REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo komunikacji elektronicznej. Rząd przyjmie projekt jeszcze w tym kwartale

Prawo komunikacji elektronicznej zastąpi obowiązującą obecnie ustawę – Prawo telekomunikacyjne
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo komunikacji elektronicznej ma wdrożyć dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Nowa ustawa zastąpi dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Rząd zamierza przyjąć projekt PKE przygotowany w Ministerstwie Cyfryzacji jeszcze w II. kwartale tego roku.

Prawo komunikacji elektronicznej zastąpi obowiązującą obecnie ustawę – Prawo telekomunikacyjne, i ma stanowić ramy regulacyjne dla komunikacji elektronicznej w Polsce. Celem prowadzonych prac legislacyjnych jest – jak wskazują autorzy projektu – przede wszystkim wdrożenie do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 z 11 grudnia 2018 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej (EKŁE). 

REKLAMA

Europejski kodeks będzie działał w Polsce

EKŁE wszedł w życie 20 grudnia 2018 r. i zawiera pakiet przepisów kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, określających w szczególności prawa i obowiązki zarówno organów regulacyjnych, przedsiębiorców, jak i użytkowników końcowych (w tym konsumentów). EKŁE zastąpił cztery obowiązujące dotąd dyrektywy stanowiące tzw. pakiet dyrektyw łączności elektronicznej:

  • dyrektywę ramową,
  • dyrektywę o dostępie,
  • dyrektywę o zezwoleniach,
  • dyrektywę o usłudze powszechnej. 

REKLAMA

Wprowadzenie EKŁE jest wynikiem dokonanego przez Unię Europejską całościowego przeglądu obowiązujących w Unii Europejskiej ram regulacyjnych i ma na celu z jednej strony – uproszczenie struktury oraz zwiększenie spójności i przejrzystości regulacji sektora komunikacji elektronicznej, ale przede wszystkim dostosowanie przepisów do nowych realiów rynkowych. 

Wdrożenie EKŁE nastąpi poprzez przyjęcie dwóch aktów prawnych: nowej ustawy merytorycznej Prawa komunikacji elektronicznej, oraz odrębnej ustawy zawierającej przepisy wprowadzające. 

PKE nie ograniczy się do wdrożenia kodeksu europejskiego

Oprócz regulacji wdrażających EKŁE, projektowana ustawa obejmuje także przepisy niewynikające bezpośrednio z przepisów EKŁE, jednakże w ocenie urzędników resortu kierowanego przez Janusza Cieszyńskiego niezbędne dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rodzimego rynku komunikacji elektronicznej i dla zagwarantowania ochrony użytkowników usług komunikacji elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projektowana ustawa obejmuje całokształt regulacji z zakresu komunikacji elektronicznej – niezbędne definicje; zasady wykonywania gospodarczej działalności w tym obszarze, w tym kwestie wpisu do odpowiednich rejestrów, obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych, opłat, zasad prowadzenia konsultacji i konsolidacji, bezpieczeństwa sieci i usług oraz obowiązków na rzecz bezpieczeństwa państwa.

Ma też obejmować gospodarowanie częstotliwościami i numeracją; dostęp, w tym dostęp symetryczny, analizy rynku, obowiązki regulacyjne, kalkulację kosztów i rachunkowość regulacyjną, urządzenia radiowe; usługi, w tym prawa użytkowników końcowych, usługę powszechną, kwestie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie usługi komunikacji elektronicznej, tajemnicę komunikacji elektronicznej, cyfrowe transmisje telewizyjne i radiofoniczne; kwestie właściwych organów i postępowania przed Prezesem UKE oraz przepisy karne i kary pieniężne.

Nowe przepisy mają uwzględniać inne podmiotów niż tradycyjni przedsiębiorcy telekomunikacyjni, w praktyce będą to usługi takie jak Skype lub inni usługi komunikacji w Internecie. Regulacji podlegać będzie nowy podmiot – przedsiębiorca komunikacji elektronicznej. Pojawić się mają nowe obowiązki dotyczące np. sieci o bardzo dużej przepustowości, przedsiębiorstw wyłącznie hurtowych, czy też procedura ułatwiająca migrację z przestarzałej infrastruktury miedzianej.

Prawo komunikacji elektronicznej wzmocni konsumenta

Przepisy przewidywać będą wzmocnienie pozycji konsumenta w relacji z dostawcą usług na etapie przedumownym oraz na etapie świadczenia usług, m.in. obowiązek przekazywania konsumentowi zwięzłego podsumowania warunków umowy według określonego przez KE, jednolitego w całej UE, wzoru. Formularz podsumowania warunków umowy pozwoli konsumentowi na łatwe zapoznanie się z najważniejszymi warunkami umowy oraz porównywanie różnych ofert. Podsumowanie to dostawca usług dostarczać będzie przed zawarciem umowy.

Projekt zapewnia użytkownikom końcowym dostęp do niezależnego narzędzia porównawczego, które ma umożliwiać porównanie warunków świadczenia usług dostępu do internetu oraz usług komunikacji w zakresie ceny i jakości. Gdyby żadne z narzędzi rynkowych nie spełniało kryteriów określonych w PKE, narzędzie będzie zapewniane przez Prezesa UKE.

W obszarze gospodarki częstotliwościami ustawa wprowadzić ma nową definicję i pojęcie częstotliwości zharmonizowanych, oraz możliwość tzw. alternatywnego wykorzystania widma radiowego. (PAP)

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

REKLAMA

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

REKLAMA

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA