reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w Święta > Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Na co zwrócić uwagę przy kredycie konsumenckim?

Święta to czas, w którym częściej niż zazwyczaj decydujemy się kupować na kredyt. Zanim jednak zwiążemy się taką umową z kredytodawcą, warto najpierw dowiedzieć się na co zwrócić uwagę.

Na niebezpieczeństwa i pułapki, jakie mogą wiązać się z nierozmyślnym zaciąganiem kredytów zwracają również uwagę konsumentom instytucje państwowe, w tym Komisja Nadzoru Finansowego. KNF ostrzega przed wykluczeniem finansowym, jakie może spowodować nierozważne postępowanie. Dlatego też, jak doradza Komisja, przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na wysokość miesięcznej raty w odniesieniu do dochodów z tego samego okresu.

Zalecane jest, by łączne raty naszych zobowiązań kredytowych nie przekraczały połowy miesięcznych dochodów.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Oprócz tego Komisja wskazuje jakie elementy mogą mieć istotny wpływ na wysokość naszych zobowiązań. Są to:

  • oprocentowanie – kredyty i pożyczki gotówkowe mogą być droższe niż inne rodzaje długu (np. kredyt w rachunku). Banki i firmy pożyczkowe mają obowiązek podawania w materiałach reklamowych, informacyjnych oraz umowie wysokości rzeczywistej RRSO, czyli rocznej stopy procentowej (koszt kredytu wyrażony w %, uwzględniający odsetki, prowizje, koszty ubezpieczenia spłaty kredyt na wypadek śmierci, inwalidztwa, choroby, bezrobocia) – warto porównać różne produkty;
  • koszty i opłaty dodatkowe – nie są wliczane do RRSO; mogą obejmować koszty windykacji, oprocentowania karnego, ustanowienia zabezpieczenie, obsługi domowej, itp.;
  • wysokość raty – im dłuższy okres kredytowania, tym większa suma odsetek; niska rata nie zawsze jest korzystna, bo wydłużony okres kredytowania podwyższa koszty kredytu;
  • możliwość wcześniejszej spłaty – spłacenie kredytu przed terminem zmniejsza jego koszt. Klient, który uzyskał kredyt konsumencki, ma prawo do częściowej lub całkowitej spłaty zadłużenia. Nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za pozostały okres zapisany w umowie ani do ponoszenia dodatkowych opłat z tego tytułu;
  • pozostałe warunki umowy – należy przeczytać nie tylko umowę, ale także regulamin kredytu lub pożyczki, stanowiący integralną część umowy oraz sprawdzić taryfę opłat i prowizji, związanych z tymi produktami.

Zobacz serwis: Konsument w święta

Samo podpisanie umowy nie oznacza, że ostatecznie jesteśmy związani kredytem. Zgodnie z art. 11 ustawy o kredycie konsumenckim każdy konsument ma prawo odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.

Prawo odstąpienia nie przysługuje przy nabyciu praw i rzeczy, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym.

Źródło: Komisja Nadzoru Finansowego

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama