REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Adam Janus
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.

REKLAMA

REKLAMA

Zasobność portfela przeciętnego emeryta bywa mocno ograniczona, a ceny leków potrafią wysokie. Sprawdź jak nie przepłacać za lekarstwa

1) Uprawnienia do kupowania tańszych leków

REKLAMA

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do zakupu leków po niższej cenie. Różnica w cenie, która niejednokrotnie jest kilkukrotna jest refundowana przez NFZ. Ceny leków refundowanych diametralnie różnią się od cen leków w sprzedaży detalicznej.
Ponadto niektóre grupy mają szczególne uprawnienia przy ich nabywaniu.

Część z nich ze względu np. na wiek lub stan zdrowia, może otrzymać leki bezpłatnie.

REKLAMA

Dodatkowe uprawnienia przysługują:
● inwalidom wojennym, osobom represjonowanym, ich współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej;
● inwalidom wojskowym oraz niewidomym ofiarom działań wojennych – mają oni prawo do bezpłatnego uzyskiwania leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu na listach refundacyjnych,
● żołnierzom – otrzymują bezpłatnie i bez dopłat do limitu wszystkie leki z listy podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe;
● byłym i obecnym pracownikom zakładów produkujących wyroby zawierające azbest – otrzymują oni bezpłatne leki, które muszą zażywać w związku z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście;
● zasłużonym honorowym dawcom krwi – bezpłatnie do wysokości limitu otrzymują tzw. leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które powinny być stosowane w związku z oddawaniem krwi i tym samym zwiększonym jej ubytkiem;
● zasłużonym honorowym dawcom przeszczepów – mają prawo do leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu oraz do leków, które powinni stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek, tkanek i narządów;
● nieubezpieczonym kobietom w okresie ciąży, porodu lub połogu – mają one prawo do leków i wyrobów medycznych na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w NFZ;
● nieubezpieczonym osobom do 18 roku życia;
● innym osobom nieubezpieczonym
Lek powinien być oznaczony symbolem Rp i powinien znajdować się na liście zatwierdzanej przez NFZ – leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Pytaj o tańsze zamienniki

Oszczędny emeryt powinien pytać swojego lekarza lub farmaceutę o tańsze zamienniki.
Bardzo często drogi lek możemy zastąpić tańszym zamiennikiem. Co ważne działanie i skutek stosowania leków są identyczne.

Obowiązkiem lekarza i farmaceuty jest poinformowanie pacjenta o istnieniu leku, który może być zamiennikiem, jego cena jest niższa od pierwotnie proponowanego preparatu.

Jeżeli na recepcie lekarz umieścił adnotację, zgodnie z którą przepisany lek nie może być zastąpiony innym produktem, to obowiązkiem farmaceuty jest wydanie przepisanego leku.

Zobacz również serwis: Emerytury

3) Sprowadzaj leki z zagranicy

Dotyczy to w szczególności leków specjalistycznych, stosowanych w leczeniu rzadkich schorzeń. Producenci krajowi, o ile tylko produkują dany preparat mogą zawyżać ceny ze względu na konieczność importu technologii.

Ponadto, na podstawie przepisów unijnych możemy sprowadzać leki z krajów wspólnotowych. Może zdarzyć się, że w innych krajach wspólnotowych ceny hurtowe niektórych preparatów są niższe, niż ceny hurtowe w Polsce.

Leki, które zostały importowane muszą zostać przepakowane w nowe opakowania spełniające wymogi przepisów farmaceutycznych. Ponadto powinna znaleźć się w nim ulotka w języku polskim.
Dostawca preparatu powinien do niego dołączyć dokument, który potwierdzi, że produkt jest legalnie dopuszczony do obrotu za granicą.

4) Kupuj leki przez internet

REKLAMA

Leki można kupować także za pośrednictwem wirtualnych aptek. Jak większość produktów kupowanych przez Internet, przedsiębiorcom odpadają niektóre koszty, w związku z czym ceny leków są mniejsze od tych kupowanych w wirtualnych aptekach.

W niektórych aptekach internetowych zakupimy także leki na receptę. Niektóre apteki w związku z niejasną sytuacją prawna zaprzestały tej praktyki. Część wirtualnych aptek realizują recepty wysyłane przez klientów- pacjentów pocztą lub farmaceuta dojeżdża do pacjenta.

Wirtualne apteki działają zgodnie z przepisami prawa, w związku z czym nie uzasadnione są obawy o jakość usług tego typu placówek.

Zobacz również serwis: Renty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PESEL z ważnymi zmianami od 1 czerwca 2024 r.

Od 1 czerwca 2024 r. instytucje finansowe - zanim udzielą komuś pożyczki - będą musiały sprawdzić Rejestr Zastrzeżeń Numerów PESEL. Co to oznacza dla konsumentów i dla firm? Jak zastrzec PESEL?

Promocja bezrobotnych do 30 roku życia

Osoby bezrobotne, które nie ukończyły 30. roku życia, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z powiatowego urzędu pracy. Osoby te mogą uzyskać środki na aktywizację w postaci bonów: szkoleniowego, stażowego, na zatrudnienie i na zasiedlenie.

Renta socjalna 2024 r. [ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo]

Ładowanie treści...

Zasiłki dla rodzin w 2024 r. Ile, dla kogo, wniosek

W 2024 r. rodzice mogą ubiegać się o szereg zasiłków i świadczeń. Jakie warunki trzeba spełnić, by je otrzymać? Gdzie składa się wniosek? Prezentujemy najważniejsze formy wsparcia.

REKLAMA

Kiedy będzie wypłacana renta wdowia? Takie mają być zasady

Renta wdowia - na jakich zasadach na przysługiwać to świadczenie? Zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oszacowało, że roczne koszty wypłaty renty wdowiej to 8-10 mld zł.

Emerytura stażowa 2024 r. [dla kogo, od kiedy, w jakiej wysokości]

Emerytura stażowa będzie przysługiwać ubezpieczonym przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Poselski projekt ustawy wprowadzającej emeryturę stażową znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Rodzic na wycieczce szkolnej musi mieć zaświadczenie z KRK o niekaralności?

Do naszej redakcji napisała zaniepokojona czytelniczka, że otrzymała wiadomość od dyrektorki szkoły, do której uczęszcza jej córka, że w sytuacji, gdy rodzic będzie chciał jechać na wycieczkę z dziećmi albo uczestniczyć w wyjściu do kina czy teatru, będzie musiał przedstawić zaświadczenie o niekaralności. "W poniedziałek mamy wyjście z okazji dnia dziecka, żaden rodzic nie ma takiego zaświadczenia, czy teraz wyjście się nie odbędzie?" - dopytuje czytelniczka. 

Będą podwyżki wynagrodzeń. Plany na resztę 2024 roku

Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że od stycznia do kwietnia 2024 r., 57% firm zdecydowało się na podniesienie wynagrodzeń. Z tych firm, 45% planuje dalsze podwyżki w tym roku. Dodatkowo, 24% firm, które jeszcze nie podniosły płac, zamierza to zrobić. Oznacza to, że łącznie 67% badanych firm podniesie pensje w tym roku.

REKLAMA

Profil zaufany pracownika do celów służbowych. Pracodawca może tego żądać od pracownika!

Nie ma przepisów umożliwiających pracodawcy żądanie założenia profilu zaufanego przez pracownika i wykorzystywanie go w celach służbowych. Czy mimo to pracownik powinien wykonać takie polecenie służbowe?

Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

REKLAMA