REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara za nieterminowe dostarczanie rachunków

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Decyzją Prezesa UOKiK Poczta Polska oraz niektórzy operatorzy telekomunikacyjni ukarani zostali na łączną kwotę ok. 14 mln zł. We wszystkich przypadkach zakwestionowano praktyki naruszające interesy konsumentów.

Po przeprowadzeniu postępowania przez UOKiK Poczta Polska ukarana została karą 6,6 mln zł. Zarzucono jej niedotrzymywanie terminów dostarczania przesyłek i listów. W całym 2007 roku Poczta nie dotrzymywała określonych prawem minimalnych wskaźników terminowości. Dotyczyło to:

REKLAMA

  • listów priorytetowych dostarczanych następnego dnia po wysłaniu oraz wszystkich listów zwykłych,
  • paczek priorytetowych i zwykłych. 

Takie działania mogły powodować niedogodności po stronie konsumentów. 

Niebezpieczne zapisy w umowach telekomunikacyjnych

Jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez UOKiK przedsiębiorcy telekomunikacyjni też nie są bez winy. Sprawdzone zostały regulaminy, umowy oraz cenniki niezależnych operatorów. W przypadku Toya, Aster, Dialog i Tele2 uznano, że stosują one niezgodne z prawem postanowienia umowne niekorzystne dla konsumentów. Wszystkie spółki muszą zmienić swoje praktyki oraz trzy ostatnie muszą łącznie zapłacić karę 7 mln zł.

Podwójna kara

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z najbardziej uciążliwych dla konsumentów postanowień umownych jest obarczanie go podwójnymi karami. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni stosowali zapisy, z których wynikało, że za ponowne włączenie usługi lub uruchomienie w pełnym zakresie po wcześniejszym jej wyłączeniu z powodu niezapłaconych rachunków będą pobierali opłaty. Jeżeli klient zapłaci rachunek z opóźnieniem, to i tak musi zapłacić odsetki karne z tytułu zwłoki. Dodatkowe sankcje z tego tytułu są niezgodne z przepisami prawa.

Nie dostałeś faktury – i tak musisz zapłacić

Jak wynika z informacji UOKiK klienci firmy Aster często musieli płacić za rachunki telefoniczne, mimo iż nie otrzymali faktury. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem ponieważ bardzo często konsumenci nie znali kwoty jaką muszą uiścić. Umowa co prawda przewiduje zakres usług jakie będą świadczone, ale nie przewiduje ilości rozmów wykonanych w danym miesiącu. A przecież to od tego między innymi uzależniona jest kwota wystawiona na fakturze. Nie można więc dokonać opłaty nie znając jej wysokości, ponieważ poznajemy ją otrzymując rachunek od operatora.

Ulga do zwrotu

Kolejnych naruszeń prawa dopuściła się spółka Tele2. Dotyczyło ono żądania zwrotu przyznanej konsumentowi ulgi w przypadku rozwiązania rocznej umowy przed upływem czasu, na jaki została ona zawarta. Takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne, gdyby klient faktycznie otrzymał ulgę. W przypadku Tele2 były to po prostu pakiety darmowych minut w abonamencie.

Wnioski

Niektóre z zakwestionowanych przez UOKiK zapisów zostały już wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych. Stosowanie ich jest praktyką naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Dlatego też na przedsiębiorców telekomunikacyjnych nałożono kary finansowe w następujących wysokościach:

  • Dialog - ponad 1,8 mln zł,
  • Aster - prawie 1,6 mln zł,
  • Tele2 - blisko 4 mln zł.

Dodatkowo spółki te muszą przez pół roku publikować na swoich stronach internetowych decyzję Prezesa UOKiK oraz dwa razy dać ogłoszenie w dzienniku ogólnopolskim z sentencją wyroku. Decyzje nie są jeszcze prawomocne.

Źródło: UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mogli mniej pracować?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA