Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?

Subskrybuj nas na Youtube
  • Artykuł sponsorowany
lotnisko
fot. materiały prasowe

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Podstawa prawna odszkodowania za opóźniony lot

Wielu pasażerów podróżujących na pokładzie samolotu nie ma świadomości praw, które im przysługują. Docelowo linie lotnicze mają obowiązek informowania o nich podróżnych, jednak bardzo rzadko się z niego wywiązują. Tymczasem w sytuacji, w której przytrafi nam się opóźniony lub odwołany lot, a także gdy nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu z powodu overbookingu, możemy domagać się odszkodowania.

W celu ujednolicenia prawa lotniczego na terenie Unii Europejskiej w 2004 roku wprowadzone zostało Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004. Z punktu widzenia pasażerów jest to bardzo istotna dyrektywa, która ustanawia zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lub dużego opóźnienia lotu. Jest to kluczowy dokument regulujący prawa pasażerów lotniczych w Unii Europejskiej.

Kiedy możemy domagać się odszkodowania za lot?

Odszkodowanie za lot przysługuje pasażerom w następujących przypadkach:

  • lot został opóźniony o więcej niż 3 godziny, przy czym czas opóźnienia rozumiemy jako dotarcie do miejsca docelowego,
  • lot został odwołany na krócej niż 14 dni przed planowaną datą odlotu,            
  • samolot opuścił lotnisko z co najmniej 1-godzinnym przyspieszeniem,            
  • pasażerowie nie zostali wpuszczeni na pokład maszyny z powodu overbookingu.

Aby móc dochodzić swoich praw, należy wskazać, że zakłócenie lotu jest winą przewoźnika, a nie konsekwencją tzw. okoliczności nadzwyczajnych, na które linie lotnicze nie mają wpływu.

Odszkodowanie za opóźniony lot - prawa pasażera

Każdy pasażer opóźnionego lotu ma prawo do informacji oraz opieki. Przewoźnik powinien na bieżąco informować podróżnych o zakłóceniach w podróży, a po upływie dwóch godzin zapewnić posiłki i napoje.

Jeżeli na lotnisko docelowe dotrzemy z przynajmniej 3-godzinnym opóźnieniem, możemy ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot.

Taka rekompensata jest wypłacana w przypadku, w którym opóźnienie lotu wynika z winy linii lotniczych (względy operacyjne lub techniczne), a nie z powodu nadzwyczajnych okoliczności.

Okoliczności nadzwyczajne

Nadzwyczajne okoliczności są to zdarzenia losowe, które mogą negatywnie wpłynąć na realizację lotów zgodnie z rozkładem. Zaliczamy do nich m.in. trudne warunki pogodowe, niestabilną sytuację polityczną, strajk pracowników i obsługi lotniska, a także wszelkie usterki techniczne, którym przewoźnik lotniczy nie był w stanie zapobiec.

Ciężar udowodnienia, że na opóźnienie danego lotu miały wpływ okoliczności nadzwyczajne, spoczywa na liniach lotniczych. Jeżeli opóźnienie lotu jest konsekwencją ich wystąpienia, pasażerom nie będzie należało się odszkodowanie za opóźniony lot.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot

Wspomniane Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 261/2004 ustanawia także konkretne stawki odszkodowania za opóźniony lot, które możemy   uzyskać. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od odległości, która dzieli lotnisko początkowe i port przylotu. W zależności od tego dystansu pasażerom przysługują następujące kwoty:

  • 250 euro na pasażera - loty o długości do 1500 km,
  • 400 euro na pasażera - loty na dystansie od 1500 km do 3500 km (także dla lotów powyżej 3500 km, jeśli zarówno lotnisko początkowe, jak i lotnisko końcowe są w UE),            
  • 600 euro na pasażera - loty o długości powyżej 3500 km.

Odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy

W przypadku lotów czarterowych odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje nam na takich samych zasadach, jak przy lotach regularnych. W związku z tym jeżeli opóźnienie w dotarciu do miejsca docelowego przekracza 3 godziny, przysługuje nam rekompensata od linii lotniczych. 

Opóźniony lot, a dodatkowe świadczenia. Kiedy możemy je otrzymać?

W określonych sytuacjach pasażerowie opóźnionego lotu mogą otrzymać całkowity zwrot kosztów biletów lotniczych. Jeżeli bowiem przylot do miejsca docelowego będzie spóźniony o przynajmniej pięć godzin, możemy całkowicie zrezygnować z podróży, a przewoźnik ma obowiązek zwrócić nam całą kwotę za zakupiony bilet.

Opóźnienie lotu może także spowodować dalsze zakłócenia w przypadku podróży z przesiadką. Gdy nie zdążymy na kolejny rejs w ramach wykupionego biletu, linia lotnicza powinna zapewnić nam możliwość dotarcia do miejsca docelowego w najszybszym możliwym terminie.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot, należy złożyć reklamację u przewoźnika. Do złożenia wniosku potrzebne będą odpowiednie dokumenty, takie jak karta pokładowa czy bilet. Roszczenie powinno zawierać też numer lotu, lotnisko wylotu oraz przylotu, dane dotyczące długości opóźnienia oraz w razie możliwości jego przyczynę, jeśli taka została podana.

Linie lotnicze niechętnie odpowiadają na wnioski klientów indywidualnych. Z tego względu warto jest powierzyć dochodzenie odszkodowania za lot jednej z firm, które specjalizują się w prawie lotniczym. Jedną z nich jest AirCashBack, który już od ponad 11 lat skutecznie walczy o prawa pasażerów.

Ile mamy czasu na zgłoszenie roszczenia o odszkodowanie za opóźniony lot?

Gdy dotrzemy na lotnisko docelowe z przynajmniej 3-godzinnym opóźnieniem, możemy wystąpić do przewoźnika o odszkodowanie za lot. Zgodnie z polskim prawem lotniczym termin złożenia takiego roszczenia jest ograniczony - mamy na to rok czasu od daty zakończenia podróży.

Przewoźnik powinien odpowiedzieć na nasze zażalenie w ciągu 30 dni roboczych. Jeśli linia lotnicza nie uzna roszczenia, nie odpowie na wniosek w odpowiednim czasie lub gdy odpowiedź nas nie zadowala, możemy zwrócić się z reklamacją do Rzecznika Praw Pasażerów w Polsce lub wnieść sprawę do sądu.   

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja
QR Code
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

Kalendarz roku szkolnego 2025/2026: Uczniów czekają zmiany, które dotyczą nie tylko ferii

Nowy rok szkolny 2025/2026 przyniesie uczniom i nauczycielom nie tylko znane terminy przerw i ferii, ale również istotne zmiany w organizacji zajęć. Modyfikacjom ulegną lekcje religii i etyki, pojawi się też nowy przedmiot – edukacja zdrowotna. Warto poznać szczegóły, ponieważ będą one miały bezpośredni wpływ na codzienne życie szkolne.