REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający
Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Składy Trybunału Stanu będą wyznaczane w drodze losowania

REKLAMA

Komunikat informujący o zarządzeniu, wraz ze skanem dokumentu, zamieszczono w czwartek po południu na stronie Sądu Najwyższego. "Zarządzenie zostało wydane w związku z tym, że grupa członków Trybunału Stanu, którzy krzykliwie domagali się wprowadzenia w Regulaminie TS regulacji przewidujących losowanie składów orzekających, nie umiała przedstawić projektu takiej nowelizacji, który spełniałby wymogi obowiązujących zasad techniki prawodawczej" - zaznaczono w tym komunikacie.

Jak dodano zarządzenie przewodniczącej TS "wychodzi naprzeciw postulatom grupy członków Trybunału Stanu formułowanym przez nich w pismach kierowanych do Przewodniczącego TS i szeroko – choć nie zawsze w sposób rzetelny - relacjonowanych w mediach".

REKLAMA

Zapewniono, że po wydaniu tego zarządzenia, składy orzekające Trybunału Stanu - formalnie wyznaczane przez przewodniczącą TS na podstawie dotychczas obowiązującego Regulaminu TS - będą odzwierciedlały wyniki losowania, które będzie poprzedzać to wyznaczenie.

Kiedy będzie zwołany pełny skład Trybunału Stanu?

REKLAMA

Wcześniej w czwartek media informowały o pismach ośmiorga sędziów Trybunału Stanu skierowanych do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, szefa MS i prokuratora krajowego. W pismach tych oceniono, że przewodnicząca TS Małgorzata Manowska nie wykonuje prawnego obowiązku zwołania pełnego składu TS, co - według autorów pism - jest obstrukcją działania tego organu.

Pod wystąpieniami podpisali się: adw. Jacek Dubois (zastępca przewodniczącej TS), adw. Kamila Ferenc, radca prawny Adam Koczyk, adw. Marek Małecki, adw. Marek Mikołajczyk, adw. dr Marcin Radwan-Röhrenschef, adw. Przemysław Rosati i adw. dr Piotr Zientarski.

Już w marcu br. sześcioro z tej ósemki sędziów TS zwróciło się do przewodniczącej Manowskiej postulując wprowadzenie do regulaminu TS losowania składów orzekających (w pierwszej i drugiej instancji), zamiast ich wyznaczania przez przewodniczącą TS. Chcą również jawności posiedzeń pełnego składu TS - w szczególności poprzez umożliwienie publiczności obserwowania posiedzeń, a także umożliwienie mediom transmisji obrad.

W kwietniu Manowska odmówiła zwołania posiedzenia TS, argumentując, że inicjacja zmiany regulaminu TS - zgodnie z jego przepisami - jest wyłączną kompetencją przewodniczącego TS i nie może się odbywać na wniosek innych podmiotów. W ocenie sędziów TS, którzy sformułowali pisma do naczelnych organów państwa, Manowska w sposób nieuprawniony odmówiła wykonania obowiązku zwołania posiedzenia TS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczono w komunikacie na stronie SN treść czwartkowego zarządzenia "dezawuuje formułowane przez niektórych członków TS zarzuty złej woli lub paraliżowania jego prac i mają charakter niemerytorycznego awanturnictwa".

"Wniosek o zwołanie posiedzenia pełnego składu TS w celu uchwalenia zmian w regulaminie przedstawiony 31 stycznia br. był niezgodny z (...) Regulaminem TS. Ponadto dołączony projekt nowego regulaminu zawierał braki spowodowane nieznajomością lub lekceważeniem obowiązujących w Polsce zasad techniki prawodawczej" - oceniono.

Wydane w czwartek zarządzenie przewodniczącej TS - jak podkreślono - przewiduje możliwość obecności podczas losowania wszystkich zainteresowanych członków Trybunału Stanu. "W każdej sprawie wylosowani zostaną sędziowie Trybunału w liczbie odpowiadającej liczebności składu orzekającego powiększonej o dwóch sędziów zastępców. Członek Trybunału wylosowany jako pierwszy będzie sędzią sprawozdawcą w sprawie, zaś sędzia wylosowany jako drugi – przewodniczącym składu orzekającego, z wyjątkiem sytuacji, gdy do składu zostanie wylosowany Przewodniczący TS lub zastępca Przewodniczącego TS" - poinformowano.

"Wydanie zarządzenia realizującego oczekiwania wspomnianej grupy członków TS pozwala w należyty sposób ocenić intencje przyświecające tej grupie przy podejmowaniu nagłaśnianych medialnie działań, w tym również upowszechnianiu przeinaczeń co do przebiegu prac nad poprzednią zmianą regulaminu" - oceniono w komunikacie.

Podkreślono w nim także, że przewodnicząca TS "wyraża nadzieję, że nikomu spośród członków TS nie zależy na przedłużaniu atmosfery konfliktu i cały skład Trybunału Stanu skupi się na sumiennym pełnieniu obowiązków wynikających z ustrojowych zadań tego konstytucyjnego organu". (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński
mja/ godl/ mhr/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

REKLAMA

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

REKLAMA