REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i wzór ugody z bankiem

Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem
Ustawa dla frankowiczów – jesienią 2024 r. MS pokaże projekt. Specjalna procedura w sądzie i modelowy wzorzec ugody z bankiem
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozpoczynają się prace nad projektem ustawy, która ma usprawnić rozpatrywanie sporów frankowiczów z bankami w sądach. "Mam nadzieję, że już jesienią pokażemy ten projekt" - poinformowała 25 czerwca 2024 r. Aneta Wiewiórowska-Domagalska - pełnomocniczka Ministra Sprawiedliwości zajmująca się tą kwestią.

- Musimy procedować sprawnie, bo im szybciej przyjmiemy tę ustawę, tym szybciej będziemy mogli wpłynąć na sprawność postępowania w polskich sądach - podkreśliła 25 czerwca 2024 r.  w rozmowie z dziennikarzami Wiewiórowska-Domagalska, która od stycznia br. pełni funkcję pełnomocniczki ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów.

REKLAMA

Problem kredytów „frankowych” i sporów frankowiczów z bankami

Pełnomocniczka MS zaznaczyła, że problem procesów generowanych przez powództwa związane z kredytami "frankowymi", dotąd nie został rozwiązany systemowo, a sytuacja w sądach pod tym względem jest trudna. Obecnie takich spraw jest w sądach niemal 190 tys., z czego 40 proc. przypada na apelację warszawską. Nadal jednak zbyt mały odsetek spraw kończy się ugodami.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie od 1 kwietnia 2021 r. działa tzw. wydział frankowy, czyli XXVIII Wydział Cywilny tego sądu. Jednocześnie jednak problem napływu licznych spraw frankowych dotyczy sądów apelacyjnych - zwłaszcza warszawskiego - do których trafiają odwołania od wyroków I instancji. Dlatego trwają zabiegi mające na celu wygospodarowanie dodatkowych środków na kolejne etaty asystenckie.

Będzie specjalna procedura sądowa dla frankowiczów

Jak poinformowała Wiewiórowska-Domagalska, "planowana ustawa będzie miała na celu usprawnienie postępowań w sprawach frankowych, czyli wprowadzenie szczególnych przepisów dotyczących postępowania w tych sprawach".

Oceniła, że na przykład "idealnym rozwiązaniem byłoby takie, które umożliwiłoby pełne zakończenie sprawy w jednym postępowaniu - stwierdzenie abuzywnego charakteru postanowień umownych, unieważnienie umowy i następnie rozliczenie wzajemnych roszczeń stron".

Jak wskazała, obecnie często bowiem "z jednej umowy kredytowej są dwa postępowania - jedno - to powództwo konsumenta, a drugie - powództwo banku". "Chcielibyśmy doprowadzić (do tego), aby to było jedno" - zaznaczyła pełnomocniczka.

Łatwiejsze zawieranie ugód frankowiczów z bankami

Według niej "drugim celem zmian będzie przygotowanie mechanizmu zatwierdzania ugód przez sądy w taki sposób, aby on był sprawny, zorganizowany, mierzalny i skupiony w jednym sądzie".

Zaznaczyła, że obecnie różne sądy zatwierdzają takie ugody i jest to proces bardzo czasochłonny. "Po prostu chcielibyśmy to usprawnić. Musimy stworzyć +przepustową linię+ zatwierdzania ugód" - podkreśliła.

Jak dodała, poza przygotowywaniem projektu trwają też - z udziałem wszystkich zainteresowanych stron - prace nad wypracowaniem modelowego wzorca ugody w sprawie frankowej między konsumentem a bankiem. "Wzorzec będzie miał raczej charakter zalecenia, ale - biorąc pod uwagę, że w jego przygotowaniu będą brały udział instytucje publiczne, czyli resort sprawiedliwości, KNF, UOKiK, Rzecznik Finansowy, a także przedstawiciele stowarzyszeń konsumenckich i Związku Banków Polskich - to zakładamy, iż ten wzorzec będzie wykorzystywany" - powiedziała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości.

"Planujemy, że 3 lipca komisja kodyfikacyjna prawa cywilnego zacznie prace nad tymi przepisami. Mam nadzieję, że jesienią będziemy w stanie pokazać projekt. Bardzo mi zależy, aby został on poddany wszechstronnym konsultacjom społecznym" - zapowiedziała Wiewiórowska-Domagalska. Według planów ma to być projekt odrębnej ustawy odnoszącej się wyłącznie do tej kwestii. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
mja/ sdd/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA