REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poczta Polska chce zwolnić w 2025 r. tysiące pracowników. Najpierw Program Dobrowolnych Odejść a potem zwolnienia grupowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Poczta Polska
Poczta Polska chce zwolnić w 2025 r. tysiące pracowników. Najpierw Program Dobrowolnych Odejść a potem zwolnienia grupowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W środę 7 stycznia 2025 r. Zarząd Poczty Polskiej SA podjął uchwałę w sprawie zamiaru przeprowadzenia do 30 kwietnia br. Programu Dobrowolnych Odejść i rozpoczął konsultacje ze stroną społeczną. Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej podała, że program ma objąć ok. 8,5 tys. etatów. W drugim kolejnym etapie optymalizacji zatrudnienia nastąpią zwolnienia grupowe - zapowiedział Zarząd Poczty Polskiej. Pracownicy zastanawiają się czy lepiej jest odejść szybciej w ramach PDO czy czekać na zwolnienia grupowe. Ekspert odpowiada na te pytania.

Program Dobrowolnych Odejść z Poczty Polskiej do 30 kwietnia 2025 r. - nowa uchwała Zarządu 

W dniu 7 stycznia 2025 r. Zarząd Poczty Polskiej SA podjął uchwałę w sprawie zamiaru przeprowadzenia Programu Dobrowolnych Odejść (PDO). Jest to konieczne do realizacji kolejnych założeń Planu Transformacji Poczty Polskiej. Celem tego Planu stworzenie firmy łączącej tradycyjne usługi pocztowe, takie jak przesyłka listów i paczek czy usługi kurierskie, a jednocześnie wdrażającej innowacyjne rozwiązania, takie jak np. e-Doręczenia. Zarząd podaje, że ok. 65 proc. kosztów Poczty Polskiej stanowią płace. 

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej w poście na Facebooku wskazała, że ten PDO objąć ma nie więcej niż 8 tys. 518 etatów. Ale Zarząd Poczty wskazuje, że skala Programu Dobrowolnych Odejść oraz ostateczna jego forma podlegają konsultacji ze stroną społeczną i będą dostosowane do potrzeb i możliwości poszczególnych jednostek organizacyjnych. Dokładny termin rozpoczęcia procesów zostanie określony w uchwale Zarządu po zakończeniu konsultacji. 

Data zakończenia Programu przewidziana jest na 30 kwietnia 2025 roku.

Zarząd poinformował związki zawodowe o wyrażonym uchwałą zamiarze i rozpoczął proces konsultacji ze stroną społeczną. Przez najbliższe 20 dni wszystkie organizacje związkowe działające w Poczcie Polskiej będą miały możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Samo rozpoczęcie konsultacji nie oznacza uruchomienia programu PDO.

Warto przypomnieć, że Program Dobrowolnych Odejść rozpoczęto już w październiku 2024 r. Wtedy Zarząd Poczty informował, że zamierza zwolnić ok. 9,3 tys. osób z 62 tys. pracowników. Pod koniec listopada 2024 r. prezes spółki Sebastian Mikosz poinformował PAP, że propozycję dobrowolnych odejść z pracy otrzymało 707 osób, a 73 proc. z nich przyjęło ofertę. 

Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, od lat największy operator pocztowy w Polsce. Zatrudnia obecnie ok. 62 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju. 

REKLAMA

Warunki PDO - odprawa, rekompensata i inne korzyści

Zarząd Poczty Polskie w przesłanej związkom zawodowym propozycji wskazał dwa etapy restrukturyzacji zatrudnienia. 

Pierwszy etap to właśnie Program Dobrowolnych Odejść. Zakłada on możliwość rozwiązania umowy o pracę w drodze porozumienia stron. Decyzja pracownika o ewentualnym wyborze tego rozwiązania będzie jednocześnie oznaczała możliwość skorzystania z największego w historii Spółki programu osłonowego.

Poza odprawą wynikającą z ustawy, dla uprawnionych pracowników przewidywana jest rekompensata, której wysokość może stanowić:
- równowartość 9-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego pracownikowi na koniec 2024 r., której wypłata zgodnie z propozycją miałaby następować w dziewięciu równych ratach miesięcznych; albo
- równowartość 5-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, przysługującego pracownikowi na koniec 2024 r., której wypłata zgodnie z propozycją miałaby następować w terminie 21 dni od daty rozwiązania stosunku pracy.

Wybór wariantu dobrowolnej rekompensaty należeć ma wyłącznie do pracownika. Jak wskazał Zarząd, uwzględniając odprawę i rekompensatę, łączne zabezpieczenie finansowe może wynieść równowartość nawet rocznego wynagrodzenia.

Ponadto w ramach programu osłonowego zaproponowano również korzyści znane z PDO realizowanego w październiku 2024 r., takie jak: 
- utrzymanie bezpłatnego dostępu do platformy do nauki języka obcego do końca 2025 r.; 
- możliwość kontynuacji ubezpieczenia grupowego i dodatkowej opieki medycznej na dotychczasowych warunkach przez 3 lata od rozwiązania umowy; 
- umorzenie zwrotu kosztów za szkolenia i/lub studia ukończone w czasie pracy w Poczcie Polskiej; 
- brak okresu wypowiedzenia umożliwiający rozpoczęcie nowej pracy już następnego dnia po rozwiązaniu umowy.

Zwolnienia grupowe po zakończeniu PDO

Poczta Polska SA w komunikacie z 8 stycznia 2025 r. informuje, że w drugim etapie optymalizacji zatrudnienia – w ramach Zwolnienia Grupowego, Zarząd przewidział możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umów o pracę w stosunku do pracowników, którzy nie zdecydują się skorzystać z możliwości zawarcia porozumienia, w ramach Programu Dobrowolnych Odejść.

Czekać na zwolnienia grupowe czy lepiej odejść samemu? Ekspert rozwiewa wątpliwości 

Zwolnienia grupowe w Poczcie Polskiej nie należy traktować jako zaskoczenie.  Początek roku jest zwykle czasem, gdy firmy podejmują decyzje o strategii na najbliższe miesiące, stąd zwykle to właśnie I kwartał danego roku jest czasem, gdy prawnicy konsultują najwięcej spraw dotyczących zwolnień grupowych. 
W przypadku Poczty Polskiej pracownicy będą mieć prawo najpierw do dobrowolnego odejścia. Dla kogo jest to atrakcyjna opcja, a dla kogo nie?

- Rzadko kiedy odejścia dobrowolne są dla pracownika korzystniejsze niż zwolnienie w ramach zwolnień grupowych. Ustawa reguluje zasady zwolnień grupowych np. prawo do dodatkowej odprawy. Odejście za porozumieniem stron daje swobodę kształtowania zasad rozstania, ale tutaj negocjacje mają zwykle charakter indywidualny i nie ma obowiązku i zasady negocjacji lepszych warunków – mówi mecenas Marek Jarosiewicz.  – Zwolnienia grupowe są po to, by firmę ratować. Pracownicy odchodzący teoretycznie nie powinni więc być w lęku czy firma będzie w stanie np. wypłacić im odprawy – dodaje mecenas Marek Jarosiewicz. 

Zwolnienia grupowe – jakie prawa przysługują pracownikom?

Eksperci przekonują, że rynek pracy ma ofertę dla osób wyspecjalizowanych w logistyce oraz w e-commerce. Problemem może być jednak zmiana trybu pracy, który w firmach komercyjnych jest znacznie bardziej zadaniowy i dynamiczny.

Pracownicy mają coraz większą świadomość swoich praw w zakresie zwolnień grupowych. To jest szczególny rodzaj rozwiązywania umowy o pracę, który podlega procedurom nie zawsze przestrzeganym przez przedsiębiorstwa. 

- Pracodawcy czasem starają się obejść ustawę i np. namawiają pracowników, by to oni składali wnioski o rozwiązanie umowy o pracę. Ważne jest również jak wyglądają kryteria doboru pracowników do zwolnień grupowych i jak wygląda informowanie pracowników o zwolnieniu. Tutaj jest sporo podstaw do odwołań do sądu pracy, gdy okazuje się, że argumentacja pracodawcy jest niezgodna z prawdą. Musimy również pamiętać, że przed zwolnieniami grupowymi chronione są kobiety w ciąży oraz osoby w wieku przedemerytalnym – mówi mecenas Marek Jarosiewicz. 

Eksperci przyznają, że w ostatnim roku prawnicy mają więcej pracy w zakresie zwolnień grupowych. Jest ich więcej i nie zawsze przebiegają zgodnie z prawem. Najczęściej poddawane wątpliwościom są kwestie związane z argumentowaniem konieczności zwolnień grupowych. Pracownicy również często muszą walczyć o wypłatę zaległych wynagrodzeń czy odpraw. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia wielka debata prezydencka 2025? Druga tura pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę?

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

REKLAMA

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? [Druga tura]

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki?

Grozi Ci grzywna 81 tys. zł lub 10% obrotu. Nowe unijne prawo uderzy w tysiące polskich firm

Już za chwilę tysiące firm w Polsce mogą stanąć przed poważnym zagrożeniem – nowa unijna dyrektywa EAA oznacza obowiązkowe zmiany, których zignorowanie może skończyć się katastrofą finansową. Kary sięgają nawet 10% rocznego obrotu lub ponad 81 tys. zł. Wystarczy jedna skarga klienta, by urzędnicy wszczęli kontrolę i nałożyli sankcje. Masz czas tylko do 28 czerwca 2025 r. Potem może być za późno.

Czternasta emerytura w 2025 r. Jaka kwota brutto - netto: najniższa emerytura, czy Rada Ministrów da więcej? Kiedy wypłata?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2025 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak w poprzednich dwóch latach. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2025 r., opublikowanych 20 maja 2025 r. Najprawdopodobniej "czternastka" wyniesie w 2025 roku 1878,91 zł brutto (ok. 1709,81 złotych netto), a więc tyle, ile wynosi najniższa emerytura. Choć ustawa daje Radzie Ministrów prawo podwyższenia tej kwoty.

REKLAMA

Jeśli Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, co z prezydenturą Warszawy?

Jeżeli Rafał Trzaskowski wygra wybory na Prezydenta Polski, nie może być jednocześnie prezydentem Warszawy. Zakazuje tego Konstytucja RP. Co z prezydenturą stolicy? Mieliśmy już taki przypadek w historii.

Resort zdrowia: kamery w gabinetach lekarskich, przebieralniach, na sali operacyjnej - nawet bez zgody pacjenta

Przepisy dotyczące monitoringu w placówkach medycznych wywołały gorącą dyskusję, która wciąż trwa, ponieważ wciąż Rzecznik Praw Obywatelskich broni praw pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia powołuje się na konieczność ich bezpieczeństwa i nie chce zmian. Z jednej strony celem przepisów jest rzeczywiście zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów, a z drugiej – pojawiają się poważne obawy o naruszenie prawa do prywatności i ochrony danych osobowych. Ten problem wraca, szczególnie mając na uwadze ostatnie okoliczności i śmierć lekarza w jednym z krakowskich szpitali, po ataku pacjenta.

REKLAMA