| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Dla kogo zapomoga społeczna w Irlandii?

Dla kogo zapomoga społeczna w Irlandii?

Zapomoga społeczna przysługuje mieszkańcom Irlandii. Świadczenie to mogą otrzymać osoby, którym nie przysługują świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego lub już wykorzystały swoje prawo do otrzymania takich świadczeń.

Należy równie¿ pomyślnie przejść procedurę badania dochodów. Procedura ta służy do stwierdzenia, czy dana osoba posiada wystarczające dochody, aby mogła się utrzymać i jaka kwota, jeżeli w ogóle, jej przysługuje. Przez środki rozumie się wszelkie dochody uzyskiwane przez osobę ubiegającą się o świadczenie lub jej współmałżonka bądź partnera.

Obejmują one nieruchomości (za wyjątkiem domu zamieszkiwanego przez osobę ubiegającą się o świadczenie) lub jakiekolwiek środki trwałe, które mogą być Źródłem dochodu. W przypadku niektórych świadczeń, jak na przykład zapomogi dla osób poszukujących pracy, wartość takich przywilejów jak darmowe utrzymanie oraz zakwaterowanie traktowana jest jako dochody, w przypadku, gdy świadczeniobiorca ma mniej ni¿ 25 lat. Tygodniowa stawka świadczenia zależy od wysokości dochodów, ustalonej podczas procedury badania dochodów.

Zobacz również: Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Zwrot zawyżonych sum świadczeń

Jeżeli wypłacono za dużo pieniędzy tytułem świadczeń, Ministerstwo musi dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać zwrot nadpłaconej sumy. W przypadku, gdy wielkość otrzymanego przez świadczeniobiorcę świadczenia została zawyżona, zostanie on o tym poinformowany, jak również o przyczynach nadpłaty i o sumie, jaką ona obejmuje. Ministerstwo poinformuje również o proponowanej przez nas metodzie dokonania zwrotu zawyżonych sum.

Świadczeniobiorca zostanie poproszony o podanie wszelkich szczegółów, które uważa za istotne w związku z nadpłatą, zwrotem zawyżonych sum oraz sposobem dokonania zwrotu. Przy określaniu metody oraz sumy zwrotu pod uwagę bierze się wielkość oraz przyczyny wystąpienia nadpłaty, jak również zdolność świadczeniobiorcy do dokonania zwrotu. Zwracający powinien być w stanie dokonać zwrotu nadpłaty; w razie potrzeby, możliwe jest odroczenie, zawieszenie bądź zmniejszenie kwoty zwrotu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »