REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

 Polonia Extra
Gazeta dla Polaków w Irlandii
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.

REKLAMA

REKLAMA

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Osoba samotnie wychowująca dziecko w Irlandii ma prawo do dodatku na rodzinę wypłacanego nawet do 22 roku życia potomstwa.

REKLAMA

Dodatek na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment) jest świadczeniem dla kobiety lub mężczyzny samotnie wychowujących dziecko, którzy nie otrzymują wsparcia ze strony drugiego rodzica.

REKLAMA

Prawo do tego świadczenia mają osoby stanu wolnego, owdowiałe, osoby, których małżonek przebywa w więzieniu, rozwiedzione lub żyjące w separacji. Jego beneficjentem może też być osoba, której małżeństwo zostało anulowane lub która nie mieszka ze swoim małżonkiem. Dodatek na wychowanie dziecka przyznawany jest osobie, która jest głównym opiekunem przynajmniej jednego dziecka, które z nim mieszka. Beneficjent nie może żyć w konkubinacie, a jego zarobki powinny wynosić do 400 euro tygodniowo. Istnieje też konieczność posiadania adresu stałego zamieszkania i uzyskania odpowiedniego wyniku oceny dochodów. Rodzic będący w separacji lub po rozwodzie może ubiegać się o dodatek dopiero po trzech miesiącach od zaistnienia tego faktu. Jego obowiązkiem jest podjęcie wcześniej próby uzyskania alimentów od małżonka.

Osoba stanu wolnego może być beneficjentem świadczenia jeżeli jest rodzicem dziecka, na które ma być przyznany dodatek. Innym warunkiem jest konieczność podjęcia wcześniejszej próby uzyskania alimentów od drugiego rodzica. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, będzie zakwalifikowana jako beneficjent, jeśli jest to kara co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub pobyt w areszcie przez co najmniej sześć miesięcy bez orzeczenia wyroku skazującego.

Wysokość świadczenia

REKLAMA

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane. Kwota dodatku zależy od wysokości tygodniowych dochodów opiekuna dziecka. Przykładowo rodzic poniżej 66 roku życia wychowujący jedno dziecko, którego tygodniowy dochód brutto wynosi 122-125 euro (bez żadnych innych wpływów), będzie otrzymywać 80 euro dodatku na tydzień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy obliczaniu tej kwoty bierze się pod uwagę zarobki z wykonywanej pracy (zatrudnienie lub samozatrudnienie), alimenty, wartość własności innej niż własny dom, wartość inwestycji i oszczędności, wpływy gotówkowe. Jeżeli beneficjent świadczenia korzysta z niego nieprzerwanie przez co najmniej 52 tygodnie, a jego tygodniowy dochód zacznie przekraczać 400 euro, przez kolejne sześć miesięcy będzie on otrzymywać jedynie połowę kwoty dodatku. Jest to tzw. płatność przejściowa, która może trwać do 26 tygodni. Osoba ubiegająca się o dodatek nie będzie natomiast zakwalifikowana, jeżeli jej dochód tygodniowy przekracza 400 euro. Dodatek dla rodziny niepełnej będzie wypłacany, dopóki beneficjent spełnia wszystkie warunki. Beneficjent dodatku może również otrzymywać inne świadczenia, jak np. dodatek na paliwo (Fuel Allowance), dodatek do dochodu gospodarstwa domowego (Family Income Supplement – FIS), dodatek na czynsz lub spłatę hipoteki (Rent / Mortgage Interest Supplement).

Zobacz również: Komu przysługują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Niezbędne formalności

Żeby uzyskać dodatek na rodzinę niepełną, należy wypełnić formularz OFP1 i wysłać go wraz z innymi potrzebnymi dokumentami do lokalnego biura opieki społecznej (Social Welfare Office). Osoba owdowiała powinna wypełnić tę formalność w ciągu trzech miesięcy od śmierci małżonka. Może też wybrać rentę dla osoby owdowiałej (Widow’s / Widower’s Contributory Pension) zamiast dodatku na niepełną rodzinę. W tym pierwszym przypadku należy wypełnić formularz WCP1.

Wysokość renty obliczana jest na podstawie składki ubezpieczeniowej beneficjenta lub zmarłego małżonka. Osoba stanu wolnego wychowująca dziecko powinna wypełnić i wysłać formularz OFP1 w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Osoba rozwiedziona lub będąca w separacji powinna natomiast spełnić tę formalność w ciągu sześciu miesięcy od daty separacji. Nie można jednak ubiegać się o dodatek wcześniej niż trzy miesiące po separacji. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, może ubiegać się o dodatek od momentu, kiedy areszt trwa co najmniej sześć miesięcy (bez orzeczenia wyroku skazującego) lub kiedy rozpoczyna się kara więzienia nie krótsza niż sześć miesięcy.

DLA KOGO DODATEK

Dodatek dla niepełnej rodziny przyznawany jest głównemu opiekunowi dziecka. Dziecko powinno mieć mniej niż 18 lat. W przypadku gdy uczy się ono dziennie w pełnym wymiarze czasu górna granica wieku to 22 lata. Świadczenie będzie wtedy wypłacane do czasu zakończenia roku akademickiego, w którym dziecko osiąga ten wiek.

PRZYDATNE ADRESY

www.welfare.ie

Zadaj pytanie: Forum prawników

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA