REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Sposoby na tańsze leki dla emerytów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Adam Janus
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.
Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do tańszych leków.

REKLAMA

REKLAMA

Zasobność portfela przeciętnego emeryta bywa mocno ograniczona, a ceny leków potrafią wysokie. Sprawdź jak nie przepłacać za lekarstwa

1) Uprawnienia do kupowania tańszych leków

REKLAMA

Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia mają prawo do zakupu leków po niższej cenie. Różnica w cenie, która niejednokrotnie jest kilkukrotna jest refundowana przez NFZ. Ceny leków refundowanych diametralnie różnią się od cen leków w sprzedaży detalicznej.
Ponadto niektóre grupy mają szczególne uprawnienia przy ich nabywaniu.

Część z nich ze względu np. na wiek lub stan zdrowia, może otrzymać leki bezpłatnie.

REKLAMA

Dodatkowe uprawnienia przysługują:
● inwalidom wojennym, osobom represjonowanym, ich współmałżonkom pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu, wdowom i wdowcom po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych oraz osobach represjonowanych, uprawnionym do renty rodzinnej;
● inwalidom wojskowym oraz niewidomym ofiarom działań wojennych – mają oni prawo do bezpłatnego uzyskiwania leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu na listach refundacyjnych,
● żołnierzom – otrzymują bezpłatnie i bez dopłat do limitu wszystkie leki z listy podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe;
● byłym i obecnym pracownikom zakładów produkujących wyroby zawierające azbest – otrzymują oni bezpłatne leki, które muszą zażywać w związku z chorobami wywołanymi pracą przy azbeście;
● zasłużonym honorowym dawcom krwi – bezpłatnie do wysokości limitu otrzymują tzw. leki podstawowe i uzupełniające oraz leki, które powinny być stosowane w związku z oddawaniem krwi i tym samym zwiększonym jej ubytkiem;
● zasłużonym honorowym dawcom przeszczepów – mają prawo do leków podstawowych i uzupełniających do wysokości określonego limitu oraz do leków, które powinni stosować w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek, tkanek i narządów;
● nieubezpieczonym kobietom w okresie ciąży, porodu lub połogu – mają one prawo do leków i wyrobów medycznych na takich samych zasadach jak osoby ubezpieczone w NFZ;
● nieubezpieczonym osobom do 18 roku życia;
● innym osobom nieubezpieczonym
Lek powinien być oznaczony symbolem Rp i powinien znajdować się na liście zatwierdzanej przez NFZ – leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski.

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Honorowi Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) Pytaj o tańsze zamienniki

Oszczędny emeryt powinien pytać swojego lekarza lub farmaceutę o tańsze zamienniki.
Bardzo często drogi lek możemy zastąpić tańszym zamiennikiem. Co ważne działanie i skutek stosowania leków są identyczne.

Obowiązkiem lekarza i farmaceuty jest poinformowanie pacjenta o istnieniu leku, który może być zamiennikiem, jego cena jest niższa od pierwotnie proponowanego preparatu.

Jeżeli na recepcie lekarz umieścił adnotację, zgodnie z którą przepisany lek nie może być zastąpiony innym produktem, to obowiązkiem farmaceuty jest wydanie przepisanego leku.

Zobacz również serwis: Emerytury

3) Sprowadzaj leki z zagranicy

Dotyczy to w szczególności leków specjalistycznych, stosowanych w leczeniu rzadkich schorzeń. Producenci krajowi, o ile tylko produkują dany preparat mogą zawyżać ceny ze względu na konieczność importu technologii.

Ponadto, na podstawie przepisów unijnych możemy sprowadzać leki z krajów wspólnotowych. Może zdarzyć się, że w innych krajach wspólnotowych ceny hurtowe niektórych preparatów są niższe, niż ceny hurtowe w Polsce.

Leki, które zostały importowane muszą zostać przepakowane w nowe opakowania spełniające wymogi przepisów farmaceutycznych. Ponadto powinna znaleźć się w nim ulotka w języku polskim.
Dostawca preparatu powinien do niego dołączyć dokument, który potwierdzi, że produkt jest legalnie dopuszczony do obrotu za granicą.

4) Kupuj leki przez internet

REKLAMA

Leki można kupować także za pośrednictwem wirtualnych aptek. Jak większość produktów kupowanych przez Internet, przedsiębiorcom odpadają niektóre koszty, w związku z czym ceny leków są mniejsze od tych kupowanych w wirtualnych aptekach.

W niektórych aptekach internetowych zakupimy także leki na receptę. Niektóre apteki w związku z niejasną sytuacją prawna zaprzestały tej praktyki. Część wirtualnych aptek realizują recepty wysyłane przez klientów- pacjentów pocztą lub farmaceuta dojeżdża do pacjenta.

Wirtualne apteki działają zgodnie z przepisami prawa, w związku z czym nie uzasadnione są obawy o jakość usług tego typu placówek.

Zobacz również serwis: Renty

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4 sposoby oszustw „na ZUS”. Jak się nie dać oszukać? Emeryt i rencista musi wiedzieć, czego pracownik ZUS nie ma prawa zrobić

Podszywanie się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to niestety coraz częstsza metoda oszustów, by wyłudzać pieniądze lub dane osobowe. ZUS ostrzega swoich klientów i zachęca, by próby oszustw zgłaszali na policję. Jakie są najczęstsze sposoby (typy) takich oszustw? Wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Nawrocki u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Karol Nawrocki będzie u Sławomira Mentzena na kanale youtube już dziś o godzinie 13:00. Oto link do rozmowy na żywo "Mentzen grilluje: Karol Nawrocki".

5. punkt deklaracji Mentzena groźny dla Polski? Opinia wiceszefa MON

Wiceszef MON ocenia, że 5. punkt deklaracji Mentzena jest groźny dla Polski. To jedno z głównych żądań Putina. Czy Ukraina powinna być w NATO?

Pozew o podwyższenie alimentów [WZÓR]

Rolą alimentów jest zaspokajanie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, w szczególności małoletniego dziecka. Kiedy można żądać podwyższenia alimentów? Jak wnieść o podwyższenie alimentów? Co powinno znaleźć się w pozwie?

REKLAMA

QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna od matki w kwocie 4 mln złotych: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne do poprawy. Trzy wady przepisów

Prawie 1,5 roku obowiązywania ustawy o świadczeniu wspierających pokazało trzy słabe punkty tej ustawy. Są to 1) zwroty świadczenia pielęgnacyjnego 2) składki ubezpieczeniowe (zdrowotna i emerytalna) na rzecz opiekuna 3) zasiłek dla bezrobotnych dla opiekuna (daje czas na dostosowanie się do rynku pracy po utracie świadczenia pielęgnacyjnego.

REKLAMA

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

REKLAMA