reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Bezdomność i mieszkanie komun. > Wsparcie dla pracowników socjalnych

Wsparcie dla pracowników socjalnych

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.

Ważne zmiany w nowej regulacji dotyczą poprawy warunków wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych. Pierwsza z nich dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa pracowników socjalnych, którzy będą mogli świadczyć pracę socjalną w środowisku przy udziale drugiego pracownika socjalnego, a w sytuacjach trudnych, korzystać z asysty Policji.

Określono także szczegółowo zasady dotyczące superwizji pracy socjalnej. Wprowadzono między innymi minimalne wymagania dla podmiotów, które mogą ubiegać się o prowadzenie szkoleń dla superwizorów pracy socjalnej oraz warunki, które muszą spełniać osoby przystępujące do szkolenia dla przyszłych superwizorów pracy socjalnej.  

Znowelizowana ustawa wprowadza wiele rozwiązań poprawiających jakość i dostępność do usług pomocy społecznej, ale również porządkuje i doprecyzowuje obowiązujące przepisy prawa.   

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

Nowelizacja ustawy wprowadza korzystne zmiany dotyczące odpłatności za usługi świadczone przez środowiskowe domy samopomocy. Modyfikuje również sposób ustalania wysokości dotacji dla tych jednostek. Dzięki nowym rozwiązaniom znikną dysproporcje w zakresie obliczania średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy województwami, co niewątpliwie przyczyni się do podniesienia jakości usług w nich świadczonych.  

Ponadto, zgodnie ze zmienionymi regulacjami, samorządy gminne, obok powiatów, będą miały możliwość prowadzenia klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zwiększy to ofertę i ułatwi korzystanie z tej formy wsparcia. 

Przepisy zmienionej ustawy w sposób znaczący prowadzą również do podwyższenia standardów usług świadczonych dla osób bezdomnych. Określono trzy typy placówek, w których osoby te mogą znaleźć schronienie tj.: noclegownie, schroniska dla bezdomnych oraz ogrzewalnie, doprecyzowano również zasady kierowania do nich oraz standardy jakie mają spełniać.

W odpowiedzi na postulaty osób zobowiązanych do wnoszenia odpłatności za pobyt w domach pomocy społecznej, wprowadzono przepis eliminujący konieczność takiego zobowiązania w przypadku dorosłych dzieci, którymi rodzice – obecni mieszkańcy domów pomocy społecznej, nigdy się nie opiekowali i byli pozbawieni praw rodzicielskich.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama