REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r.

Elżbieta Chojnowska
 Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r./Fotolia
Obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych przez antykwariuszy i domy aukcyjne w 2017 r./Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z projektu ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury, podmioty wyspecjalizowane w zakresie obrotu zabytkami będą musiały dostosować swoją działalność do nowego ustawowego obowiązku prowadzenia ksiąg ewidencyjnych posiadanych zabytków.

Projekt ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury powstał w celu wdrożenia unijnej dyrektywy 2014/60/UE w sprawie zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych niezgodnie z prawem z terytorium państwa członkowskiego.

REKLAMA

Prawne uregulowanie obowiązku prowadzenia ksiąg ewidencyjnych ma zmobilizować podmioty do większej staranności w zakresie podejmowanych działań na rodzimym rynku sztuki oraz zapewnić ochronę zabytków przed zagrożeniami tj. przemyt, kradzież i fałszerstwo. Ustawowe przepisy szczegółowo określające powyższą materię będą wprowadzone do ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (art. 59a i następne).

Projekt wpłynął do Sejmu 8 marca 2017 r., w chwili obecnej ustawa z znajduje się w Senacie.

Zobacz: Sprawy urzędowe

Zasady prowadzenia ksiąg ewidencyjnych

Zgodnie z założeniami projektu obowiązek prowadzenia ksiąg ewidencyjnych dotyczy podmiotów, które profesjonalnie zajmują się handlem zabytkami na terenie Polski. Do tej grupy nie zaliczają się prywatni kolekcjonerzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podmiotami wyspecjalizowanym  w zakresie obrotu zabytkami są m. in. antykwariaty oraz domy aukcyjne.

Prowadzenie księgi ewidencyjnej dotyczy zabytków :

 • przyjętych lub oferowanych do zbycia,
 • zbywanych na własną rzecz lub na rzecz innych osób,
 • o wartości przekraczającej 10 000 zł.

Ponad to, do księgi będą również wpisywane ekspertyzy i opinie (w zakresie wyceny lub wskazujące na czas powstania zabytku) wydawane przez podmiot prowadzący ewidencję oraz inne opinie dotyczące zabytku pochodzące od instytucji kultury oraz rzeczoznawców ministra kultury.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Księga ewidencyjna będzie zawierać w szczególności:

 • dane umożliwiające identyfikację i określenie wartości zabytku;
 • dane zbywcy oraz nabywcy zabytku, a także osób pośredniczących w zbyciu i nabyciu zabytku, w tym osób reprezentujących osoby prawne (imię, nazwisko, NIP, PESEL, w przypadku cudzoziemców - numer dowodu tożsamości);
 • dane osoby, na rzecz której została wydana ekspertyza;
 • oryginał lub odpis dokumentu poświadczającego nabycie zabytku przez podmiot prowadzący księgę ewidencyjną wraz z ceną zakupu, a ponadto Jednolitego Dokumentu Administracyjnego (SAD) lub innego dokumentu potwierdzającego dopuszczenie do obrotu w przypadku, jeżeli podmiot ten nabył zabytek poza obszarem celnym Unii Europejskiej;
 • odpis faktury lub innego dokumentu poświadczającego zbycie zabytku wraz z ceną sprzedaży;
 • odpis ekspertyzy;
 • oświadczenie zbywcy dotyczące pochodzenia zabytku i sposobu nabycia go przez zbywcę;
 • oświadczenie podmiotu prowadzącego księgę ewidencyjną dotyczące czynności powziętych w celu weryfikacji, czy zabytek nie pochodzi z przestępstwa ani nie został wyprowadzony z terytorium państwa Unii Europejskiej lub państwa trzeciego z naruszeniem prawa, ze wskazaniem informacji uzyskanych z dostępnych rejestrów, wykazów i baz danych.

Podmioty obowiązane będą musiały prowadzić księgi ewidencyjne w formie papierowej oraz przechowywać przez cały okres prowadzenia działalności.

REKLAMA

Jak wynika z projektu ustawy Policja i Krajowa Administracja Skarbowa mają prawo, na wniosek ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub z urzędu dokonywać czynności wyjaśniających mających na celu sprawdzenie wykonywania obowiązku prowadzenia księgi ewidencyjnej i prawidłowości jej prowadzenia. Natomiast podmiot zajmujący się handlem zabytkami jest zobowiązany udostępnić księgę sądom powszechnym, sądom administracyjnym oraz innym organom i podmiotom wskazanym w projekcie ustawy na każde ich wezwanie.

Antykwariusz lub odpowiedni pracownik domu aukcyjnego będą zobowiązani wydać na żądanie odpis lub kopię wpisu do księgi ewidencji, a także odpis lub kopię oświadczeń zbywcy lub nabywcy zabytku lub osobie, na rzecz której wydali ekspertyzę objętą wpisem.

Odpowiedzialność karna

Zgodnie z art. 119a projektu ustawy osoby, które wbrew obowiązkowi nie prowadzą księgi ewidencyjnej lub prowadzą ją w sposób nierzetelny lub niezgodny z prawdą, podlegają karze grzywny w wysokości od 20 zł do 5 tyś zł.

Warto podkreślić, iż księgi ewidencyjne będą mogły służyć w przyszłości jako dowód w postępowaniach przed sądami w sprawach dotyczących fałszerstw dzieł sztuki, kradzieży oraz oszustw.

Zobacz też: Sprawy karne

Podstawa prawna:

 1. Projekt ustawy o restytucji narodowych dóbr kultury z dnia 21 kwietnia 2017 r.
 2. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2016 r., poz. 1948)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA