REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Bielsku-Białej powstanie 205 lokali komunalnych. Na ten cel przeznaczono ponad 13 mln zł

mieszkanie komunalne
mieszkanie komunalne
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bielsko-Biała otrzyma ponad 13 mln zł wsparcia na budowę mieszkalnictwa komunalnego. Z tych środków powstanie 205 lokali mieszkalnych, które są w zasobach gminnych. Dzięki temu będziemy mieć w mieście więcej mieszkań dla osób z niskimi dochodami i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówił w piątek (22 września 2023 r.) minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

W czasie konferencji prasowej w Bielsku Białej, minister Grzegorz Puda poinformował o wsparciu miasta ze środków budżetowych. Sfinansowanie rozwoju budownictwa mieszkalnictwa komunalnego będzie pochodzić z rządowego Funduszu Dopłat. Bezzwrotnych grantów udziela BGK.

Celem programu jest zwiększenie liczby lokali mieszkalnych przeznaczonych dla osób o niskich i przeciętnych dochodach oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym

– podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

JST mogą również otrzymać środki na stworzenie nowych mieszkań o dobrym standardzie i niskim czynszu czyli dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych, a ze względu na poziom dochodów nie przysługuje im mieszkanie socjalne.

Nie wszyscy spełniają kryteria programu Pierwsze Mieszkania, nie wszystkich stać na kredyt albo najem na warunkach rynkowych. Nie zapominamy o tych osobach i dlatego z taką konsekwencją wspieramy samorządy w budowie mieszkań komunalnych

– tłumaczył szef MFiPR.

Fundusz Dopłat - co to

Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. to aż 1,65 mld zł. Z tego już ponad 1,4 mld zł zostało rozdysponowane dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych (w sumie 175 instytucji) na budowę nowych obiektów czy remonty istniejących już budynków i pustostanów.

W ramach dofinansowania powstanie 7 tys. 162 nowych lub całkowicie wyremontowanych lokali mieszkalnych, 302 miejsca w schroniskach dla bezdomnych i 160 w noclegowniach.

W 2021 r. wszedł w życie tzw. społeczny pakiet mieszkaniowy, w ramach którego m.in. znacznie zwiększono dofinansowanie dla gmin z Funduszu Dopłat oraz wprowadzono rozwiązania ułatwiające gminom tworzenie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, wspierających realizację lokalnej polityki mieszkaniowej (w tym podniesiono finansowe wsparcie do nawet 80 proc.).

Bielsko-Biała otrzymała dofinansowanie ze środków RPO

W poprzedniej perspektywie finansowej Bielsko-Biała otrzymała dofinansowanie ze środków RPO Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 na realizację dwóch projektów dot. rozwoju mieszkalnictwa socjalnego i chronionego. Łączne dofinansowanie UE w tych projektach to 7,6 mln zł.

Inwestycje obejmują przeprowadzenie remontów i adaptacji obiektów pod kątem dostosowania ich do potrzeb mieszkaniowych. Część lokali jest przeznaczona dla obywateli Ukrainy, a po zakończeniu pełnienia tej funkcji będą wykorzystywane jako mieszkania o najmie socjalnym.

Modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków komunalnych 2021-2027

Modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków komunalnych, w tym budynków zabytkowych będzie realizowana poprzez dotacje w programie FESL 21-27. Dofinansowanie będzie dotyczyć następujących działań:

 • Efektywność energetyczna budynków mieszkalnych – wsparcie UE w wysokości blisko 95 mln euro;
 • Efektywność energetyczna budynków mieszkalnych – ZIT – wsparcie UE w wysokości ponad   30 mln euro.

Ponadto wsparcie modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków komunalnych realizowane w formie instrumentów finansowych (dotacja + pożyczka) będzie jednym z dopuszczalnych typów projektów w Działaniu FESL.02.05 Efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej, mieszkalnych i przedsiębiorstw (IF). Wysokość dofinansowania UE to ponad 116 mln euro.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zima 2023/2024 się rozkręca. Nie chcesz być chory na święta, sprawdź jakie masz prawa. Pracodawca może zapłacić 30 000 zł kary

  Upalne lato i mroźna zima to okresy, w których pracodawców obciążają dodatkowe obowiązki. To oni muszą zadbać o utrzymanie w miejscu pracy temperatury optymalnej do rodzaju wykonywanej pracy.

  1500 zł grzywny za nieodśnieżony chodnik. Odszkodowanie 70 000 zł. Kto odśnieża? Jak często? [Zima 2023/2024 r.]

  Kara wynika z art. 117 Kodeksu wykroczeń. To jej maksymalny wymiar. W praktyce jest mniej. Ale jest jeszcze problem odszkodowania cywilnego za wypadek przechodnia. 

  Jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić pracownikom 2 dni wolnego. Jeśli nie, grozi mu grzywna do 30 000 zł

  Sprawdź komu jeszcze przed 2024 r. pracodawca musi udzielić dodatkowych dni zwolnienia od pracy. Pamiętaj, że pozostał już tylko grudzień na to, żeby je wykorzystać – później przepadną. Pracodawcy, który się nie wywiąże z obowiązku, może grozić grzywna nawet do 30 000 zł.

  Styczeń i luty 2024 r. będą najlepsze do przejścia na emeryturę. Czy ty też zyskasz więcej niż 1783,82 zł?

  Wysokość emerytury jest uzależniona przede wszystkim od stażu pracy i wysokości zarobków, które emeryt uzyskiwał pracując. Jednak nie tylko od tego. Zawsze przed podjęciem decyzji o zmianie statusu z pracownika na emeryta należy się dodatkowo zastanowić, który moment w roku będzie tym najkorzystniejszym na przejście na emeryturę, biorąc pod uwagę tablice trwania życia, waloryzację, a także tzw. trzynastki i czternastki.

  REKLAMA

  Podwyżka renty socjalnej do 4300 zł, podwyższa świadczenie wspierające do 9460 zł. Jest to realne?

  Sejm pracuje nad projektem obywatelskim ustawy wprowadzającej podwyżkę renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł, a od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto.

  350 tys. godzin dodatkowych zajęć sportowych dla uczniów. Jakie zmiany na lekcjach WF w 2024 r.?

  Profilaktyka prozdrowotna w szkołach bardzo ważnym zadaniem w 2024 r. MEiN i AWF będą ściśle współpracować w 2024 r.

  Zmiany w wymaganiach, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły lub przedszkola. Rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw

  W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym przedszkolu, publicznej szkole podstawowej, publicznej szkole ponadpodstawowej oraz publicznej placówce. Sprawdź co się zmienia!

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. W jakich przypadkach?

  Zmiany dotyczące możliwości zwolnienia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego na wniosek rodziców. Sprawdź w jakich przypadkach! Nowe przepisy są już opublikowane w dzienniku ustaw. 

  REKLAMA

  Nowy zasiłek dla każdego 2024 – teraz wróci idea bezwarunkowego dochodu podstawowego i wszyscy co miesiąc dostaną przelew z ZUS?

  Gdyby nie pandemia, to stały zasiłek w określonej wielkości – w Polsce analizy wskazywały na 1 300 zł co miesiąc – prawdopodobnie trafiałby na konta wszystkich obywateli w kilku przynajmniej krajach Europy i świata. Być może także w Polsce, choć zapewne nie w całym kraju, ale tytułem eksperymentu w kilku najbiedniejszych regionach.

  Darmowe posiłki dla pracowników od 1 listopada 2023 r. do 31 marca 2024 r. Pracownik nie może z nich zrezygnować!

  Pracodawca ma obowiązek zapewnienia darmowych posiłków pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych. W okresie zimowym posiłek profilaktyczny przysługuje pracownikom wykonującym ciężką pracę fizyczną na otwartej przestrzeni.

  REKLAMA