| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Niepełnosprawni > Świadczenie uzupełniające (500 plus) dla niepełnosprawnych 2019 – uprawnieni, wniosek

Świadczenie uzupełniające (500 plus) dla niepełnosprawnych 2019 – uprawnieni, wniosek

Świadczenia uzupełniające (500 plus) będą przysługiwały uprawnionym osobom niepełnosprawnym od 1 października 2019 r. Wnioski rozparzą organy emerytalno-rentowe.

Świadczenie uzupełniające, czyli 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające to nowy typ pomocy skierowany do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ma ono na celu dodatkowe wsparcie finansowe najbardziej potrzebujących ze względu na zwiększone koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną.

Miesięczna kwota świadczenia to 500 zł.

Świadczenie będą wolne od potrąceń i egzekucji.

Polecamy: Świadczenia z pomocy społecznej. Postępowanie administracyjne

Osoby uprawnione do świadczenia uzupełniającego

Z pomocy będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 18 lat. Niezdolność do samodzielnej egzystencji takich osób powinna zostać stwierdzona:

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo

  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ważna kwota pobieranych świadczeń

Istotny wpływ na uprawnienie do otrzymania nowego typu wsparcia ma kwota pobieranych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Świadczenie uzupełniające będzie bowiem przysługiwało osobom, które nie posiadają prawa do takiej pomocy bądź suma tych świadczeń nie przekracza kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy (obecnie 1100 zł).

Będą tu brane pod uwagę wszystkie wypłacane wnioskodawcy emerytury, renty, zasiłki z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowy poza przysługującymi do wypłacanych świadczeń dodatków, zasiłku pielęgnacyjnego i innych świadczeń. Uwzględniane będą również kwoty wypłacane przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych.

Świadczenie uzupełniające nie będzie przysługiwało osobie uprawnionej, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wyjątkiem będzie tu odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.

Polecamy serwis: Zasiłki

Wniosek o "500 plus"

Do otrzymania świadczenia uzupełniającego konieczne będzie złożenie wniosku. Osoby niepobierające świadczeń oraz otrzymujące zasiłki z pomocy społecznej dokumenty będą składały do ZUS-u. W pozostałych przypadkach wnioski będą składane do organów wypłacających świadczenia emerytalno-rentowe (np. do KRUS-u).

Wniosek będzie zawierał dane wnioskodawcy, inne informacje niezbędne do ustalenia prawa do świadczeń, wskazanie sposobu wypłaty wsparcia oraz podpis.

Do wniosku należy załączyć odpowiednie orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji, chyba że organ już takim dysponuje. Osoby pobierające świadczenia zagraniczne powinny dołączyć dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokości, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.Niezbędnym załącznikiem będzie również oświadczenie o nieposiadaniu prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub o posiadaniu prawa do takiego świadczenia wraz ze wskazaniem jego nazwy, organu przyznającego oraz wysokości.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

500 zł miesięcznie będą mogły otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji./Fot. Shutterstock
500 zł miesięcznie będą mogły otrzymywać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji./Fot. Shutterstock

VAT 2019. Komentarz do zmian od 1 września 2019 r.69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »