REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?/Fot. Shutterstock
500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

„500 plus dla seniora" wlicza się do dochodu przy niektórych świadczeniach z pomocy społecznej. Czy te przepisy się zmienią?

500 plus dla seniorów i niepełnosprawnych

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji często potocznie nazywane jest świadczeniem 500 plus dla niepełnosprawnych czy seniorów. Jego celem jest dodatkowe wsparcie dochodowe osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

REKLAMA

Wsparcie przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona określonym orzeczeniem. Ustawa wskazuje tu na:

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Do uzyskania świadczenia niezbędne jest spełnianie kryterium dochodowego. Przysługuje ono bowiem co do zasady osobom uprawnionym, które nie posiadają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków pieniężnych finansowanych ze środków publicznych albo suma tych świadczeń o charakterze innym niż jednorazowe nie przekracza określonej kwoty.

Aktualnie kryterium dochodu wynosi 1750 zł.

REKLAMA

W takiej sytuacji świadczenie przysługuje w wysokości 500 zł. W przeciwnym razie osoba uprawniona otrzyma wsparcie w kwocie, która stanowi różnicę między kwotą 1750 zł i łączną kwotą przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, przy czym świadczenie uzupełniające nie może być wyższe niż 500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia pieniężne finansowane ze środków publiczny, które ZUS czy KRUS bierze pod uwagę ustalając dochód to m.in. emerytury i renty z FUS, renty inwalidzkie, świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Do dochodu nie wlicza się zaś m.in. zasiłków stałych.

500 plus dla seniora – dochód brutto czy netto?

Jak informuje ZUS świadczenia pieniężne, które są uwzględniane w kwotach „brutto” (przed dokonaniem wszelkich odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, np. z tytułu podatku dochodowego od osób, fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy też zmniejszenia świadczenia w związku z osiąganiem przychodu) to przede wszystkim emerytury i renty. Świadczenia, które nie podlegają opodatkowaniu są uwzględniane w kwocie, w jakiej są wypłacane, czuli „netto”.

500 plus dla seniora - czy wlicza się do dochodu?

Czy świadczenie dla osób niesamodzielnych wlicza się do dochodu w przypadku świadczeń z pomocy społecznej?

Kwestie te rozstrzyga art. 8 ust 4a ustawy o pomocy społecznej. Z przepisu tego wynika, iż świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych nie wlicza się do dochodu w przypadku:

  • ubiegania się o świadczenie pieniężne z systemu pomocy społecznej oraz
  • ustalania odpłatności (małżonka, zstępnych i wstępnych) za pobyt osoby najbliższej w domu pomocy społecznej.

Świadczenie „500 plus dla seniora” wlicza się zatem do dochodu w przypadku w przypadku ustalania prawa do świadczenia niepieniężnego z pomocy społecznej.

REKLAMA

„Tym samym w przypadku ustalenia prawa do świadczeń niepieniężnych wskazane świadczenie jest wliczane do dochodu, gdy dotyczy np. przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych, posiłków, pobytu i usług w domu pomocy społecznej. W praktyce wygląda to tak, że odpłatność za m.in. SUO wzrosła z 200 zł do 600 zł miesięcznie” – piszą w interpelacji poselskiej nr 22803 posłanki Iwona Hartwich, Iwona Maria Kozłowska.

„Ta sytuacja jest oburzająca, biorąc pod uwagę, że dotyczy osób z niepełnosprawnościami, niezdolnych do samodzielnej egzystencji, o bardzo niskich dochodach” – podkreślają. Autorski interpelacji zapytały Ministra Rodziny i Polityki Społecznej czy ustawodawca planuje zmianę przepisów w taki sposób, aby świadczenie uzupełniające nie było wliczane do dochodu osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji ubiegających się o przyznanie świadczeń niepieniężnych?

„Biorąc pod uwagę pojawiające się postulaty środowisk osób z niepełnosprawnościami uprzejmie informuję, że w obecnej chwili analizowana jest kwestia możliwości dokonania zmian mających na celu całkowite wyłączenie z dochodu do celów ustalania świadczeń z pomocy społecznej kwoty świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji”- odpowiedział 29 kwietnia 2021 r. Stanisław Szwed - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Dz. U. z 2020 r., poz. 1936; ost. zm. Dz.U. z 2021 r., poz. 353);

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j. t. Dz. U. z 2020 r. poz. 1876; ost. zm. Dz.U. z 2020 r., poz. 2369).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cimoszewicz uniewinniony w sprawie potrącenia rowerzystki

Sąd Rejonowy w Hajnówce uniewinnił Włodzimierza Cimoszewicza od zarzutu potrącenia rowerzystki na przejściu. Postępowanie w sprawie wykroczenia dotyczącego opuszczenia miejsca zdarzenia zostało umorzone z powodu przedawnienia orzekania.

5 390 zł miesięcznie stypendium dla młodych naukowców. Kto otrzyma w 2024 r.?

Ministerstwo Nauki przyznało stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom, reprezentującym 53 różne dyscypliny naukowe i artystyczne. Laureaci konkursu otrzymają stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez 3 lata. 

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł

Tyle gminę kosztuje trzy lata upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały, że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Whistleblowing jako wsparcie organizacji

Wiele podmiotów sektora prywatnego i publicznego stanie przed dylematem: Czy potraktować wdrożenie systemu wyłącznie jako koszt związany z obowiązkiem prawnym, czy jako szansę na poprawę bezpieczeństwa i doskonalenie organizacji?

REKLAMA

MRPiPS odpowiada: „Stare” i „nowe” świadczenie pielęgnacyjne a 1500 zł od 1 października 2024 r.

Ministerstwo pracy potwierdziło możliwość łączenia „nowego” świadczenia pielęgnacyjnego z nowymi świadczeniami (od 1 października 2024 r.) 1500 zł z programu Aktywni Rodzice.

Pracownicy: Źle przyznawane dodatki do wynagrodzeń. Od 1 lipca dalej poniżej pensji minimalnej brutto

W dalszym ciągu wynagrodzenia pracowników samorządowych są poniżej pensji minimalnej. Nie zmieni się to od 1 lipca. Do pieniędzy z budżetu na pensje muszą się dorzucić poszczególne JTS. Dalej tylko 50-150 zł daje awans. No i RIO wykrywa błędy w przyznawaniu dodatków (zaznaczając, że na szczęście nie błędy nie są masowe).

Rząd zaprzecza: 800 plus, 13. i 14. emerytura, cięcia w pomocy społecznej i zasiłkach [unijna procedura nadmiernego deficytu]

Polska może być objęta procedurą nadmiernego deficytu. Pojawiły się obawy, że spowoduje to ograniczenia programów wspierających rodziców, emerytów i osoby uboższe. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaprzeczyła takim pogłoskom. 

Parkowanie na chodnikach. Szykują się zmiany, ale czy już w 2025 r.? W sprawie działa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy nadchodzi koniec parkowania na chodnikach? Ta sprawa niezmiennie budzi emocje. Zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktywiści proponują na postój pojazdu na drodze dla pieszych tylko w miejscach wyznaczonych.

REKLAMA

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów

Prezydent podpisał ustawę o ochronie sygnalistów. Sygnalista, po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą, będzie mógł dokonać jego zgłoszenia.

W Warszawie nie kupisz alkoholu między 22.00 a 6.00? Czy będzie protest

Warsaw Enterprise Institute i Fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju rozpoczęły zbiórkę podpisów przeciwko inicjatywie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Warszawie. Petycja jest odpowiedzią na konsultacje miejskie, które rozpoczął urząd miasta stołecznego Warszawy w sprawie nocnej prohibicji.

REKLAMA