REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bitcoin – wirtualna waluta

Subskrybuj nas na Youtube
Bitcoin – wirtualna waluta
Bitcoin – wirtualna waluta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bitcon jako wirtualna waluta wzbudza wiele pytań konsumentów. Na czym polega? Jakie ma wady i zalety? Co z legalnością i bezpieczeństwem?

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest jedną z najpopularniejszych walut wirtualnych. Co to oznacza?

REKLAMA

Definicję waluty wirtualnej znajdziemy obecnie w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z nią przez walutę wirtualną rozumie się cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

  • prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
  • międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
  • pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
  • instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
  • wekslem lub czekiem

– oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego;

REKLAMA

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, iż określenie kryptowaluty jako synonimu waluty wirtualnej jest błędne. Jak czytamy w ostrzeżeniu Urzędu KNF o ryzykach związanych z nabywaniem oraz z obrotem kryptoaktywami (w tym walutami wirtualnymi oraz kryptowalutami „każda kryptowaluta jest walutą wirtualną, ale nie każda waluta wirtualna jest kryptowalutą, ponieważ mogą istnieć waluty wirtualne, które nie wykorzystują technologii Blockchain i powiązanych z nią metod kryptograficznych do rejestracji transakcji”.

W praktyce można powiedzieć, iż Bitcoin stanowi jedną z form nieregulowanego elektronicznego pieniądza. Można go zapisać na komputerze w formie portfela czy przechowywać w zewnętrznym serwisie prowadzonym przez inny podmiot. Bitcoin nabywamy na specjalistycznej giełdzie lub od osób prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czym nie jest Bitcoin?

Bitcoin nie należy do prawnych środków płatniczych w Polsce. Takimi są bowiem banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski (polski złoty).

Bitcoin nie jest też pieniądzem elektronicznym ani instrumentem finansowym.

Bitcoin – czy to legalne?

Obrót bitcoinem w Polsce nie narusza prawa.

Stosowanie Bitcoinów

Można nim płacić za usługi i towary. Waluty wirtualne nie są jednak wszędzie akceptowane. Dlatego wcześniej warto sprawdzić czy dany sklep oferuje taką możliwość. Bitcoiny stosuje się też do celów inwestycyjnych. W takim przypadku chodzi o zysk z tańszego ich zakupu i droższej sprzedaży.

Bitcoin - zalety i wady

Bitcoin ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do zalet tego rozwiązania często zalicza się:

  • elektroniczną formę
  • brak pośredników przy wymianie Bitcoina;
  • swoboda transakcji bez ograniczeń nakładanych przez banki;
  • możliwość uniknięcia kosztów czy prowizji;
  • anonimowość.

Jako wady wymianie są:

  • brak powszechnej akceptacji;
  • koszty związane z „kopaniem” Bitcoinów;
  • wahania wartości;
  • utrudniony lub niemożliwy zwrot wniesionego kapitału np. przy problemach technicznych;
  • możliwość nadużyć przez nieuczciwe podmioty.

W przypadku Bitcoinów nie sposób nie zauważyć, iż to co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Przykładem może być wspomniany brak nadzoru przez państwo czy bank.

Bitcoin – oszustwo

REKLAMA

Inwestycje w bitcoiny mogą być wykorzystywane przez oszustów. Policja podaje przypadki osób, które w rozmowie telefonicznej podawały się za konsultantów platform inwestycyjnych i prosiły o umożliwienie zdalnego dostępu do komputera, podanie numeru karty kredytowej czy danych logowania do konta bankowego. W ten sposób można stracić własne oszczędności. Należy zatem pamiętać, aby nie przekazywać danych służących do logowania w serwisach internetowych. Nasze podejrzenia powinny również wzbudzać propozycje zainstalowania programu do zdalnego dostępu pulpitu.

Ryzykowne mogą być również piramidy finansowe. Przed przystąpieniem do inwestycji warto upewnić się czy w jej ramach nie ma systemu poleceń, polegającego na otrzymaniu bonusów w zamian za namówienie innych osób do inwestowania. Tego typu działanie nie podlega odrębnym sankcjom. W każdym przypadku bada się je pod kątem ewentualnego oszustwa (art. 286 Kodeksu karnego).

Do nadużyć może dochodzić także przy procesie „kopania”. Istnieją podmioty, które umożliwiają inwestowanie w kopalnie kryptowalut. Może się jednak zdarzyć, iż nie wykonują one swojej usługi pomimo opłacenia abonamentu.

W marcu 2021 r. Rzecznik Finansowy ostrzegał z kolei przed „kryptowalutowe” pożyczkami. – „Pożyczkobiorca rzekomo rezerwuje środki w kryptowalucie Bitcoin. Waluta wirtualna Bitcoin jest zamieniana na dolara amerykańskiego. Następnie dolar amerykański jest zamieniany na polskiego złotego. Środki w walucie polski złoty – zgodnie z zapisami umowy – powinny zostać udostępnione pożyczkobiorcy za pośrednictwem karty płatniczej przedpłaconej – informowała Paulina Tronowska, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego. Jej zdaniem taki sposób spełnienia świadczenia może stanowić fasadę dla rzeczywistych działań podmiotu.

Rządy państw a Bitcoin

W poszczególnych państwach status prawny bitcoina jest różnie regulowany.

Pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoina jako oficjalną walutę we wrześniu stał się Salwador. Trudno jednak przewidzieć czy tym śladem pójdą również inne państwa.

Europejskie instytucje do walut wirtualnych odnoszą się z ostrożnością. Przed zagrożeniami związanym z walutami wirtualnymi ostrzegał konsumentów Europejski Urząd Nadzoru Bankowego. Urząd ten zwraca uwagę na poszczególne zagrożenia m.in. utratę pieniędzy. Powodem jest brak prawnych środków ochrony, które pokryją straty użytkownika w przypadku, gdy platforma ulegnie awarii lub zakończy działalność.

Bitcoin – czy to bezpieczne?

Jak wskazuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów każda z inwestycji wiąże się z ryzykiem. Tak jest też w przypadku inwestycji alternatywnych m.in. bitcoinów. Z tego powodu należy zachować ostrożność, ponieważ poza podmiotami, które działają legalnie, możemy też natrafić na strony wprowadzające w błąd.

Problem może pojawić się w szczególności w sytuacji, gdy działalność w zakresie kryptowalut jest prowadzona w różnych państwach, również poza Unią Europejską. Może się bowiem okazać, iż w przypadku sporu zastosowanie będą miały przepisy prawne innego państwa, a właściwym – sąd w innym kraju.

Przed rozpoczęciem inwestycji dobrze jest sprawdzić zakres naszych danych, jakie będzie trzeba podać oraz to czy będą bezpieczne.

Ponadto UOKiK radzi, by nie inwestować w systemy, których nie znamy czy nie rozumiemy. Na początku można zainwestować niewielką część kapitału i poczekać na wyniki. Warto też sprawdzić możliwości wycofania się z umowy i śledzić ostrzeżenia instytucji chroniących konsumentów.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tablica alimentacyjna wycofana. Rozwiązanie będzie jeszcze konsultowane

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z zaproponowanych we środę tablic alimentacyjnych. Rozwiązanie zostanie jeszcze raz skonsultowane - poinformował rzecznik rządu Adam Szłapka po piątkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Sprzedała dom z babcią w środku. Prawo na to pozwala – ale senior zostaje sam

Pani Jadwiga przekazała wnuczce dom w zamian za opiekę. Ta go sprzedała – razem z zamieszkującą seniorką. Niewielu wie, że to możliwe. Co wtedy z obowiązkami? Czy nowy właściciel musi zapewnić opiekę? Prawniczka wyjaśnia, jak działa prawo dożywocia i czego się wystrzegać.

Sejm podejmie decyzje we wrześniu: Emerytury stażowe i asystencja osobista na agendzie posiedzenia

We wrześniu 2025 roku Sejm rozpatrzy kluczowe projekty dotyczące emerytur stażowych oraz asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami - zapowiedziała przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan z Lewicy.

Ponad 6 milionów Polaków z prawem do dłuższego urlopu, wyższych dodatków do wynagrodzenia i nagród od 1 stycznia 2026 r. Sejm zdecydował

Podczas posiedzenia Sejmu w dniu 22 lipca 2025 r., odbyło się pierwsze czytanie przygotowanej przez MRPiPS nowelizacji kodeksu pracy i kilku innych ustaw, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego, wyższej odprawy, stażowych dodatków do wynagrodzenia i nagród jubileuszowych), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze ponad 6 mln Polaków.

REKLAMA

Tablica alimentacyjna. Pytania i odpowiedzi MS

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące tablicy alimentacyjnej. Mają one pomóc w lepszym zrozumieniu zasad działania tablicy i jej praktycznego zastosowania. Jednocześnie resort podkreśla, iż tablica alimentacyjna nie ma mocy wiążącej.

Czego nie wolno robić na plaży? Lista 9 przykładów!

Upalny czas letni sprzyja odpoczynkowi nad wodą. Niektóre zachowania na plaży mogą wydawać się z pozoru niewinne, ale w praktyce mogą skutkować odpowiedzialnością karną.

Drastyczne pogorszenie sytuacji prawnej i życiowej obywateli Ukrainy - co dalej z ustawą?

Nowelizacja ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy może drastycznie pogorszyć ich sytuację prawną i życiową - wskazuje RPO w swoich uwagach do projektu zmian przepisów. O co dokładnie chodzi? Przedstawiamy kluczowe problemy i ich potencjalne skutki.

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Szykują się zmiany: ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami

Jest decyzja w sprawie parkomatów i opłat za postój. Sprawą zajął się sam Rzecznik Praw Obywatelskich co sprawiło, że Ministerstwo Infrastruktury zajęło oficjalne stanowisko w sprawie. Wydaje się, że szykują się zmiany, bo ma być lepiej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami - które dotychczas mogą mieć utrudniony dostęp do płatnego postoju.

REKLAMA

Gotówka w strefie płatnego parkowania: RPO interweniuje, rząd przyznaje rację kierowcom

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury w sprawie skarg kierowców, którzy zostali obciążeni opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mieli możliwości zapłaty za parkowanie gotówką. Problem dotyczy stref, w których zlikwidowano tradycyjne parkomaty, pozostawiając jedynie urządzenia obsługujące płatności bezgotówkowe. Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że każdemu kierowcy należy zapewnić realną możliwość uiszczenia opłaty w formie gotówkowej – co może oznaczać konieczność zmiany przepisów ustawy o drogach publicznych.

Koniec ze swobodnym obrotem gotówką: zgłoszenie obowiązkowe, odbiór tylko osobiście. Jakiej kwoty już nie wypłacisz bez formalności?

Coraz bardziej restrykcyjne stają się ograniczenia w obrocie gotówką – zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. W Polsce przedsiębiorstwa już nie mogą realizować transakcji między sobą za więcej niż 15 000 zł gotówką, a od 2027 r. w całej Unii będą obowiązywały limity na maks. 10 000 € (z możliwością obniżenia do 3 000 €) . Co więcej, poza już obowiązującymi lub dopiero nadchodzącymi limitami, wprowadzane są nowe – niespotykane wcześniej rozwiązania. Wszystko „w trosce o walkę z finansowaniem terroryzmu".

REKLAMA