| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Kiedy przysługuje zasiłek stały?

Kiedy przysługuje zasiłek stały?

Zasiłek stały jest formą pomocy społecznej przysługująca osobom, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i nie posiadają własnych środków utrzymania. Komu przysługuje zasiłek stały i kiedy jest wypłacany?

Wysokość zasiłku stałego i termin jego wypłaty

Zasiłek stały ustala się w wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem osoby samotnie gospodarującej, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 529 zł miesięcznie, a w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie. Kwota zasiłku stałego nigdy nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Zasiłek stały jako świadczenie pieniężne przyznawany jest w drodze decyzji administracyjnej na wniosek osoby zainteresowanej, przyznawane jest z pomocy społecznej i wypłacane za okres miesiąca kalendarzowego począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją. W przypadku gdy uprawnienie do świadczenia nie obejmuje pełnego miesiąca, świadczenie przyznaje się za niepełny miesiąc, a kwotę świadczenia ustala się, dzieląc pełne kwoty przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni objętych świadczeniem (art. 106 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej). Istotne jest, że podjęcie pracy przez osobę uprawnioną wiąże się z utratą prawa do zasiłku stałego, z wyjątkiem sytuacji, gdy pracę podejmuje osoba niepełnosprawna w zakładzie pracy chronionej.

Zasiłku stałego nie wolno łączyć z innymi świadczeniami, jak renta socjalna, świadczenia pielęgnacyjne, zasiłek rodzinny, dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

Zobacz też: Zasiłek rodzinny 2013

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK