reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki zagraniczne > Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Osoba samotnie wychowująca dziecko w Irlandii ma prawo do dodatku na rodzinę wypłacanego nawet do 22 roku życia potomstwa.

Dodatek na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment) jest świadczeniem dla kobiety lub mężczyzny samotnie wychowujących dziecko, którzy nie otrzymują wsparcia ze strony drugiego rodzica.

Prawo do tego świadczenia mają osoby stanu wolnego, owdowiałe, osoby, których małżonek przebywa w więzieniu, rozwiedzione lub żyjące w separacji. Jego beneficjentem może też być osoba, której małżeństwo zostało anulowane lub która nie mieszka ze swoim małżonkiem. Dodatek na wychowanie dziecka przyznawany jest osobie, która jest głównym opiekunem przynajmniej jednego dziecka, które z nim mieszka. Beneficjent nie może żyć w konkubinacie, a jego zarobki powinny wynosić do 400 euro tygodniowo. Istnieje też konieczność posiadania adresu stałego zamieszkania i uzyskania odpowiedniego wyniku oceny dochodów. Rodzic będący w separacji lub po rozwodzie może ubiegać się o dodatek dopiero po trzech miesiącach od zaistnienia tego faktu. Jego obowiązkiem jest podjęcie wcześniej próby uzyskania alimentów od małżonka.

Osoba stanu wolnego może być beneficjentem świadczenia jeżeli jest rodzicem dziecka, na które ma być przyznany dodatek. Innym warunkiem jest konieczność podjęcia wcześniejszej próby uzyskania alimentów od drugiego rodzica. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, będzie zakwalifikowana jako beneficjent, jeśli jest to kara co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub pobyt w areszcie przez co najmniej sześć miesięcy bez orzeczenia wyroku skazującego.

Wysokość świadczenia

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane. Kwota dodatku zależy od wysokości tygodniowych dochodów opiekuna dziecka. Przykładowo rodzic poniżej 66 roku życia wychowujący jedno dziecko, którego tygodniowy dochód brutto wynosi 122-125 euro (bez żadnych innych wpływów), będzie otrzymywać 80 euro dodatku na tydzień.

Przy obliczaniu tej kwoty bierze się pod uwagę zarobki z wykonywanej pracy (zatrudnienie lub samozatrudnienie), alimenty, wartość własności innej niż własny dom, wartość inwestycji i oszczędności, wpływy gotówkowe. Jeżeli beneficjent świadczenia korzysta z niego nieprzerwanie przez co najmniej 52 tygodnie, a jego tygodniowy dochód zacznie przekraczać 400 euro, przez kolejne sześć miesięcy będzie on otrzymywać jedynie połowę kwoty dodatku. Jest to tzw. płatność przejściowa, która może trwać do 26 tygodni. Osoba ubiegająca się o dodatek nie będzie natomiast zakwalifikowana, jeżeli jej dochód tygodniowy przekracza 400 euro. Dodatek dla rodziny niepełnej będzie wypłacany, dopóki beneficjent spełnia wszystkie warunki. Beneficjent dodatku może również otrzymywać inne świadczenia, jak np. dodatek na paliwo (Fuel Allowance), dodatek do dochodu gospodarstwa domowego (Family Income Supplement – FIS), dodatek na czynsz lub spłatę hipoteki (Rent / Mortgage Interest Supplement).

Zobacz również: Komu przysługują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Polonia Extra

Gazeta dla Polaków w Irlandii

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama