi i dietetycy. Projekt ustawy o 17 zawodach medycznych już bez logopedów i dietetyków – tak zdecydowali członkowie sejmowej Komisji Zdrowia. Czy to zakończy spory? Niekoniecznie – w środowisku medycznym wciąż słychać różnicę zdań. 

Logopedzi i dietetycy. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy regulującej funkcjonowanie 17 zawodów medycznych od początku wzbudzało wiele kontrowersji. Przeciwko regulacjom przeciwni byli logopedzi i dietetycy, wnioskując o odrębne ustawy dotyczące ich zawodów oraz powołania samorządów. 

REKLAMA

Konfliktowa lista niektórych zawodów medycznych 

Na wstępnej liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazły się zawody

 • asystentka stomatologiczna. 
 • dietetyk, 
 • elektroradiolog, 
 • higienistka stomatologiczna, 
 • logopeda, 
 • opiekun medyczny, 
 • optometrysta, 
 • ortoptysta, 
 • podiatra, 
 • profilaktyk, 
 • protetyk słuchu,
 • technik dentystyczny, 
 • technik farmaceutyczny, 
 • technik masażysta, 
 • technik ortopeda, 
 • technik sterylizacji medycznej, 
 • terapeuta zajęciowy.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, zadaniem nowych przepisów ma być gwarancja dostępu do wykonywania zawodów medycznym wyłącznie profesjonalistom. Po odpowiedniej weryfikacji mają oni trafiać do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Powyższa lista ma zapewnić bezpieczeństwo pacjenta, który korzystać będzie tylko z usług rzetelnych specjalistów. 

Logopedzi - o co walczą

REKLAMA

Planowane zmiany największy sprzeciw wzbudziły u logopedów, którzy dostrzegli w ustawie sztuczny podział wewnątrz ich środowiska – na specjalistów placówek oświatowych i medycznych. Specjaliści placówek oświatowych uważali, że zostaną zakwalifikowani do kategorii „nauczyciel logopeda”, a tytuł zawodowy będzie przysługiwał logopedom zatrudnionym w placówkach medycznych. 

Nie całe środowisko logopedów pozytywnie ocenia decyzję Komisji Sejmowej w temacie wykreślenia ich zwodu z ustawy o zawodach medycznych (będą jednak częściowo nią objęci. Chodzi o tych, którzy wykonują czynności w ramach świadczeń gwarantowanych). W opinii ekspertów logopedzi, którzy pracują w ochronie zdrowia stanowią niewielki ułamek wszystkich logopedów. Całkowite wykreślenie logopedów z ustawy o niektórych zawodach medycznych nie wpłynie na poprawę tej sytuacji. Obecnie jedynie na oddziałach neurologii, rehabilitacji medycznej, foniatrii oraz w opiece ambulatoryjnej jest procedura zatrudniania logopedów w ramach ochrony zdrowia. Brak regulacji zawodu logopedy będzie wiązał się z tym, że nie będzie możliwe staranie się o tworzenie nowych procedur. Brak nowych procedur może wpłynąć niekorzystnie na tworzenie nowych miejsc pracy logopedów w ochronie zdrowia, na czym najbardziej ucierpią pacjenci i ich rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dietetycy - czego się domagają

Środowisko dietetyków domagało się odrębnej ustawy dla swojej grupy zawodowej, w zamian zostali usunięci z projektu ustawy o zawodach medycznych. W opinii Związku Zawodowego Dietetyków jest to „słodko-gorzki sukces”. 

– „Wspólnymi siłami udało nam się wykreślić dietetyka z listy zawodów objętych ustawą o niektórych zawodach medycznych. Osiągnęliśmy to dzięki determinacji i działaniom Polskiego Związku Zawodowego Dietetyków oraz zjednoczeniu środowiska, za co raz jeszcze serdecznie dziękujemy” – napisał ZZD w mediach społecznościowych. Niestety jak zauważa Związek, w myśl zgłoszonej i przegłosowanej przez stronę rządzącą poprawki, która nie została skonsultowana z PZZD wprowadzono zapisy o tym, że ustawa reguluje osoby, które: wykonują czynności zawodowe w zakresie planowania diety; prowadzenia konsultacji dietetycznych, a także udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych (czyli finansowanych z NFZ). – „Usłyszeliśmy, iż nie jest to zapis o dietetykach, z czym się nie zgadzamy, ponieważ rzeczone czynności w myśl ustawy mogą wykonywać tylko wymienieni w tabeli załącznika dietetycy o określonym wykształceniu – wskazuje ZZD i dodaje, że doszło do sytuacji na wskroś kuriozalnej, kiedy to ustawa o nie-dietetykach, jest ustawą o ludziach, którzy posiadają wykształcenie dietetyka. – „Jest to z naszego punktu widzenia niekorzystne i niekonstytucyjne, aby regulować tylko część środowiska. W naszej opinii utrudni to osobną regulację zawodu” – podkreślili, zauważając: – „Wyłączenie z regulacji powinno dotyczyć całej grupy zawodowej, jednak mając na uwadze opinie środowiska będziemy w najbliższym czasie udostępniać formularz, w którym zapytamy dietetyków pracujących w POZ i szpitalach o opinię na temat tej poprawki i od tego uzależnimy dalsze działania” – podsumował ZZD, zapewniając, że będzie wciąż i niezmiennie walczył o dobrą, godną i osobną ustawę dla wszystkich dietetyków.

Jakie zmiany po poprawkach

Po przyjętych poprawkach, na liście projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych znalazło się 16 profesji – usunięto logopedów i dietetyków, ale dodano instruktora terapii uzależnień. Na listę zawodów objętych procedowanym aktem prawnym nie trafili zabiegający o to sanitariusze szpitalni i sekretarki medyczne.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA