REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Słownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny to świadczenie pieniężne, które przysługuje rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka lub opiekunowi faktycznemu dziecka. Taki zasiłek może również uzyskać osoba ucząca się. Ma on na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Zasiłek celowy

Zasiłek celowy jest świadczeniem pieniężnym, który może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej.

Wywiad środowiskowy

Wywiad środowiskowy ma na celu uzyskanie informacji na temat kontrolowanej osoby lub rodziny. Informacje te służą przede wszystkim do prawidłowego podejmowania decyzji w sprawie kontrolowanego.

Usługi opiekuńcze

Usługi opiekuńcze są świadczone przez ośrodki pomocy społecznej. Polegają one na wsparciu przy codziennych czynnościach, takich jak zakupy czy załatwianie spraw urzędowych.

REKLAMA

Świadczenie pielęgnacyjne

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, która opiekuje się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej. Świadczenie pielęgnacyjne wypłacane jest przez ośrodki pomocy społecznej.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne mają na celu częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem i wychowaniem dziecka.

Staż z urzędu pracy

Staż z urzędu pracy kierowany jest do bezrobotnych i ma na celu umożliwienie bezrobotnemu zdobycia doświadczenia niezbędnego do podjęcia pracy w przyszłości. Nadzór nad odbywaniem stażu sprawuje starosta. 

Praktyki absolwenckie

Praktyki absolwenckie kierowane są do młodych bezrobotnych i pozwalają im na zdobycie doświadczenia zawodowego.

REKLAMA

Pracownik socjalny

Pracownik socjalny jest zatrudniony w administracji publicznej. Ze względu na powierzone mu zadania powinien charakteryzować się wysokimi kwalifikacjami etycznymi oraz profesjonalnym wykształceniem.

Pomieszczenie tymczasowe

Pomieszczenia tymczasowe mają na celu uniknięcie eksmisji lokatorów na bruk. W sytuacjach eksmisji do pomieszczeń tymczasowych, z powodów luk wprawie, często dochodzi do nadużycia prawa.

Lokal socjalny

Gmina ma obowiązek zaspokajania potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców. Dzieje się to w dużej części poprzez lokale socjalne.

Kontrakt socjalny

Celem kontraktu socjalnego jest przezwyciężenie trudnej życiowej sytuacji, w jakiej znajduje się osoba lub rodzina, z którą kontrakt jest zawierany.

Eksmisja

Eksmisja ma miejsce w sytuacji, gdy lokator długotrwale nie wywiązuje się z obowiązków lokatorskich. Chodzi tu przede wszystkim o niepłacenie czynszu za lokal mieszkalny.

Dodatek mieszkaniowy

Z wnioskiem o dodatek mieszkaniowy mogą występować najemcy lub właściciele, którzy nie mogą samodzielnie pokryć wydatków na utrzymanie mieszkania.  

Bezdomny

Bezdomny to osoba nie posiadająca własnego mieszkania, jak również osoba, która mieszkania nie wynajmuje oraz nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Bezdomność w Polsce jest nadal poważnym problemem społecznym.

REKLAMA