REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znaczenie karty pojazdu przy nabyciu samochodu w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wydanie karty pojazdu przy zakupie samochodu używanego jest nieodzowne. Niezachowanie tego wymogu jest traktowane jako rażące niedbalstwo kupującego.

Karta pojazdu nazywa się w Niemczech od 1.10.2005 r. Zulassungsbescheinigung Teil II, wcześniej Kraftfahrzeugbrief.  Nabycie własności pojazdu zakłada zawarcie umowy sprzedaży i jedność co do przeniesienia własności pojazdu oraz jego wydanie nabywcy.

REKLAMA

Zakładamy naturalnie, że nabywca jest właścicielem samochodu albo uprawnionym do jego sprzedaży. 

Samo wydanie karty pojazdu nie ma większego znaczenia prawnego, jeżeli sprzedający jest właścicielem pojazdu albo uprawnionym do jego sprzedaży. Kto nabył własność samochodu, jest automatycznie na podstawie prawa właścicielem karty pojazdu. 

Karta pojazdu nie jest dokumentem stwierdzającym prawo do wydania rzeczy.

Sytuacja ta zmienia się diametralnie, jeżeli nabywca kupuje pojazd od nieuprawnionego. W tym przypadku nabywa on własność pojazdu, jeżeli był w dobrej wierze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli chodzi o samochody używane, wydanie karty pojazdy przy jego nabyciu jest nieodzowne.

Niezachowanie tego wymogu traktuje się prawnie jako rażące niedbalstwo kupującego odnośnie stwierdzenia własności pojazdu sprzedawcy, a to wyklucza dobrą wiarę.

§ 932 ust. 2  BGB (niem. Kodeks cywilny) brzmi:” Nabywca nie jest w dobrej wierze, jeżeli było mu znane albo na skutek rażącego niedbalstwa nieznane, że rzecz nie należy do zbywcy.”

Pan X wynajmuje samochód i sprzedaje go panu Y, który nie żąda przedłożenia karty pojazdu. Pan Y nie nabywa własności samochodu, ponieważ na skutek rażącego niedbalstwa nie ustalił, że samochód nie należy do pana X.
Jeżeli pan X przedłożył panu Y podrobioną kartę pojazdu, a tego rodzaju przypadki nie są rzadkie, to jest istotne czy pan Y na skutek rażącego niedbalstwa nie rozpoznał , że karta jest podrobiona. Ale to jest już sprawa sądowego postępowania dowodowego. Ciężar dowodu spoczywa na właścicielu, który domaga się zwrotu samochodu.  Jeżeli nie uda się ustalić dokładnie stanu faktycznego, to przyjmuje się dobrą wiarę nabywcy, co powoduje, że nabywa on własność samochodu.

Zobacz również: Likwidacja szkody powypadkowej w Niemczech w porównaniu z Polską

Nienatychmiastowe wydanie czy przedłożenie karty pojazdu nie jest rażącym niedbalstwem, jeżeli nabywca kupuje nowy samochód w autoryzowanym salonie samochodowym. Często w tych przypadkach karta pojazdu musi być dopiero sporządzona czy przysłana przez producenta. Na nabywcy nie ciąży w tych przypadkach  wzmożony obowiązek ustalania prawa do sprzedaży salonu samochodowego.

Nie omawiamy tu przypadków, w których zbywca świadomie nie wydaje karty pojazdu. Tego rodzaju nie wydania karty pojazdu, traktuje się jako zastrzeżenie własności sprzedanego pojazdu.

Nawet w przypadku wydania pojazdu i jego karty nabywca nie nabywa własności, jeżeli rzecz została właścicielowi skradziona, przez niego zagubiona albo w inny sposób wbrew jego woli utracona (§ 935 BGB).

Zobacz również: W jaki sposób uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
NSA: Nie można pobierać jednocześnie renty i świadczenia pielęgnacyjnego powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego

NSA: Osoba mająca prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i jednocześnie renty musi wybrać jedno z tych świadczeń. Nie może odmówić zawieszenia jednego z nich powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Sprawdź, komu przysługuje świadczenie

Ponad 1700 zł dla rodziców z wielodzietnych rodzin. Celem zapewnienie dochodu osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia. Maksymalna wysokość odpowiada najniższej emeryturze.

47 000 zł na własną elektrownię wiatrową. Rusza nabór wniosków

Rusza nabór wniosków w nowym programie „Moja Elektrownia Wiatrowa”. Osoby indywidualne mogą uzyskać maksymalnie 47 000 zł dofinansowania na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej z magazynem energii.

Do 1 lipca zgłoś samochód w urzędzie. Jeżeli przegapisz termin, zapłacisz 500 zł kary

Już od 1 lipca 2024 roku zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu (SCT). Żeby uniknąć kary, trzeba przed tym terminem zarejestrować samochód w systemie. Za niedopełnienie obowiązku grodzi mandat w wysokości 500 zł.

REKLAMA

Testamenty z ważnymi zmianami. Jakie są szczegóły projektu?

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ważnymi zmianami w prawie spadkowym. Mają one odpowiadać aktualnym potrzebom społecznym. Od kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie i co zakładają?

35-godzinny tydzień pracy zamiast 40-godzinnego, wynagrodzenie się nie zmniejsza. Pierwsze miasto w Polsce wprowadza zmiany

Urząd miejski w Lesznie wprowadza zmiany. Od 1 lipca urzędnicy będą pracować 35 godzin tygodniowo, a wysokość wynagrodzenia się nie zmniejszy. Wymiar urlopu wypoczynkowego również nie ulegnie zmianie.

Klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Zmianami w budżecie 2025 r. 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów

Zmieniona zostanie klauzula wyjścia ze stosowania reguły wydatkowej. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy dotyczącej budżetu państwa na 2025 r., którym 19 czerwca zajmie się Rada Ministrów. Pojawią się także inne zmiany.

Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

REKLAMA

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

REKLAMA