REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz palenia na balkonach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zakaz palenia na balkonach kiedy czy jest minister zdrowia
Czy jest zakaz palenia na balkonach?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz palenia papierosów na balkonach – czy w Polsce obowiązuje? Czy przepisy prawa lub regulaminy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zakazują palenia na balkonach w blokach?

Czy jest zakaz palenia na balkonach?

Aktualnie w Polsce nie ma zakazu palenia papierosów na balkonach. Ostatnio wpłynęła jednak petycja w tej sprawie do Ministra Zdrowia.

REKLAMA

Do Kancelarii Ministerstwa Zdrowia dnia 5 maja 2024 roku wpłynęła petycja dotycząca zakazu palenia na balkonach.

REKLAMA

Została skierowana do Ministra Zdrowia w imieniu wszystkich osób niepalących. Zawiera ona prośbę o wprowadzenie zakazu palenia papierosów i e-papierosów na balkonach i w oknach w budynkach wielorodzinnych. Uzasadniono ją narażeniem osób niepalących, które mieszkają w blokach, na wdychanie dymu tytoniowego. Powszechnie wiadomo jak niszczące działanie na organizm człowieka ma bierne palenie tytoniu.

Palenie na balkonach ogranicza osobom niepalącym możliwość korzystania ze swoich balkonów, przy tym dla wielu osób starszych jest to jedyny kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Dym tytoniowy przenika także do mieszkań, co również utrudnia funkcjonowanie we własnej przestrzeni mieszkaniowej i naraża na uszczerbek w zdrowiu.

Palenie papierosów na balkonach  naraża innych na przymusowe wdychanie dymu i negatywne zdrowotne skutki. Składający petycje przytacza przykład Litwy jako kraju, który prowadził taki zakaz. Litwa od 1 stycznia 2021 roku ma zakaz palenia na prywatnych balkonach. Złamanie zakazu grozi karą od 30 do 60 euro.
Informuje również, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe w Polsce nie wprowadzają zakazu palenia na balkonach do regulaminów z powodu braku wsparcia prawnego ze strony państwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za zakończenie autor petycji ocenia, że „zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż „przyjemność” kilku osób”.

Kiedy zakaz palenia papierosów na balkonach?

REKLAMA

Czy Ministerstwo Zdrowia zdecyduje się na podjęcie działań w celu wprowadzenia w Polsce zakazu palenia na balkonach? Wydaje się, że na chwilę obecną taki zaraz nie zostanie wprowadzony. Uważa się, że byłaby to zbyt dużą ingerencja w prawo do prywatności Polaków. Warto jednak nadmienić, że Litwini starali się o to już od 2014 roku. Po wielu latach upominania się obywateli o wprowadzenie zakazu palenia na balkonach, udało się to w 2021 roku.

W Polsce póki co pozostaje zwrócić się do sąsiadów z prośbą o niepalenie na balkonie. Można uargumentować to obawą o zdrowie swoje, dzieci, osób starszych, chorych i chęcią komfortowego korzystania ze swojego mieszkania i balkonu. Z pewnością chociaż część sąsiadów uszanuje taką prośbę.

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

REKLAMA

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Debata Trzaskowski – Nawrocki [RELACJA NA ŻYWO]

Debata między kandydatem Koalicji Obywatelskiej Rafałem Trzaskowskim a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. Relacja na żywo.

Przez tę lukę prawną, konto bankowe może zostać wyczyszczone do zera. „Takie sytuacje zdarzają się częściej niż mogłoby się wydawać, a konsekwencje bywają dramatyczne"

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze nie są chronieni przed zajęciem przez komornika środków zgromadzonych przez nich na koncie bankowym w takim zakresie, jak osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, w stosunku do których obowiązuje tzw. kwota wolna od potrąceń, której celem jest zabezpieczenie im tzw. minimum egzystencjalnego. Powyższa luka prawna – jak zwraca uwagę mec. Adam Kaczor z Kancelarii Restrukturyzacyjnej KPR – nierzadko skutkuje nie tylko likwidacją działalności, ale „dramatem całej rodziny”.

Miały być dopłaty, a są mandaty – i to 1500 zł. Biorą się za rowerzystów

Rządowe zapowiedzi dotyczące dofinansowania zakupu rowerów elektrycznych pojawiają się regularnie a jak dotąd nie wykroczyły poza status: obietnicy. Co najmniej od roku słyszymy, że „już niedługo” pojawią się konkretne środki wsparcia, a instytucje takie jak NFOŚiGW oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchomią programy, które mają objąć nawet kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych nabywców rowerów elektrycznych. Zamiast tego jest akcja policji i są mandaty dla cyklistów i to niemałe bo nawet 1500 zł. Co dalej z pseudo e-rowerami?

REKLAMA

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

REKLAMA