REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowa ilość turystów niezadowolona z wakacji. Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku?

ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku.

Pożary w Europie, opóźnione loty i pociągi i… brzydka pogoda. Skarg turystycznych tak wielu, nie było od dawna

Turyści skarżą się na niespełnienie ich oczekiwań przez hotele, ale także na odwołane loty i opóźnione kursy pociągów. Nie brakuje także skarg na komplikacje wakacyjne wynikające z pożarów w Grecji, Hiszpanii czy w Chorwacji. Przedsiębiorcy skarzą się za to na to, że klienci dowoływali rezerwacje w ostatniej chwili oczekując zwrotu zaliczek czy na przerywane urlopy i również chęć zwrotu pieniędzy. Tutaj argumentem bywała nawet… nie udana pogoda. – Od 2020 roku nie mieliśmy tak wielu pytań od sektora turystycznego i klientów turystycznych, jak teraz. Oczywiście nie każde pytanie kończy się rozprawą sądową, ale nie mamy wątpliwości, że czasem prawa konsumentów były naruszane – przyznaje mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. 

REKLAMA

Pożary w Europie zepsuły wakacje wielu Polakom. Niektórzy będą chcieli odszkodowań

REKLAMA

Prawnicy przyznają, że tradycją jest, że w każde wakacje zdarza się kilka skarg i konsultacji prawnych dotyczących nieudanego wypoczynku wakacyjnego. W tym roku jednak, takich sytuacji jest najwięcej od 2020 roku, gdy szalała pandemia i wiele wyjazdów nie odbyło się lub było przekładanych. 

  Jakie problemy były konsultowane z prawnikami w tym roku? Najwięcej problemów było na pewno z pożarami, które w lipcu i sierpniu nawiedziły Grecję, Hiszpanię i Chorwację. Wiele wyjazdów było przekładanych, ale zdarzały się także ewakuacje czy sytuacje, gdzie turyści z Polski wiele godzin bez żadnych informacji koczowali na lotniskach. 

- Tłem roszczeń są różnego rodzaju katastrofy naturalne czy nadzwyczajne sytuacje wynikające np. z klęski żywiołowej czy warunków atmosferycznych – mówi mec. Marek Jarosiewicz. – Wszystko zależy, czy obie strony umowy były świadome potencjalnego zagrożenia. Jeżeli turyści polecieli do Grecji i tam na miejscu wybuchły pożary, to jest to zdarzenie na które nikt nie miał wpływu. Jeżeli jednak tour operator był świadomy zagrożenia, nie poinformował o tym swojego klienta lub przekazywał mu błędne informacje, a wyjazd ostatecznie okazał się porażką, a nawet stwarzał zagrożenie, to przestrzeń do roszczeń jest otwarta – mówi mecenas Marek Jarosiewicz, adwokat z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. 

O jakie zadośćuczynienia może starać się poszkodowany podczas wyjazdu? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Najczęściej jest to zwrot kosztów wyjazdu, ale i zdarzają się sytuacje, gdy klienci oczekują odszkodowania za poniesione straty psychiczne, gdy na przykład musieli być ewakuowani w środku nocy z hoteli zagrożonych pożarem – mówi mecenas Jarosiewicz. 

Turyści odwoływali wyjazdy ze względów pogodowych

Nie tylko klęski żywiołowe były jednak powodem skarg od turystów. Jak mówi mecenas Marek Jarosiewicz każdego roku pojawia się wiele podobnych do siebie tematów.

- Odwołane loty, opóźnione pociągi, przekładane wyjazdy, które muszą być odwoływane, bo nowe terminy nie pokrywają się z urlopem osoby, która rezerwowała wyjazd. Poza tym, jak zawsze pojawiają się skargi na jakość usług hotelarskich i gastronomicznych. Bardzo rzadko jednak takie sprawy kończą się przed sądem. Załatwiamy je raczej polubownie – mówi mecenas Jarosiewicz.

W tym roku wielu turystów odwoływało swoje przyjazdy.

- Naszymi klientami są także przedsiębiorcy, od których oczekiwano np. zwrotów zaliczek, bo turysta stwierdzał, że nie przyjedzie nad morze skoro pada deszcz i jeszcze przez kilka dni jego urlopu ma padać – mówi mecenas Jarosiewicz. 

Autopromocja
oprac. Wioleta Matela-Marszałek

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA