REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bitcoin – wirtualna waluta

Bitcoin – wirtualna waluta
Bitcoin – wirtualna waluta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bitcon jako wirtualna waluta wzbudza wiele pytań konsumentów. Na czym polega? Jakie ma wady i zalety? Co z legalnością i bezpieczeństwem?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych walut wirtualnych. Co to oznacza?

REKLAMA

Definicję waluty wirtualnej znajdziemy obecnie w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z nią przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

 • prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
 • międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
 • pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
 • instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
 • wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego;

REKLAMA

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, iż określenie kryptowaluty jako synonimu waluty wirtualnej jest błędne. Jak czytamy w ostrzeżeniu Urzędu KNF o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami „każda kryptowaluta jest walutą wirtualną, ale nie każda waluta wirtualna jest kryptowalutą, ponieważ mogą istnieć waluty wirtualne, które nie wykorzystują technologii Blockchain i powiązanych z nią metod kryptograficznych do rejestracji transakcji”.

W praktyce można powiedzieć, iż Bitcoin stanowi jedną z form nieregulowanego elektronicznego pieniądza. Można go zapisać na komputerze w formie portfela czy przechowywać w zewnętrznym serwisie prowadzonym przez inny podmiot. Bitcoin nabywamy na specjalistycznej giełdzie lub od osób prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym nie jest Bitcoin?

Bitcoin nie należy do prawnych środków płatniczych w Polsce. Takimi są bowiem banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski (polski złoty).

Bitcoin nie jest też pieniądzem elektronicznym ani instrumentem finansowym.

Bitcoin – czy to legalne?

Obrót bitcoinem w Polsce nie narusza prawa.

Stosowanie Bitcoinów

Można nim płacić za usługi i towary. Waluty wirtualne nie są jednak wszędzie akceptowane. Dlatego wcześniej warto sprawdzić czy dany sklep oferuje taką możliwość. Bitcoiny stosuje się też do celów inwestycyjnych. W takim przypadku chodzi o zysk z tańszego ich zakupu i droższej sprzedaży.

Bitcoin - zalety i wady

Bitcoin ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do zalet tego rozwiązania często zalicza się:

 • elektroniczną formę
 • brak pośredników przy wymianie Bitcoina;
 • swoboda transakcji bez ograniczeń nakładanych przez banki;
 • możliwość uniknięcia kosztów czy prowizji;
 • anonimowość.

Jako wady wymianie są:

 • brak powszechnej akceptacji;
 • koszty związane z „kopaniem” Bitcoinów;
 • wahania wartości;
 • utrudniony lub niemożliwy zwrot wniesionego kapitału np. przy problemach technicznych;
 • możliwość nadużyć przez nieuczciwe podmioty.

W przypadku Bitcoinów nie sposób nie zauważyć, iż to co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Przykładem może być wspomniany brak nadzoru przez państwo czy bank.

Bitcoin – oszustwo

REKLAMA

Inwestycje w bitcoiny mogą być wykorzystywane przez oszustów. Policja podaje przypadki osób, które w rozmowie telefonicznej podawały się za konsultantów platform inwestycyjnych i prosiły o umożliwienie zdalnego dostępu do komputera, podanie numeru karty kredytowej czy danych logowania do konta bankowego. W ten sposób można stracić własne oszczędności. Należy zatem pamiętać, aby nie przekazywać danych służących do logowania w serwisach internetowych. Nasze podejrzenia powinny również wzbudzać propozycje zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu.

Ryzykowne mogą być również piramidy finansowe. Przed przystąpieniem do inwestycji warto upewnić się czy w jej ramach nie ma systemu poleceń, polegającego na otrzymaniu bonusów w zamian za namówienie innych osób do inwestowania. Tego typu działanie nie podlega odrębnym sankcjom. W każdym przypadku bada się je pod kątem ewentualnego oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego).

Do nadużyć może dochodzić także przy procesie „kopania”. Istnieją podmioty, które umożliwiają inwestowanie w kopalnie kryptowalut. Może się jednak zdarzyć, iż nie wykonują one swojej usługi pomimo opłacenia abonamentu.

W marcu 2021 r. Rzecznik Finansowy ostrzegał z kolei przed „kryptowalutowe” pożyczkami. – „Pożyczkobiorca rzekomo rezerwuje środki w kryptowalucie Bitcoin. Waluta wirtualna Bitcoin jest zamieniana na dolara amerykańskiego. Następnie dolar amerykański jest zamieniany na polskiego złotego. Środki w walucie polski złoty – zgodnie z zapisami umowy – powinny zostać udostępnione pożyczkobiorcy za pośrednictwem karty płatniczej przedpłaconej – informowała Paulina Tronowska, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Jej zdaniem taki sposób spełnienia świadczenia może stanowić fasadę dla rzeczywistych działań podmiotu.

Rządy państw a Bitcoin

W poszczególnych państwach status prawny bitcoina jest różnie regulowany.

Pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoina jako oficjalną walutę we wrześniu stał się Salwador. Trudno jednak przewidzieć czy tym śladem pójdą również inne państwa.

Europejskie instytucje do walut wirtualnych odnoszą się z ostrożnością. Przed zagrożeniami związanym z walutami wirtualnymi ostrzegał konsumentów Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Urząd ten zwraca uwagę na poszczególne zagrożenia m.in. utratę pieniędzy. Powodem jest brak prawnych środków ochrony, które pokryją straty użytkownika w przypadku, gdy platforma ulegnie awarii lub zakończy działalność.

Bitcoin – czy to bezpieczne?

Jak wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów każda z inwestycji wiąże się z ryzykiem. Tak jest też w przypadku inwestycji alternatywnych m.in. bitcoinów. Z tego powodu należy zachować ostrożność, ponieważ poza podmiotami, które działają legalnie, możemy też natrafić na strony wprowadzające w błąd.

Problem może pojawić się w szczególności w sytuacji, gdy działalność w zakresie kryptowalut jest prowadzona w różnych państwach, również poza Unią Europejską. Może się bowiem okazać, iż w przypadku sporu zastosowanie będą miały przepisy prawne innego państwa, a właściwym – sąd w innym kraju.

Przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest sprawdzić zakres naszych danych, jakie będzie trzeba podać oraz to czy będą bezpieczne.

Ponadto UOKiK radzi, by nie inwestować w systemy, których nie znamy czy nie rozumiemy. Na początku można zainwestować niewielką część kapitału i poczekać na wyniki. Warto też sprawdzić możliwości wycofania się z umowy i śledzić ostrzeżenia instytucji chroniących konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA