REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący 15%, 20%, 50%

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący
Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia, 15%, 20%, 50%.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pracuje obecnie nad wprowadzeniem renty wdowiej, modyfikując przepisy dotyczące emerytur i rent z FUS. Planowane zmiany przewidują, że renta wdowia będzie ograniczona progiem maksymalnym wysokości świadczenia. Poza tym, w początkowym okresie renta dla wdowy lub wdowca ma być ograniczona także przez model kroczący.

REKLAMA

Wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS

REKLAMA

W Sejmie już od lutego br. trwają prace nad wprowadzeniem renty wdowiej, modyfikując obowiązujące przepisy dotyczące emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem obywatelskiego projektu ustawy jest wprowadzenie nowej reguły, która umożliwi połączenie renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Procedowane zmiany zakładają, że wysokość renty wdowiej nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, co aktualnie oznacza limit około 9815,52 zł.

Nowa renta wdowia ma być dostępna w dwóch wariantach, co pozwoli beneficjentom na wybór korzystniejszej opcji. Pierwszy wariant przewiduje dodanie 50% przysługującej emerytury do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, natomiast drugi wariant zakłada dodanie 50% renty rodzinnej do otrzymywanej emerytury lub innego świadczenia. Dla ułatwienia podjęcia decyzji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje wprowadzenie specjalnego kalkulatora, który pomoże potencjalnym beneficjentom oszacować korzyści wynikające z obu wariantów.

 

W początkowym okresie renta wdowia ma być dostępna w modelu kroczącym

REKLAMA

Renta wdowia nie będzie w pełnej wysokości dostępna od razu – przewidziano model kroczący, który zakłada stopniowe dochodzenie do pełnej kwoty świadczenia. Na początku wdrożenia wypłacane będzie 15% dodatkowego świadczenia, które z czasem wzrośnie do 20%, aż w końcu osiągnie docelowe 50%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że środki na wprowadzenie renty wdowiej są już zabezpieczone, a samo świadczenie może być dostępne jeszcze w 2024 roku.

Projekt ustawy przewiduje znaczne wydatki, szacowane na 8-10 miliardów złotych rocznie. Około 600 tysięcy osób, które obecnie pobierają emerytury i mają zawieszone renty rodzinne, może być zainteresowanych nowymi przepisami. Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że projekt renty wdowiej jest odpowiedzią na rosnącą liczbę jednoosobowych gospodarstw emeryckich i zmieniające się potrzeby demograficzne polskiego społeczeństwa, co również jest zgodne z umową koalicyjną rządzącej większości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aktualne regulacje i proponowane zmiany w rencie wdowiej – różnice w prawie do świadczeń

Obecnie, w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Oznacza to, że po śmierci małżonka osoba owdowiała może albo zachować swoją emeryturę, albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym. Proponowane zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzają znaczącą różnicę, umożliwiając połączenie renty rodzinnej z własnym świadczeniem emerytalnym.

Nowe przepisy pozwolą owdowiałym osobom na otrzymywanie renty rodzinnej powiększonej o 50% ich własnej emerytury, lub odwrotnie – własnej emerytury powiększonej o 50% renty rodzinnej. Ta innowacja ma na celu poprawę sytuacji finansowej seniorów po stracie współmałżonka, eliminując konieczność wyboru jednego świadczenia. Dzięki temu osoby starsze zyskają większą stabilność finansową, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby jednoosobowych gospodarstw emeryckich w Polsce.

Wprowadzenie renty wdowiej w proponowanej formie - według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - stanowi odpowiedź na zmieniające się potrzeby społeczne i demograficzne. Projekt ustawy dąży do zapewnienia godnych warunków życia seniorom, co jest zgodne z deklaracjami rządzącej koalicji. Umożliwienie łączenia świadczeń emerytalno-rentowych to krok w stronę większej elastyczności i wsparcia finansowego dla osób, które tracą współmałżonka, co w efekcie ma poprawić jakość ich życia.

 

Projekt ustawy o rencie wdowiej jest procedowany w Sejmie już ponad rok, są nadzieje, że wejdzie w 2024 roku

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej wprowadza nową regułę zbiegu prawa do renty rodzinnej z innymi świadczeniami emerytalno-rentowymi. Dotyczy to rent rodzinnych (wdowich), wojskowych, policyjnych oraz z ubezpieczenia społecznego rolników. Posiedzenia komisji i podkomisji:

  • 11 kwietnia 2023: Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 32.
  • 20 listopada 2023: Skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu.
  • 7 lutego 2024: I czytanie na posiedzeniu Sejmu (nr posiedzenia: 5), skierowano do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Stan na 17 czerwca 2024: Projekt jest w trakcie procedowania w Sejmie. Obywatelski projekt ustawy został wniesiony w IX kadencji Sejmu (druk nr 3292). Na podstawie art. 4. ust. 3 ustawy o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli - projekt ustawy, w stosunku do którego postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone w trakcie kadencji Sejmu, w której został wniesiony, jest rozpatrywany przez Sejm następnej kadencji. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Sejmu RP.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

REKLAMA

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden element, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

Utopił psa, bo ten bał się burzy

44-latek spod Ełku zabił swojego psa, bo zwierzę denerwowało się nadciągającą burzą. Mężczyzna usłyszał zarzuty. 

REKLAMA

Kiedy pracodawca musi skonsultować procedury zgłoszeń, by przyjąć je do 25 września 2024 r.? Sygnalista w pytaniach i odpowiedziach

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie w dniu 25 września 2024 r., ale pracodawca musi podjąć działania dużo wcześniej, by przyjąć procedury zgłoszeń w terminie. Kiedy pracodawca musi skonsultować i ogłosić procedury? Na te i inne pytania dotyczące sygnalistów odpowiada ekspert Paweł Bronisław Ludwiczak.

300 zł dla emeryta co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025?

300 zł dla emerytów co miesiąc. Bez względu na dochody. Najbliżsi przejmą świadczenie po śmierci. Kiedy złożyć wniosek na okres 2024/2025, by uzyskać dodatkową pomoc finansową od ręki? Sprawdź, co załączyć do wniosku.

REKLAMA