REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
zakaz palenia na balkonach kiedy czy jest minister zdrowia
Czy jest zakaz palenia na balkonach?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz palenia papierosów na balkonach – czy w Polsce obowiązuje? Czy przepisy prawa lub regulaminy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zakazują palenia na balkonach w blokach?

Czy jest zakaz palenia na balkonach?

Aktualnie w Polsce nie ma zakazu palenia papierosów na balkonach. Ostatnio wpłynęła jednak petycja w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

REKLAMA

Do Kancelarii Ministerstwa Zdrowia dnia 5 maja 2024 roku wpłynęła petycja dotycząca zakazu palenia na balkonach.

REKLAMA

Została skierowana do Ministra Zdrowia w imieniu wszystkich osób niepalących. Zawiera ona prośbę o wprowadzenie zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach i w oknach w budynkach wielorodzinnych. Uzasadniono ją narażeniem osób niepalących, które mieszkają w blokach, na wdychanie dymu tytoniowego. Powszechnie wiadomo jak niszczące działanie na organizm człowieka ma bierne palenie tytoniu.

Palenie na balkonach ogranicza osobom niepalącym możliwość korzystania ze swoich balkonów, przy tym dla wielu osób starszych jest to jedyny kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dym tytoniowy przenika także do mieszkań, co również utrudnia funkcjonowanie we własnej przestrzeni mieszkaniowej i naraża na uszczerbek w zdrowiu.

Palenie papierosów na balkonach  naraża innych na przymusowe wdychanie dymu i negatywne zdrowotne skutki. Składający petycje przytacza przykład Litwy jako kraju, który prowadził taki zakaz. Litwa od 1 stycznia 2021 roku ma zakaz palenia na prywatnych balkonach. Złamanie zakazu grozi karą od 30 do 60 euro.
Informuje również, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Polsce nie wprowadzają zakazu palenia na balkonach do regulaminów z powodu braku wsparcia prawnego ze strony państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za zakończenie autor petycji ocenia, że „zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż „przyjemność” kilku osób”.

Kiedy zakaz palenia papierosów na balkonach?

REKLAMA

Czy Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się na podjęcie działań w celu wprowadzenia w Polsce zakazu palenia na balkonach? Wydaje się, że na chwilę obecną taki zaraz nie zostanie wprowadzony. Uważa się, że byłaby to zbyt dużą ingerencja w prawo do prywatności Polaków. Warto jednak nadmienić, że Litwini starali się o to już od 2014 roku. Po wielu latach upominania się obywateli o wprowadzenie zakazu palenia na balkonach, udało się to w 2021 roku.

W Polsce póki co pozostaje zwrócić się do sąsiadów z prośbą o niepalenie na balkonie. Można uargumentować to obawą o zdrowie swoje, dzieci, osób starszych, chorych i chęcią komfortowego korzystania ze swojego mieszkania i balkonu. Z pewnością chociaż część sąsiadów uszanuje taką prośbę.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewóz i przesyłanie leków przez granice – przepisy polskie, limity, zasady i wyjątki

Krajowa Administracja Skarbowa udzieliła wyjaśnień odnośnie zasad i warunków przewożenia przez granicę Rzeczypospolitej Polskiej leków (produktów leczniczych), środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego.

Polacy ufają bankom? Tylko 43 proc. konsumentów czyta umowy kredytowe w całości. 10 proc. konsultuje z prawnikiem

Aż 17,3% Polaków zaciągających kredyt w banku lub w innej instytucji finansowej w ogóle nie zapoznaje się z zapisami umowy. Do tego 19,7% ankietowanych sprawdza jedynie wybrane fragmenty. Cały dokument czyta 43,1% badanych, a zaledwie 10,4% respondentów dodatkowo konsultuje poszczególne zapisy z prawnikiem. Ponadto 8,2% uczestników sondażu nie tylko analizuje wszystko, ale również prosi o pomoc kogoś znajomego. Autorzy badania, komentujący ww. wyniki, uważają, że są one alarmujące. Nie czytając umowy zawieranej z bankiem, kredytobiorcy narażają się na potencjalne pułapki, w tym ukryte opłaty czy niekorzystne warunki spłaty. Tak wynika z badania UCE RESEARCH i Kancelarii SubiGo przeprowadzonego w I połowie czerwca 2024 r.

Ochrona sygnalistów z podpisem prezydenta. Najważniejsze zmiany

Ustawa z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów została podpisana przez prezydenta i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Jakie są najważniejsze założenia nowych przepisów? Kim jest sygnalista i jaka ochrona mu przysługuje?

To koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025

Czy to koniec handlu fajerwerkami? W Sejmie jest już projekt zmian. Na razie jednak nie wiadomo czy i kiedy zmiany mają szansę zostać wprowadzone. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że miałyby one jedynie usankcjonować już istniejącą praktykę, możliwe, że nie wszystkim się spodoba Sylwester 2024/2025.

REKLAMA

Rekordowa strata banku BPH za poprzedni rok. Co powinni zrobić Frankowicze?

Pod koniec maja Bank BPH S.A. opublikował sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Sprawozdanie prezentujące rekordową w historii polskiej bankowości stratę na poziomie 5,5 mld złotych, przy stracie na poziomie 1,7 mld złotych za 2022 rok. Czy zatem kredytobiorcy frankowi posiadający kredyty hipoteczne w tym banku mają się czego obawiać? 

Tych pamiątek nie przywoź z wakacji bez odpowiednich pozwoleń

Pamiątki z podróży. Jedni przywożą magnesy, inni przyprawy, jeszcze inni lokalne rękodzieło. Ale z zagranicznych wojaży pewnych rzeczy nie należy przywozić, zwłaszcza spoza granic UE. Co w sytuacji, gdy chcemy przywieźć nasiona rośli albo egzotyczne kwiaty?

1900 zł miesięcznie nowego świadczenia w przypadku niepełnosprawnego dziecka. Jakie warunki powinni spełnić rodzice?

1 października 2024 r. startuje nowe świadczenie „Aktywny rodzic”. Celem tych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Jaką pomoc przewidziano w przepadku dzieci z niepełnosprawnością?

Koniec rozdawania wiz. Polska ogranicza liczbę pozwoleń na wjazd

W tym roku liczba wszelkiego rodzaju pozwoleń na wjazd do Polski spadła z 284 tys. do 98 tys. Rząd Donalda Tuska ograniczył wydawanie wiz cudzoziemcom, co skutkowało spadkiem o 50-90% w zależności od rodzaju wizy. Przede wszystkim zmniejszono liczbę wiz humanitarnych, które wcześniej masowo dostawali Białorusini.

REKLAMA

Czym zajmuje się sygnalista?

Co z ustawą o sygnalistach? Czego dotyczy ustawa o sygnalistach? Czym zajmuje się sygnalista? Ile zarabia sygnalista? Kiedy wejdzie w życie ustawa o sygnalistach? Ile wynosi odszkodowanie i zadośćuczynienie od sygnalisty za niesłuszne zasygnalizowanie jak i dla samego sygnalisty w związku z odwetem wobec niego. Pytań jest wiele, bo ustawa jest wielowątkowa.

Czy alimenty natychmiastowe weszły w życie?

Na jakim etapie są prace związane z wprowadzeniem tzw. alimentów natychmiastowych i tablic alimentacyjnych? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA