| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > Czym skutkuje nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu

Czym skutkuje nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu


Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu. Sprawdza ona sposób i terminowość wykonywania uchwał rady. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Rada powiatu pełni funkcje prawodawcze oraz kontrolne. Istotnym elementem tych ostatnich jest udzielanie zarządowi absolutorium.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Komisja rewizyjna jest stała komisja rady powiatu. Oznacza to, że każda rada powiatu musi ze swego grona wyłonić komisją rewizyjną.

W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego oraz będących członkami zarządu.

Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

Wystąpienie z wnioskiem o udzielenie absolutorium jest wyłączną kompetencją komisji rewizyjnej. Oznacza to, że żaden inny organ powiatu nie może występować z takim wnioskiem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wniosek o udzielenie absolutorium jest rozpatrywany przez radę powiatu. Rada powiatu podejmuje stosowną uchwałę w przedmiocie udzielenia absolutorium. Uchwałę tę rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd powiatu został odwołany z innej przyczyny.

Rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium.

Po zapoznaniu się ze stosownymi opiniami oraz z uchwałą regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały rady powiatu o nieudzieleniu zarządowi absolutorium, rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu.
Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »