REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzeba będzie inaczej obliczać staż emerytalny. Na wprowadzenie zmian jest rok, ale trudne przewidzieć, czy będą korzystne, czy nie.

ZUS, pieniądze, emerytura, świadczenie przedemerytalne staż pracy okresy składkowe okresy nieskładkowe Trybunał Konstytucyjny miesiąc
Trzeba będzie inaczej obliczać staż emerytalny. Na wprowadzenie zmian jest rok, ale trudne przewidzieć, czy będą korzystne, czy nie.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się w sprawie przyszłych emerytów – obecnie obowiązujący sposób obliczania stażu pracy uprawniającego do świadczeń z ZUS jest niekonstytucyjny. Na wprowadzenie zmian jest rok, ale w którą stronę one pójdą, trudno przewidzieć.

Obecnie miesiąc to czasami 30 dni kalendarzowych, a czasami nie

Obecnie obowiązujące zasady obliczania okresu składkowego i nieskładkowego zostały uregulowane w § 31 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011 r. poz. 1412 ze zm.). Wynika z niego m.in., że okresy niepełnych miesięcy oblicza się w dniach. Sumę dni zamienia się na miesiące, przyjmując za miesiąc 30 dni kalendarzowych. Taki sposób obliczania w praktyce jest bardziej korzystny dla pracowników, którzy często przerywali zatrudnienie. Przepis zakwestionował pracownik, który starał się o świadczenie przedemerytalne, ale jego staż pracy wyniósł 39 lat i 10 miesięcy, zamiast wymaganych 40 lat. Chciał więc by jego staż pracy również został przeliczony zgodnie z zasadą, że miesiąc to 30 dni kalendarzowych – wówczas wynosiłby on 40 lat i 6 miesięcy, a pracownikowi przysługiwałoby świadczenie przedemerytalne. Jednak nie zgodził się na to ani ZUS, ani sądy, które podkreślały, że z przepisów wynika jasno, że ta zasada obliczania może mieć zastosowanie jedynie wówczas, gdy zatrudnienie było przerywane w trakcie miesiąca i tym samym staż pracy obejmował „luźne” dni, które nie tworzyły pełnego miesiąca

REKLAMA

Sposób obliczania stażu pracy trzeba określić w ustawie

Trybunał Konstytucyjny w wydanym 13 grudnia 2023 r. wyroku (sygn. akt SK 109/20) nie odniósł się co prawda do samego sposobu obliczania stażu pracy, jednak orzekł, że wskazany § 31 rozporządzenia narusza art. 67 ust. 1 zdanie drugie Konstytucji RP, który przewiduje, że zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa. Nie ma więc podstaw do tego, by sposób obliczania okresów składkowych i nieskładkowych na potrzeby ubezpieczeniowe regulować w rozporządzeniu, a nie w ustawie. Rozporządzenie powinno jedynie uzupełniać, uszczegóławiać regulacje ustawowe, nie mogą natomiast przesądzać o istotnych elementach danej instytucji prawnej.

Na wprowadzenie zmian jest 12 miesięcy, ale jakie one będą, trudno przewidzieć

Skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego jest utrata mocy obowiązującej § 31 rozporządzenia w całości, jednak odroczono ją na okres 12 miesięcy, aby zapobiec powstaniu luki prawnej. Jest to czas, w którym ustawodawca musi dokonać odpowiednich zmian w prawie. I choć TK nie wypowiedział się co do samej metody obliczania stażu, to wskazał, że przy konstruowaniu nowych przepisów należy mieć na uwadze zasadę równości, zakaz dyskryminacji oraz zasadę sprawiedliwości społecznej. Jest to wyraźna wskazówka, że zmiana przepisów nie powinna polegać jedynie na przeniesieniu istniejącej regulacji z rozporządzenia do ustawy, ale powinna wiązać się także z przeprowadzeniem analizy pod wskazanymi kątami. Póki co, przyszli emeryci nie mogą być jednak pewni, do jakich wniosków dojdzie resort rodziny, pracy i polityki społecznej, któremu zapewne przypadnie zadanie znowelizowania przedmiotowych przepisów. Zmiany mogą wprowadzić korzystniejszy sposób przeliczania stażu dla wszystkich, ale nie muszą tego zrobić.


Podstawa prawna

  • § 31 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz.U. z 2011 r. poz. 1412 ze zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA