REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szef MEiN P. Czarnek: Od stycznia 2024 roku o 20 proc. wzrosną wynagrodzenia minimalne wszystkich grup pracowników naukowych

uczelnia pracownik naukowy wynagrodzenie
uczelnia pracownik naukowy wynagrodzenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń minimalnych pracowników naukowych zapowiedział szef resortu edukacji. Pensje wzrosnąć mają od stycznia 2024 r. o 20 proc. 

Od stycznia 2024 roku wynagrodzenia minimalne wszystkich grup pracowników naukowych – od asystentów po profesorów – wzrosną o ok. 20 proc. – poinformował w niedzielę w Chełmie (Lubelskie) szef MEiN Przemysław Czarnek.

REKLAMA

Podczas inauguracji roku w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie (Lubelskie) minister Czarnek przypomniał, że w ostatnich latach przekazano ok. 14 mld zł na realizację inwestycji samorządowych w edukację. Przekazał również, że subwencja oświatowa w tym roku wzrosła o ponad 11 mld zł, a w przyszłym roku wzrośnie o ponad 12 mld złotych.

Wzrosną  wynagrodzenia minimalne wszystkich grup pracowników naukowych

REKLAMA

"Od 1 stycznia 2024 roku - w ramach zwiększenia wydatków na naukę i szkolnictwo wyższe o blisko 3 mld zł - wynagrodzenia wszystkich grup pracowników naukowych – od asystentów po profesorów – wzrosną o ok. 20 proc." – poinformował szef MEiN dodając, że trwają już prace nad zmianą rozporządzenia.

"Mówimy o wynagrodzeniach minimalnych – chciałbym, żeby państwo zrozumieli, bo ZNP lewicowe zdaje się, że nie rozumie, albo udaje, że nie rozumie, czym są wynagrodzenia minimalne. Wynagrodzenia minimalne to te, które gwarantuje subwencja. Natomiast każda uczelnia, w ramach swoich środków - a tych środków na inwestycje w uczelniach też jest mnóstwo – wyasygnuje nieraz dużo więcej środków" – mówił Czarnek.

Kierunek lekarski kierunkiem przyszłości

Odnosząc się do PANS w Chełmie, jako przyszłościowy kierunek rozwoju wskazał kierunek lekarski. "Chełm musi również stać się miejscem, w którym będziemy kształcić lekarzy. Chełm ma ogromny potencjał i dlatego chcę zapewnić, że będziemy wspierać ten kierunek - jak tylko będzie wniosek, jak tylko przejdzie całą procedurę - ja już jestem gotowy z decyzją o zgodzie na kierunek lekarski w Chełmie" – zapewnił minister Czarnek dodając, że jest on wypracowywany obecnie we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zastrzegł jednocześnie, że nie oznacza to obniżenia standardów kształcenia lekarskiego w Polsce. "Dlaczego nie mają się kształcić się w Chełmie, w Elblągu, Płocku czy Kaliszu, skoro brakuje lekarzy (…) Takie kierunki muszą być uruchamiane, bo dzisiaj brakuje nawet 60 tys. lekarzy na rynku lekarskim w Polsce" – ocenił szef MEiN.

Wolność badań naukowych

REKLAMA

Czarnek nawiązał również do stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) z maja br., w sprawie zapewnienia wolności badań naukowych kilku organizacji przedstawicielskich środowiska naukowego, po wypowiedziach medialnych szefa MEiN dotyczących prof. Barbary Engelking oraz sygnatariuszy listu otwartego w jej obronie.

"Powiedziałem, że nie będę finansował żadnych badań, które będę nastawione na szkalowanie narodu polskiego. Co się wtedy stało? Rektorzy zgromadzeni w prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich na swoim posiedzeniu przyjęli oświadczenie przeciwko ministrowi edukacji narodowej. A dlaczego nie przeciwko pani Engelking i ohydnym, szkalującym dobre polskie imię tezom stawianym w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim? Dlaczego broni się tych, których atakują Polskę, a nie stoi się w obronie Polski? Bo jest się pod wpływem pedagogiki wstydu" – stwierdził Czarnek.

"To ja dzisiaj mówię, stąd z Chełma, do wszystkich rektorów w Polsce. Pamiętajcie jedną rzecz: jesteście rektorami polskich uczelni, jesteście finansowani przez polskich podatników, którzy nie życzą sobie opluwania dobrego imienia Polski, opluwania dobrego imienia Polaków, opluwania polskiej historii i polskiej teraźniejszości" - podkreślił minister.

"Bez pedagogiki dumy, bez edukacji patriotycznej nie wykształcimy Polaków, którzy będą dumni z polskości" – ocenił minister Czarnek.

Podczas inauguracji roku akademickiego w Chełmie szef MEiN przekazał PANS symboliczny czek na ponad 10 mln zł. "Chełm jest bardzo ważnym ośrodkiem na mapie Polski, który kształci pilotów" – zaznaczył. Wyjaśnił, że 2 mln zł zostanie przekazanych na samolot, a reszta środków na rozwój kierunków medycznych.

W Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie kształci się obecnie około 2 tys. osób na 12 kierunkach.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Służba cywilna. Od 1 stycznia 2024 r. za pracę w godzinach nadliczbowych będzie przysługiwało wynagrodzenie

  1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie zmiana przepisów dotyczących rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych pracownikom służby cywilnej. Od tego dnia pracownik służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w nadgodzinach będzie miał prawo do wynagrodzenia.

  Czy komornik zabierze przed świętami świadczenie z ZFŚS? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia. Jednak prawie na pewno pracownik zostanie z niczym.

  W okresie przedświątecznym wielu pracowników otrzymuje od pracodawców świadczenia z ZFŚS. Jednak ostatecznie nie zawsze trafiają one w ich ręce. Obawiać się mogą ci pracownicy, których wynagrodzenie zostało zajęte przez komornika. Jednak dlaczego niektórzy pracodawcy przekazują komornikowi świadczenia z ZFŚS, a inni nie? Trzeba uważnie przeczytać treść zajęcia komorniczego.

  MRiPS: W 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne można pobierać po wygaśnięciu orzeczenia o niepełnosprawności

  Ministerstwo Rodziny wyjaśnia możliwości, jakie ma opiekun osoby niepełnosprawnej po wygaśnięciu w 2024 r. orzeczenia o niepełnosprawności. Ministerstwo odpowiedziało na poniższe pytanie:

  Wzór formularza: zespół ds. orzekania wpisze punkty o niesamodzielności osoby niepełnosprawnej [świadczenie wspierające]

  Publikujemy wzór formularza, który wypełni zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, określając poziomy wsparcia przy świadczeniu wspierającym.

  REKLAMA

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. nowa kategoria emerytów? Emeryci chcą jednak mniejszych okresów składkowych [projekt ustawy w Sejmie]

  Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  Wiesz jaka w 2024 r. pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Powyżej wypłaty brutto i netto tej pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  REKLAMA