reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pomoc prawna > U prawnika > Czy można domagać się paragonu od adwokata?

Czy można domagać się paragonu od adwokata?

Ministerstwo Finansów wystąpiło z propozycją, by kasy fiskalne (kasy rejestrujące) były obligatoryjne w kancelariach prawniczych, zarówno adwokackich jak i radcowskich. W praktyce oznacza to, że od 1 marca 2015 r. każdy korzystający z usług prawniczych będzie mógł domagać się wydania paragonu.

Ministerstwo Finansów dąży do systematycznego zniesienia przywilejów podatkowych kolejnych grup zawodowych, w tym prawników. Obowiązek ewidencjonowania działalności w kasach fiskalnych będzie na nich ciążył - od 1 marca 2015 roku – niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu oraz sposobu dokonania zapłaty za uzyskaną usługę.

Zmiany maja objąć szeroki obszar usług o charakterze detalicznym, tj. usługi prawnicze, lekarskie, dentystyczne, fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, gastronomiczne oraz naprawę pojazdów samochodowych. We wszystkich tych punktach powinna znajdować się kasa fiskalna.

Kasa fiskalna dla prawnika od 2015 roku

Obowiązek stosowania kas fiskalnych powinien być – zdaniem ministerstwa finansów – niezależny od osiąganych obrotów. W dotychczasowym stanie prawnym przedstawiciele wskazanych wyżej zawodów zwolnieni byli z obowiązku stosowania kasy fiskalnej, jeśli spełniali kryterium dochodowe. Nie musieli jej posiadać, gdy ich roczny obrót nie przekraczał 20 000 zł. Drugi wyjątek dotyczył sytuacji, gdy obrót co prawda przekracza wskazany limit, ale płatności dokonywane są w formie przelewu, na konto bankowe (pkt.37 załącznika do rozporządzenia o tytule „Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania”). Wskazane zwolnienia przestaną obowiązywać z dniem 28 lutego 2015 r.

Obowiązek stosowania kas fiskalnych niezależnie od obrotu dotyczy już przedsiębiorców takich jak: taksówkarze czy przewoźnicy pasażerów w komunikacji samochodowej.

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność

Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający działalność gospodarczą, więc także prawnicy (adwokaci i radcy prawni), w ciągu pierwszych 2-3 miesiącach będą zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Stąd adwokat świadczący usługi prawne od zaledwie 2 miesięcy nie będzie miał obowiązku (ani de facto możliwości) wydania paragonu. Zatem jeśli korzystamy z porady prawnej adwokata, który rozpoczął własną działalność gospodarczą w ciągu ostatnich 2 miesięcy (co nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem praktyki zawodowej w ogóle), wówczas musimy liczyć się z tym, że może on nie wydać nam paragonu.

Brak paragonu a reklamacja

Paragon jest z jednej strony – dowodem skorzystania z konkretnej usługi i uiszczenia honorarium za nią a z drugiej strony – potwierdzeniem wykonania świadczenia i otrzymania należnego wynagrodzenia. Jego brak stanowi dla konsumenta istotną niedogodność. Utrudnia bowiem (w niektórych przypadkach nawet uniemożliwia) dochodzenie swoich praw.

Zmiany mają na celu zagwarantowanie transparentności fiskalnej zawodów usługowych, a tym samym ochronę uczciwych przedsiębiorców oraz ochronę praw konsumentów korzystających z powyższych usług.

Podstawa prawna:

Założenia do projektu zmiany rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. 2012 poz. 1382).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 11.08.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy można domagać się paragonu od adwokata? /fot. Fotolia
Czy można domagać się paragonu od adwokata? /fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama