REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jarosław Neneman: na 2025 r. wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł rocznie spowoduje spadek dochodów z PIT o około 52,5 mld zł

Jarosław Neneman o wprowadzeniu kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł
Jarosław Neneman o wprowadzeniu kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w MF podał, że według szacunków resortu finansów na danych waloryzowanych na 2025 r. wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł rocznie spowoduje spadek dochodów sektora publicznego z podatku PIT względem scenariusza bazowego (tj. bez zmian) o około 52,5 mld zł.

Jarosław Neneman o wprowadzeniu kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł

Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów udzielił odpowiedzi na interpelację poselską nr 2219 w sprawie podwyższenia do 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku PIT (podatku dochodowego od osób fizycznych).

REKLAMA

Wyjaśnił, że w tej sprawie stanowisko rządu jest jasne. System podatkowy powinien być sprawiedliwy i przyjazny, a obciążenia podatkowe adekwatne do zdolności płatniczej podatników. Wynika to wprost z ustaleń programowych „Koalicji 15.
października”.

Jedna z propozycji, która jest rozpatrywana w ramach realizacji tej zapowiedzi, dotyczy podwojenia kwoty wolnej od podatku PIT na skali, z obecnych 30 tys. zł do 60 tys. zł.

Podwyższenie kwoty wolnej - jaki koszy na 2025 r.?

REKLAMA

Neneman wskazał, że koszt tej zmiany został już wstępnie oszacowany. Według szacunkowych obliczeń Ministerstwa Finansów z wykorzystaniem modelu mikrosymulacyjnego na danych waloryzowanych na 2025 r. wprowadzenie kwoty wolnej w wysokości 60 tys. zł rocznie spowoduje spadek dochodów sektora publicznego z podatku PIT względem scenariusza bazowego (tj. bez zmian) o około 52,5 mld zł.

O tyle zmniejszyłyby się wpływy z podatku PIT dla sektora finansów publicznych, to jest zarówno dla budżetu państwa, jak i dla jednostek samorządu terytorialnego, które partycypują w tych wpływach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Decyzję o podwyższenia kwoty wolnej rząd podejmie po przeprowadzeniu audytu stanu finansów publicznych

REKLAMA

Podsekretarz Stanu w MF stwierdził, że kwota ta jest znacząca, dlatego decyzję co do momentu podwyższenia kwoty wolnej rząd podejmie po przeprowadzeniu audytu stanu finansów publicznych. Celem nadrzędnym jest bowiem stabilność (równowaga) finansów publicznych. Jest ona niezmiernie ważna dla właściwego funkcjonowania gospodarki i zachowania bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego obywateli, zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym.

Z tych też względów zmiany dotyczące „podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł” będą w pierwszej kolejności przedmiotem szerokich konsultacji. Zależy nam, aby zmiana ta była przyjęta w konsensusie ze stroną samorządową i społeczną,
a ponadto, aby wszyscy zainteresowani, w szczególności podatnicy, płatnicy, księgowi, dostawcy usług IT, mieli możliwość zapoznania się z proponowanymi zmianami, jak i ostatecznie uchwalonymi, oraz aby mieli wystarczająco dużo czasu dla przygotowań do prawidłowego ich zastosowania w praktyce.

Nie wiadomo kiedy rząd rozpocznie prace związane z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku

Neneman poinformował jednocześnie, że z chwilą gdy rząd rozpocznie prace związane z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku, to informacja w tej sprawie zostanie podana do publicznej wiadomości. Projekt ustawy zostanie wpisany do Wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wraz podaniem jego celu, przyczyn i potrzeby wdrożenia planowanych rozwiązań a także ich istoty. Podany będzie również przewidywany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów. Szczegółowe wyjaśnienia w odniesieniu do każdej z tych kwestii zostaną zawarte w uzasadnieniu do projektu, którego integralną częścią jest OSR (Ocena Skutków Regulacji).

Premier Donald Tusk o kwocie wolnej od podatku

Premier Donald Tusk oświadczył 4 kwietnia w Gliwicach, że rząd nie podniesie kwoty wolnej od podatku PIT, dopóki nie opracuje mechanizmu zabezpieczającego finansowo samorządy przed takim rozwiązaniem. "Nie podejmiemy żadnej decyzji, także dotyczącej podniesienia kwoty wolnej do podatku, dopóki nie będzie pełnego zabezpieczenia finansowo samorządów" - oświadczył premier. Jak dodał, rząd nie podejmie żadnych decyzji, które osłabią kondycję finansową samorządów. "Moim zadaniem jest, żeby wyposażyć samorządy w większe kompetencje i w większe pieniądze, a nie w mniejsze" - stwierdził szef rządu.

"To jest jeden z powodów, dla których spełnienie jednej z obietnic, czyli podwyższenia kwoty wolnej od podatku nie jest takie proste" - dodał premier. Zaznaczył, że rząd musi znaleźć mechanizmy, które dadzą wyrównanie samorządom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co daje zastrzeżenie numeru PESEL

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL, zanim udzielą komuś pożyczki czy podpiszą umowę. Zastrzeżenie numeru PESEL to najprostszy sposób na zabezpieczenie się przed oszustami.

1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej! Może trwać od 2 do 5 dni. Rusza nowy program MEN. Decyduje kolejność zgłoszeń

Nawet 1250 zł dofinansowania na osobę do wycieczki szkolnej. Organizowanie wycieczek szkolnych jest obecnie trudniejsze niż przed laty. Odpowiedzią na powstałe na tym tle problemy ma być nowy program MEN – Podróż z klasą.

PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

REKLAMA

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA