reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > UFG utworzy Bazę Danych Ubezpieczeniowych (BDU) do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań

UFG utworzy Bazę Danych Ubezpieczeniowych (BDU) do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań

Od lipca 2017 r. towarzystwa ubezpieczeń będą mogły korzystać z Bazy Danych Ubezpieczeniowych. BDU ma być narzędziem współpracy towarzystw ubezpieczeń w walce z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań.

Powstanie BDU

Zgodnie z art. 102a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, utworzenie informatycznej bazy danych w zakresie niezbędnym do identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałania naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego, obejmującej w szczególności informacje o wypłaconych odszkodowaniach i świadczeniach z umów ubezpieczenia jest ustawowym obowiązkiem UFG.

UFG jest instytucją działając ą na podstawie ustawy. Zajmuje się wypłatą odszkodowań  w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników.

W związku z powyższym w lipcu 2017 r. zostanie utworzona informatyczna baza danych BDU i zgodnie art. 104 omawianej ustawy UFG udostępni zgromadzane dane zakładom ubezpieczeń.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia komunikacyjne

Opłaty związane z przystąpieniem do BDU

Każdy zakład ubezpieczeniowy, który będzie chciał korzystać z BDU jest w obowiązku dokonania opłaty początkowej (nie mniejszej niż 100 000 zł) oraz opłat rocznych (nie mniejszych niż 50 000 zł). Poszczególne usługi BDU nie będą dodatkowo płatne.

Redakcja poleca: Wideoszkolenie – Zatrudnienie na umowie zlecenia 2017 – pytania i odpowiedzi

Zasady funkcjonowania BDU

Przystąpienie do BDU i przekazywanie danych na temat polis majątkowych i na życie jest dla zakładów ubezpieczeń dobrowolne. Nastąpi ono po podpisaniu pomiędzy UFG a zakładem ubezpieczeń umowy o współpracy w zakresie tworzenia i korzystania z BDU.

Instytucje, które się na to zdecydują  będą przekazywać do bazy danych informacje o przedmiocie ubezpieczenia, kwotach pieniężnych wypłaconych w przeszłości oraz zdarzeniach, na skutek których nastąpiła wypłata. Zakład ubezpieczeń przekaże dane do BDU, o których mowa powyżej niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia ich uzyskania.

Dzięki BDU zakładom ubezpieczeń zostaną udostępnione informacje do ilu instytucji osoba fizyczna zwróciła się o wypłatę odszkodowania za ten sam incydent.

Kara za wyłudzenie ubezpieczenia jest wysoka

Zgodnie z art. 298 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności podlega każdy kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania. Ustawowe zagrożenie karą dla powyższego oszustwa ubezpieczeniowego jest stosunkowe wysokie.

Niestety art. 298 k.k. nie chroni zakładów ubezpieczeniowych przed wyłudzaniem kilku kwot pieniężnych za to samo zdarzenie. Takie działanie kwalifikuje się natomiast jako oszustwo z art. 286 k.k. W tym przypadku odpowiedzialność karna jest większa i wynosi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz: Ubezpieczenia na życie

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2016, poz. 2060)
  2. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny ( Dz. U. 2016, poz. 1137)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 10.04.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

UFG utworzy Bazę Danych Ubezpieczeniowych (BDU) do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami  odszkodowań/ fot. Fotolia
UFG utworzy Bazę Danych Ubezpieczeniowych (BDU) do walki z nieuczciwymi wyłudzeniami odszkodowań/ fot. Fotolia

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce69.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama