| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > Inne > Egzekwowanie prawa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze łatwiejsze

Egzekwowanie prawa dotyczącego bezpieczeństwa na drodze łatwiejsze

W dniu 6 lipca 2011 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę wprowadzającą ułatwienia w transgranicznym egzekwowaniu prawa dotyczącego bezpieczeństwa drogowego.

Dyrektywa została przyjęta dzięki wycofaniu przez Grupę Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy poprawki dotyczącej tzw. „tabel zbieżności”, które były jedną z kwestii spornych między PE i Radą.

W przeddzień głosowań w Parlamencie Europejskim do deputowanych apelował w imieniu Rady UE minister Cezary Grabarczyk: „Ta dyrektywa to wyraz troski o bezpieczeństwo naszych obywateli-użytkowników ruchu drogowego. I bardzo ważne jest, aby ten kompromis, to porozumienie, które tak trudno było wypracować w trilogu został doprowadzony do szczęśliwego końca”.

Było to pierwsze wystąpienie ministra Cezarego Grabarczyka, jako reprezentanta Rady UE, po objęciu przez Polskę Prezydencji w Unii Europejskiej.
Minister zachęcał, aby ze względów proceduralnych nie zaprzepaścić wypracowanego w trilogu kompromisu. Przekonywał, że polska Prezydencja będzie dążyła do rozstrzygnięcia kwestii tabel zbieżności w sposób całościowy.

Zobacz: Szybciej zarejestrujesz samochód

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady wprowadzającej ułatwienia w transgranicznym egzekwowaniu prawa dotyczącego bezpieczeństwa drogowego ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa drogowego na terenie UE. Wprowadzenie nowych przepisów umożliwi ściganie przestępstw i wykroczeń drogowych niezależnie od tego, w jakim państwie UE zostały one popełnione i niezależnie od tego, w jakim państwie zarejestrowany jest pojazd, z udziałem którego doszło do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia.

Nowe regulacje, oprócz wprowadzenia narzędzi do skutecznego egzekwowania prawa pełnić będą rolę prewencyjną, skutkującą wzrostem świadomości kierowców poruszających się po terenie UE o nieuchronności kary za naruszenie prawa w każdym z państw członkowskich. 

Dyrektywa przewiduje dla państw członkowskich 2-letni okres na transpozycję przepisów dyrektywy do krajowego porządku prawnego.

MI/AS

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

"Szóstkę" wyposażono seryjnie w dwusprzęgłowy, 8-stopniowy automat, Fot. BMW
"Szóstkę" wyposażono seryjnie w dwusprzęgłowy, 8-stopniowy automat, Fot. BMW

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gluźniewicz

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie księgowości spółek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »