reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zarząd powiatu > Czym skutkuje nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu

Czym skutkuje nieudzielenie absolutorium zarządowi powiatu


Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu. Sprawdza ona sposób i terminowość wykonywania uchwał rady. W tym celu powołuje komisję rewizyjną.

Rada powiatu pełni funkcje prawodawcze oraz kontrolne. Istotnym elementem tych ostatnich jest udzielanie zarządowi absolutorium.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Komisja rewizyjna jest stała komisja rady powiatu. Oznacza to, że każda rada powiatu musi ze swego grona wyłonić komisją rewizyjną.

W skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego oraz będących członkami zarządu.

Komisja rewizyjna opiniuje wykonanie budżetu powiatu i występuje z wnioskiem do rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium zarządowi. Wniosek w sprawie absolutorium podlega zaopiniowaniu przez regionalną izbę obrachunkową.

Wystąpienie z wnioskiem o udzielenie absolutorium jest wyłączną kompetencją komisji rewizyjnej. Oznacza to, że żaden inny organ powiatu nie może występować z takim wnioskiem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Wniosek o udzielenie absolutorium jest rozpatrywany przez radę powiatu. Rada powiatu podejmuje stosowną uchwałę w przedmiocie udzielenia absolutorium. Uchwałę tę rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu, chyba że po zakończeniu roku budżetowego zarząd powiatu został odwołany z innej przyczyny.

Rada powiatu rozpoznaje sprawę odwołania zarządu z przyczyny na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od podjęcia uchwały w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium.

Po zapoznaniu się ze stosownymi opiniami oraz z uchwałą regionalnej izby obrachunkowej w sprawie uchwały rady powiatu o nieudzieleniu zarządowi absolutorium, rada powiatu może odwołać zarząd większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu.
Rada powiatu sprawuje kontrolę nad zarządem powiatu.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama