reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Co zrobić jeśli produkt na zdjęciu sklepu internetowego wygląda inaczej niż w rzeczywistości

Co zrobić jeśli produkt na zdjęciu sklepu internetowego wygląda inaczej niż w rzeczywistości

Parę dni temu chciałam zakupić w sklepie internetowym lampkę. Na zdjęciu przedstawiona było ona w 3 różnych kolorach. Mnie najbardziej pasowała srebrna, więc taka zaznaczyłam w zamówieniu. Byłam bardzo zdziwiona kiedy otrzymałam lampkę, ale w kolorze złotym. Sprzedawca powiedział mi, że ten produkt sprzedają tylko w takim kolorze. Dlaczego więc z oferty wynikało co innego?

Zamieszczenie przez sprzedawcę zdjęcia do produktu stanowi element oferty. Może być bowiem uznany za istotne postanowienie umowy sprzedaży. W przedstawionym przykładzie konsument ma prawo twierdzić, że produkt sprzedawany jest w 3 różnych wersjach. To wynika z zamieszonego na stronie zdjęcia. W związku z tym przysługuje mu prawo wyboru jednej z opcji. Sprzedawca natomiast nie może zmuszać konsumenta do odbioru towaru, który tak naprawdę nie był przedmiotem umowy.

W takich przypadkach należy zwrócić uwagę czy przy zdjęciu nie znajduje się żadne zastrzeżenie. Musiałoby z niego wyraźnie wynikać, że oferowany produkt sprzedawany jest wyłącznie w jednym kolorze. Niekiedy przedsiębiorcy w ten sposób się zabezpieczają. Wówczas klientka związana byłaby umową zgodnie z treścią oferty.

W tym miejscu należy przypomnieć, że w przypadku zakupów przez internet zawsze można skorzystać z prawa do namysłu. Konsument ma 10 dni na podjęcie decyzji o odstąpieniu od umowy. Bieg terminu biegnie od momentu odebrania rzeczy. W takim przypadku umowę uważa się za niezawartą. Konsument musi zwrócić nabytą rzecz, natomiast sprzedawca zwraca wpłacone pieniądze. Strony powinny się rozliczyć niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od momentu odstąpienia.

Podstawa prawna:

  • art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.);
  • art. 7 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst jedn. Dz. U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zamieszczenie przez sprzedawcę zdjęcia do produktu stanowi element oferty. Może być bowiem uznany za istotne postanowienie umowy sprzedaży.
Zamieszczenie przez sprzedawcę zdjęcia do produktu stanowi element oferty. Może być bowiem uznany za istotne postanowienie umowy sprzedaży.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama