reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Jak kupić dziecku bezpieczną zabawkę?

Przed zakupem zabawki warto zwrócić uwagę na jej oznakowanie. Z niego dowiemy się, czy pluszak lub klocki spełniają określone normy oraz czy dziecko jest w odpowiednim wieku, by się nimi bawić.

Gdy zabawka ma być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej, to producent umieszcza na zabawce lub jej opakowaniu albo na etykiecie lub na dołączonej do zabawki ulotce wyraźną i widoczną informację o konieczności nadzoru osoby dorosłej podczas używania zabawki.

Producent zabawki, która stanowi miniaturę lub model urządzenia bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, umieszcza na opakowaniu zabawki ostrzeżenie, że zabawka ta może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Przy takiej zabawce powinna znaleźć się instrukcja z ostrzeżeniem o potrzebie zachowania środków ostrożności wraz z pouczeniem o następstwach ich niezachowania, a także informacja o konieczności przechowywania zabawek w miejscu niedostępnym dla dzieci w wieku do lat 3.

Producent zabawki, której niezbędnym składnikiem są substancje lub materiały stwarzające niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia, dołącza do zabawki:
1) instrukcję jej używania zawierającą ostrzeżenia o niebezpieczeństwie oraz informacje o stosowaniu środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia niebezpieczeństwa;
2) informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku spowodowanego używaniem zabawki oraz przechowywania jej w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Ponadto w przypadku zabawek z dziedziny chemii, w szczególności zestawów chemicznych, zestawów do wykonywania odcisków plastycznych, miniaturowych pracowni ceramicznych, zabawek do pokrywania przedmiotów emalią oraz zestawów fotograficznych, poza instrukcją, producent  musi na opakowaniu zabawki umieścić informację, że jest ona przeznaczona wyłącznie dla dzieci w wieku powyżej określonej liczby lat oraz ostrzeżenie, że może być używana wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Producent łyżew i deskorolek oraz sprzętu podobnego, wprowadzonego do obrotu jako zabawki, powinien dołączyć do nich instrukcję ich używania, w której zawarte będą informacje o konieczności zachowania ostrożności, posiadaniu specjalnych umiejętności, a także konieczności stosowania sprzętu ochronnego takiego jak: kask, rękawice oraz ochraniacze na kolana i łokcie.

Producent zabawek przeznaczonych do używania w płytkiej wodzie oraz pod nadzorem osoby dorosłej, dołącza do zabawki ostrzeżenia, że mogą być one używane jedynie na głębokości bezpiecznej dla dziecka i w obecności osoby dorosłej.

Wyżej omawianych przepisów nie stosuje się do:

1) ozdób bożonarodzeniowych;
2) precyzyjnych modeli w skali dla dorosłych kolekcjonerów;
3) sprzętu do zbiorowego używania na placach gier i zabaw;
4) sprzętu sportowego;
5) sprzętu wodnego przeznaczonego do użytku w głębokiej wodzie;
6) lalek ludowych i dekoracyjnych oraz innych podobnych wyrobów przeznaczonych dla dorosłych kolekcjonerów;
7) zabawek komercyjnie instalowanych w miejscach publicznych, w szczególności w domach handlowych oraz na dworcach;
8) układanek tematycznych (puzzle) składających się z więcej niż 500 elementów, lub bez obrazków, przeznaczonych dla specjalistów;
9) broni pneumatycznej;
10) sztucznych ogni, włącznie ze spłonkami, z wyjątkiem kapiszonów przeznaczonych specjalnie do stosowania w zabawkach;
11) proc i katapult;
12) zestawu strzałek z metalowymi zakończeniami;
13) elektrycznych piekarników, żelazek i innych miniatur lub modeli urządzeń bądź sprzętu przeznaczonego dla dorosłych, zasilanych napięciem nominalnym przekraczającym 24 V;
14) wyrobów zawierających elementy grzejne, przeznaczonych do używania pod nadzorem osób dorosłych i do celów edukacyjnych;
15) pojazdów z silnikami spalinowymi;
16) zabawek z silnikami parowymi;
17) rowerów przeznaczonych do uprawiania sportu lub poruszania się po drogach publicznych;
18) zabawek video podłączonych do urządzeń zasilanych prądem elektrycznym o napięciu przekraczającym 24 V;
19) smoczków;
20) wiernych kopii prawdziwej broni palnej;
21) biżuterii dla dzieci.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Gospodarki , Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 listopada 2003 r.w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek (Dz. U. z dnia 11 grudnia 2003 r. ze zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama