reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Umowa o dożywocie - skutki zawarcia

Umowa o dożywocie - skutki zawarcia

Zawieranie umowy o dożywocie jest powszechnie praktykowane w stosunkach cywilnych, bowiem zawarcie tej umowy, ze względu na jej wzajemny charakter, przynosi korzyści obu stronom.

Przez umowę dożywocia właściciel nieruchomości zobowiązuje się do przeniesienia jej własności na nabywcę, natomiast nabywca do zapewnienia dożywotnikowi (tj. zbywcy bądź osobie mu bliskiej) dożywotniego utrzymania. Ze względu na długość życia i potrzeby zbywającego własność umowa ta w pełni posiada cechy losowości.

Przedmiot umowy może dotyczyć przeniesienia własności każdej nieruchomości. Może to być zarówno budynek  lub lokal stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności , sam udział we współwłasności nieruchomości czy też prawo użytkowania wieczystego.

Przedmiotem umowy nie może być zaś spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, zarówno mieszkalnego i użytkowego, ponieważ jest ograniczonym prawem rzeczowym.

W charakterze dożywotnika, czyli podmiotu zbywającego nieruchomość, może wystąpić jedynie osoba fizyczna.  W stosunku do niej druga strona umowy zobowiązuje się do wykonywania względem niej pieczy i utrzymania. Przede wszystkim ma obowiązek przyjąć ją jako domownika, dostarczyć wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału. W razie choroby powinna zapewnić  odpowiednią pomoc i pielęgnację. Do jej obowiązków należeć także będzie sprawienie własnym kosztem pogrzebu odpowiadającemu miejscowym zwyczajom.

Zawarta umowa dożywocia może w bardziej szczegółowy sposób określić zakres obowiązków nabywającego własność. Ważne jest przy tym, by dożywotnik nie musiał poszukiwać innych środków utrzymania.

Czy nabycie nieruchomości w drodze dożywocia powoduje konieczność zapłaty podatku PIT?

Dożywocie nie musi być ustanowione tylko na rzecz dotychczasowego właściciela nieruchomości, lecz również na rzecz zbywcy i bliskiej mu osoby bądź tylko dla jej samej. Podkreślić należy, że za osobę bliską uważa się nie tylko krewnego czy też powinowatego,  o których mowa w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, lecz także osobę, z którą zbywca pozostaje w ścisłych stosunkach osobistych mających trwały charakter (np. konkubinat).

Właściciel nieruchomości, na której ustanowiono prawo dożywocia, może w każdej chwili rozporządzić swoim prawem własności. Ustanowione prawo dożywocia przejdzie w takim wypadku na następnego właściciela, który odpowiedzialny będzie za dotychczasowe zobowiązania zbywcy względem dożywotnika.

Jeżeli zobowiązany z tytułu umowy o dożywocie zbył otrzymaną nieruchomość, dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama