Kategorie

500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

Wioleta Matela-Marszałek
500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?/Fot. Shutterstock
shutterstock
„500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

500 plus dla seniorów i niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji często potocznie nazywane jest świadczeniem 500 plus dla niepełnosprawnych czy seniorów. Jego celem jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Wsparcie przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym orzeczeniem. Ustawa wskazuje tu na:

 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
 • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
 • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Do uzyskania świadczenia niezbędne jest spełnianie kryterium dochodowego. Przysługuje ono bowiem co do zasady osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe nie przekracza określonej kwoty.

Aktualnie kryterium dochodu wynosi 1750 zł.

Reklama

W takiej sytuacji świadczenie przysługuje w wysokości 500 zł. W przeciwnym razie osoba uprawniona otrzyma wsparcie w kwocie, która stanowi różnicę między kwotą 1750 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, przy czym świadczenie uzupełniające nie może być wyższe niż 500 zł.

Świadczenia pieniężne finansowane ze środków publiczny, które ZUS czy KRUS bierze pod uwagę ustalając dochód to m.in. emerytury i renty z FUS, renty inwalidzkie, świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Do dochodu nie wlicza się zaś m.in. zasiłków stałych.

500 plus dla seniora – dochód brutto czy netto?

Jak informuje ZUS świadczenia pieniężne, które są uwzględniane w kwotach „brutto” (przed dokonaniem wszelkich odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, np. z tytułu podatku dochodowego od osób, fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy też zmniejszenia świadczenia w związku z osiąganiem przychodu) to przede wszystkim emerytury i renty. Świadczenia, które nie podlegają opodatkowaniu są uwzględniane w kwocie, w jakiej są wypłacane, czuli „netto”.

500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

Czy świadczenie dla osób niesamodzielnych wlicza się do dochodu w przypadku świadczeń z pomocy społecznej?

Kwestie te rozstrzyga art. 8 ust 4a ustawy o pomocy społecznej. Z przepisu tego wynika, iż świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych nie wlicza się do dochodu w przypadku:

 • ubiegania się o świadczenie pieniężne z systemu pomocy społecznej oraz
 • ustalania odpłatności (małżonka, zstępnych i wstępnych) za pobyt osoby najbliższej w domu pomocy społecznej.

Świadczenie „500 plus dla seniora” wlicza się zatem do dochodu w przypadku w przypadku ustalania prawa do świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej.

Reklama

„Tym samym w przypadku ustalenia prawa do świadczeń niepieniężnych wskazane świadczenie jest wliczane do dochodu, gdy dotyczy np. przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych, posiłków, pobytu i usług w domu pomocy społecznej. W praktyce wygląda to tak, że odpłatność za m.in. SUO wzrosła z 200 zł do 600 zł miesięcznie” – piszą w interpelacji poselskiej nr 22803 posłanki Iwona Hartwich, Iwona Maria Kozłowska.

„Ta sytuacja jest oburzająca, biorąc pod uwagę, że dotyczy osób z niepełnosprawnościami, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o bardzo niskich dochodach” – podkreślają. Autorski interpelacji zapytały Ministra Rodziny i Polityki Społecznej czy ustawodawca planuje zmianę przepisów w taki sposób, aby świadczenie uzupełniające nie było wliczane do dochodu osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ubiegających się o przyznanie świadczeń niepieniężnych?

„Biorąc pod uwagę pojawiające się postulaty środowisk osób z niepełnosprawnościami uprzejmie informuję, że w obecnej chwili analizowana jest kwestia możliwości dokonania zmian mających na celu całkowite wyłączenie z dochodu do celów ustalania świadczeń z pomocy społecznej kwoty świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji”- odpowiedział 29 kwietnia 2021 r. Stanisław Szwed - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. z 2020 r., poz. 1936; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 353);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876; ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 2369).

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.