Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Można złożyć wniosek o swoje własne ubezwłasnowolnienie

Marta Pawłowska
Można złożyć wniosek o swoje własne ubezwłasnowolnienie /fot. Fotolia
Można złożyć wniosek o swoje własne ubezwłasnowolnienie /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego wniosek o swoje własne ubezwłasnowolnienie będzie mogła złożyć osoba, która ma być ubezwłasnowolniona.

Uchwała o sygn. akt III CZP 38/16 została podjęta w wyniku rozstrzygnięcia prawnego przedstawionego przez Sąd Apelacyjny w Katowicach. Zgodnie z art. 545 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o ubezwłasnowolnienie może zgłosić małżonek osoby, która ma być ubezwłasnowolniona, jego krewni w linii prostej oraz rodzeństwo. Ponadto wniosek może zgłosić przedstawiciel ustawowy osoby, która ma być ubezwłasnowolniona. Jako, że z literalnej treści przepisu nie wynika uprawnienie do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie samego siebie Sąd Apelacyjny powziął poważne wątpliwości. Przepis nie zezwala na samoubezwłasnowolnienie, jednakże warto zwrócić uwagę no to, że już w 1965 r. SN dopuścił taką możliwość (sygn. akt II CR 273/65).

REKLAMA

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Mimo, że przepisy w kręgu osób uprawnionych do złożenia wniosku o ubezwłasnowolnienie nie uwzględniają osoby, która ma być ubezwłasnowolniona to SN uznał, że należy jej takie uprawnienie przyznać.

Sąd Najwyższy  przypomniał  wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2007 r. o sygn. akt K28/05 stwierdzający, że nieprzyznanie osobie ubezwłasnowolnionej uprawnień dotyczących zgłaszania wniosku o uchylenia lub zmianę sposobu ubezwłasnowolnienia narusza przepisy Konstytucji (art. 30 i 31). Należy zwrócić uwagę także na naruszenie prawa do sądu wynikającego z art. 45 Konstytucji oraz art. 6 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Strony Nowojorskiej Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych z  dnia 13 grudnia 2006 r. (ratyfikowana przez Polskę w dniu 25 października 2012 r.) zobowiązały się zapewnić niepełnosprawnym skuteczny dostęp do wymiaru sprawiedliwości na równi z innymi osobami. Zgodnie z Konwencją należy dostosować przepisy procesowe w celu ułatwienia dostępu do sądu osobom niepełnosprawnym. W związku z tym wykładnia umożliwiająca osobie ubezwłasnowolnionej złożenie wniosku o ubezwłasnowolnienie samej siebie respektuje postanowienia Konwencji podpisanej w Nowym Jorku.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po zmianie art. 559 k.p.c. w orzecznictwie mogły powstać poważne rozbieżności. Mogłoby dojść do sytuacji, w której część sądów oddalałaby tego typu wnioski, a część zajmowałaby całkowicie odmienne stanowisko. W konsekwencji ta niejednolitość mogłaby doprowadzić do rażącego naruszania zasady równości praw obywateli szukających ochrony sądowej. Stąd tak istotne było ustalenie czy można złożyć wniosek o swoje własne ubezwłasnowolnienie. Uchwała ta wiąże sąd, który skierował pytanie. Pozostałe sądy mogą ją brać pod uwagę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Raport KRD: 60 procent dłużników alimentacyjnych nie płaci też innych swoich zobowiązań

  W Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Dodano, że 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

  Afera Baltony - cinkciarze, handlarze i marynarze …

  Kiedy jeszcze byłem małym chłopcem dorastającym w latach 80tych w PRL-u, moją uwagę zwracały dwie marki, z którymi obnosili się dorośli na reklamówkach. Pierwszą z nich był PEWEX, a drugą jeszcze bardziej egzotyczną Baltona. Reklamówek z tych sklepów nie wyrzucano, ale z dumą noszono w nich zakupy, aż do zupełnego zniszczenia. 

  Coraz więcej emerytów i rencistów - dane ZUS

  Dziesięć lat temu było ich niecałe 5 mln, dzisiaj ponad 6 mln osób dostaje co miesiąc emeryturę z ZUS. Liczba osób, które zakończyły aktywność zawodową z roku na rok wzrasta.

  Telus: nie zdejmiemy embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania

  Robert Telus minister rolnictwa powiedział, że "Polska nie zdejmie embarga, jeśli nie wypracujemy z Ukrainą pewnego, skutecznego rozwiązania". Dodał, że rozwiązanie to musi zabezpieczać interes polskiego rolnika.

  REKLAMA

  Telus: popieramy wniosek komisarza UE ds. rolnictwa, by Unia dopłacała do transportu zboża

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: My jako koalicja pięciu krajów popieramy wniosek unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, by UE dopłacała do transportu zboża, żeby on się opłacił.

  Pomnik przyrody

  Pomnik przyrody stanowi jedną z form jej ochrony. Jak można zdefiniować pomniki ochrony przyrody? Jakie kryteria powinno spełniać drzewo, aby uznać je za taki pomnik?

  Odpady komunalne

  Odpady komunalne to często odpady, które powstają w gospodarstwach domowych, ale nie tylko. Szczegółowe wyliczenie znajdziemy w ustawie o odpadach.

  Ochrona przyrody

  Ochrona przyrody jest ważnym zagadnieniem w dobie rozwoju technologicznego. Z tempo powodu warto wiedzieć na czym polega i jakie są jej cele.

  REKLAMA

  Park narodowy

  Parki narodowe to miejsca, które pełnią ważną rolę w kontekście ochrony przyrody. W jakim celu są tworzone i jak można je zdefiniować?

  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  REKLAMA