Kategorie

Jaką pomoc może otrzymać samotny rodzic w Irlandii?

Polonia Extra
Gazeta dla Polaków w Irlandii
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane.
Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do dodatku na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment). Odpowiedni wniosek należy złożyć w lokalnym biurze opieki społecznej.

Osoba samotnie wychowująca dziecko w Irlandii ma prawo do dodatku na rodzinę wypłacanego nawet do 22 roku życia potomstwa.

Dodatek na rodzinę niepełną (One-Parent Family Payment) jest świadczeniem dla kobiety lub mężczyzny samotnie wychowujących dziecko, którzy nie otrzymują wsparcia ze strony drugiego rodzica.

Reklama

Prawo do tego świadczenia mają osoby stanu wolnego, owdowiałe, osoby, których małżonek przebywa w więzieniu, rozwiedzione lub żyjące w separacji. Jego beneficjentem może też być osoba, której małżeństwo zostało anulowane lub która nie mieszka ze swoim małżonkiem. Dodatek na wychowanie dziecka przyznawany jest osobie, która jest głównym opiekunem przynajmniej jednego dziecka, które z nim mieszka. Beneficjent nie może żyć w konkubinacie, a jego zarobki powinny wynosić do 400 euro tygodniowo. Istnieje też konieczność posiadania adresu stałego zamieszkania i uzyskania odpowiedniego wyniku oceny dochodów. Rodzic będący w separacji lub po rozwodzie może ubiegać się o dodatek dopiero po trzech miesiącach od zaistnienia tego faktu. Jego obowiązkiem jest podjęcie wcześniej próby uzyskania alimentów od małżonka.

Osoba stanu wolnego może być beneficjentem świadczenia jeżeli jest rodzicem dziecka, na które ma być przyznany dodatek. Innym warunkiem jest konieczność podjęcia wcześniejszej próby uzyskania alimentów od drugiego rodzica. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, będzie zakwalifikowana jako beneficjent, jeśli jest to kara co najmniej sześciu miesięcy pozbawienia wolności lub pobyt w areszcie przez co najmniej sześć miesięcy bez orzeczenia wyroku skazującego.

Wysokość świadczenia

Reklama

Dodatek składa się z części przeznaczonej dla opiekuna i dodatkowej kwoty na każde dziecko, które jest przez niego wychowywane. Kwota dodatku zależy od wysokości tygodniowych dochodów opiekuna dziecka. Przykładowo rodzic poniżej 66 roku życia wychowujący jedno dziecko, którego tygodniowy dochód brutto wynosi 122-125 euro (bez żadnych innych wpływów), będzie otrzymywać 80 euro dodatku na tydzień.

Przy obliczaniu tej kwoty bierze się pod uwagę zarobki z wykonywanej pracy (zatrudnienie lub samozatrudnienie), alimenty, wartość własności innej niż własny dom, wartość inwestycji i oszczędności, wpływy gotówkowe. Jeżeli beneficjent świadczenia korzysta z niego nieprzerwanie przez co najmniej 52 tygodnie, a jego tygodniowy dochód zacznie przekraczać 400 euro, przez kolejne sześć miesięcy będzie on otrzymywać jedynie połowę kwoty dodatku. Jest to tzw. płatność przejściowa, która może trwać do 26 tygodni. Osoba ubiegająca się o dodatek nie będzie natomiast zakwalifikowana, jeżeli jej dochód tygodniowy przekracza 400 euro. Dodatek dla rodziny niepełnej będzie wypłacany, dopóki beneficjent spełnia wszystkie warunki. Beneficjent dodatku może również otrzymywać inne świadczenia, jak np. dodatek na paliwo (Fuel Allowance), dodatek do dochodu gospodarstwa domowego (Family Income Supplement – FIS), dodatek na czynsz lub spłatę hipoteki (Rent / Mortgage Interest Supplement).

Zobacz również: Komu przysługują świadczenia rodzinne w ramach Unii Europejskiej?

Niezbędne formalności

Żeby uzyskać dodatek na rodzinę niepełną, należy wypełnić formularz OFP1 i wysłać go wraz z innymi potrzebnymi dokumentami do lokalnego biura opieki społecznej (Social Welfare Office). Osoba owdowiała powinna wypełnić tę formalność w ciągu trzech miesięcy od śmierci małżonka. Może też wybrać rentę dla osoby owdowiałej (Widow’s / Widower’s Contributory Pension) zamiast dodatku na niepełną rodzinę. W tym pierwszym przypadku należy wypełnić formularz WCP1.

Wysokość renty obliczana jest na podstawie składki ubezpieczeniowej beneficjenta lub zmarłego małżonka. Osoba stanu wolnego wychowująca dziecko powinna wypełnić i wysłać formularz OFP1 w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka. Osoba rozwiedziona lub będąca w separacji powinna natomiast spełnić tę formalność w ciągu sześciu miesięcy od daty separacji. Nie można jednak ubiegać się o dodatek wcześniej niż trzy miesiące po separacji. Osoba, której małżonek przebywa w więzieniu, może ubiegać się o dodatek od momentu, kiedy areszt trwa co najmniej sześć miesięcy (bez orzeczenia wyroku skazującego) lub kiedy rozpoczyna się kara więzienia nie krótsza niż sześć miesięcy.

DLA KOGO DODATEK

Dodatek dla niepełnej rodziny przyznawany jest głównemu opiekunowi dziecka. Dziecko powinno mieć mniej niż 18 lat. W przypadku gdy uczy się ono dziennie w pełnym wymiarze czasu górna granica wieku to 22 lata. Świadczenie będzie wtedy wypłacane do czasu zakończenia roku akademickiego, w którym dziecko osiąga ten wiek.

PRZYDATNE ADRESY

www.welfare.ie

Zadaj pytanie: Forum prawników

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszych programów >>
INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
INFORLEX Klasyfikacja Budżetowa – program dla księgowych jednostek budżetowych
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  31 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Presja odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu?

  Presję odpowiadania na służbowe maile i telefony podczas urlopu odczuwa co czwarty Polak. Kto ma największy problem z przejściem w tryb offline?

  Senackie poprawki do nowelizacji KPA [KOMENTARZ]

  Senat stworzył rozwiązanie, które tak naprawdę podzieli uprawnionych na dwie grupy. Zmiany komentuje radca prawny Jan Delmanowski.

  Dobry start - ZUS przelał prawie 240 mln zł na wyprawki

  ZUS przelał prawie 240 mln zł na konta w ramach programu "Dobry start". Świadczenie przyznawane jest bez względu na dochód.

  Zmiany w Kodeksie karnym ze względu na dobro dziecka

  Rząd zapowiada zmiany w Kodeksie karnym. "Musimy chronić dobro dziecka" - mówił minister w KPRM Michał Wójcik.

  Konfiskata pojazdu w projekcie Kodeksu karnego

  Rozwiązania dotyczące m.in. konfiskaty pojazdu mają się znaleźć w w osobnym projekcie Kodeksu karnego.

  Wysokie kary za zaśmiecanie m.in. plaż

  Rząd zapowiada zaostrzenie kar za zaśmiecanie m.in. plaż i lasów. Grzywna miałaby wzrosnąć z 500 zł do nawet 5 tys. zł.

  Recepta farmaceutyczna w 2021 r.

  Czym jest recepta farmaceutyczna? Kto w 2021 r. może skorzystać z takiej recepty? Kiedy można ją wystawić?

  Dziecko cudzoziemca urodzone w Polsce

  Narodziny i związane z tym procedury dotyczą również dzieci obcokrajowców. Jaka jest sytuacja prawna urodzonych w Polsce dzieci cudzoziemców?

  Fundusz Kompensacyjny Szczepień - projekt przyjęty przez rząd

  Projekt ustawy powołującej Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych został przyjęty przez rząd. Kto będzie mógł otrzymać świadczenie?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet?

  Jak zamówić e-receptę przez Internet? Można to zrobić na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Co wie o nas Internet?

  Dane osobowe w Internecie rozprzestrzeniają się bardzo szybko. Co wie o nas Internet? Czy dane można wykorzystać przeciwko nam?

  Mój wizerunek - czy to tylko zdjęcie?

  Każdy ma swoje wyobrażenie czym jest wizerunek albo co potocznie uznawane jest za wizerunek.

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.