REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje na własną rękę w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Wakacje na własną rękę - o czym wart wiedzieć?
Wakacje na własną rękę - o czym wart wiedzieć?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje na własną rękę wiążą się z szeregiem decyzji, jakie muszą podjąć konsumenci. Przed ich podjęciem warto znać swoje prawa. Jak podkreśla Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, „jeżeli coś pójdzie nie tak, ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest biuro podróży”.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Coraz częściej organizujemy samodzielnie wczasy w Europie. Wybieramy hotel, atrakcyjny cenowo przelot. Jakie ryzyko ponosimy w takiej sytuacji jako konsumenci?

REKLAMA

Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego: Przed samodzielnie organizowanym urlopem musimy podjąć szereg decyzji dotyczących lotu, hotelu, transferu z lotniska, czy wynajmu auta. Sami wybieramy przedsiębiorcę, wobec tego na nas spoczywa dokonanie rezerwacji, zapoznanie się z wieloma umowami, sprawdzenie czy dane (daty, dane pasażera) zostały wprowadzone prawidłowo. Ponadto, jeżeli coś pójdzie nie tak (hotel nie będzie zgodny z ofertą, lot zostanie odwołany), ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest „biuro podróży”.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Czego warto dowiedzieć się przed wyjazdem, na co zwrócić szczególną uwagę?

Już na etapie planowania wyjazdu należy sprawdzić, czy mamy ważne dokumenty podróży. Przed zaakceptowaniem rezerwacji warto utwierdzić się, że dane pasażera i terminy zostały wprowadzone prawidłowo (w tym celu należy zapoznać się z mailowymi potwierdzeniami). Wynajmując hotel, warto zapoznać się z jego ofertą, jaki typ pokoju zamawiamy, czy w cenie mamy wliczone posiłki itp. Jeżeli konsument wynajmuje nocleg za pomocą platform tj. AirBnB istnieje prawdopodobieństwo, że rezerwacji dokonuje od osoby fizycznej, wówczas traci swoje uprawnienia konsumenckie. Źródłem wiedzy na temat przedsiębiorcy jest jego regulamin oraz opinie klientów, przeczytaj je przed kliknięciem „rezerwuj i zapłać”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli planujemy zabrać ze sobą bagaż o nietypowych wymiarach (np. rower), informacji nt. jego przewozu należy szukać w regulaminie linii lotniczej. W przypadku przewoźników nisko kosztowych w cenie biletu najczęściej mamy wliczoną niewielką torbę, bagaż nadawany trzeba dokupić, można to zrobić nawet po zakupie biletu. Koszt przewozu walizki w czasie wakacji może być wyższy niż poza sezonem.

Planujemy wynająć auto? Przed odbiorem należy zgłosić jego ewentualne wady i dopisać je do umowy wraz ze stanem licznika. Przy zdawaniu samochodu warto zrobić zjecie protokołu zdawczo odbiorczego.

Co w przypadku nagłej zmiany planów? Czy otrzymamy zwrot pieniędzy w przypadku odwołania rezerwacji?

Wynajęliśmy hotel, kupiliśmy bilet lotniczy, a plany nam się pokrzyżowały uniemożliwiając wyjazd? Trudno będzie otrzymać pełny zwrot. W przypadku rezygnacji z biletu lotniczego zwrot uzależniony jest od jego taryfy. Jeżeli skorzystaliśmy z tanich linii lotniczych, koszt anulacji może być wyższy niż sama cena biletu, oznacza to, że nic nie dostaniemy. Wpływ na ewentualny zwrot i jego wysokość ma również przyczyna. Jeżeli nie polecimy na wakacje z powodu śmierci bliskiego członka rodziny, większość europejskich linii lotniczych bezkosztownie anuluje rezerwację. W przypadku choroby któregoś z pasażerów przewoźnik raczej nie zaproponuje nam zwrotu. Jeżeli nie mamy pewności, czy uda nam się dostać urlop w wyznaczonym terminie, warto wówczas wykupić pokój hotelowy z możliwością zwrotu na kilka dni przed. Taka opcja jest jednak niedostępna w niektórych europejskich krajach (np. Austrii), gdzie w przypadku rezygnacji, klient powinien pokryć wszystkie koszty przedsiębiorcy, chyba ze pokój został wynajęty na nowo.

Często już na miejscu okazuje się, że dany obiekt nie spełnia naszych wymagań. Czy klienci mogą składać reklamację?

Wszelkie niezgodności pokoju hotelowego z umową należy zgłosić obsłudze najlepiej od razu po ich zauważeniu. Wówczas istnieje szansa, że wymienią nam pokój bądź naprawią niedociągnięcia. W innym wypadku warto zadbać o dokumentację dowodową np. zdjęcia, nagranie filmu. Jeżeli zatem zarezerwowaliśmy pokój o podniesionym standardzie, a otrzymaliśmy klasyczną „dwójkę”, powinniśmy wysłać reklamację domagając się zwrotu różnicy w cenie. W hotelu brakuje restauracji, a kupiliśmy pokój w opcji B&B lub HB, przedsiębiorca powinien w tej sytuacji obniżyć cenę pokoju. Jeżeli dokonaliśmy rezerwacji na portalu pośrednika, skargę kierujemy nie tylko do hotelu, ale również do właściciela platformy internetowej. Może się okazać, że to on zawinił.

Jakie sprawy najczęściej zgłaszają Państwu konsumenci w związku z wakacyjnymi wyjazdami?

Po wakacjach do ECK Polska trafia najwięcej skarg lotniczych, dotyczących uszkodzonych, zagubionych bagaży, opóźnionych oraz odwołanych lotów. Konsumenci składają również reklamacje na problemy związane z wynajmem aut czy niezgodnością noclegu z umową.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Konsument w UE

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ Polscy prezydenci. Dasz radę zdobyć 10/10?
Ile lat w dniu wyborów musi mieć kandydat na prezydenta? Kto był pierwszym prezydentem RP? Ile lat trwa kadencja? Sprawdź swoją wiedzę o przed drugą turą wyborów.
Darowizna w kwocie 4 000 000 zł: Jak przekazać legalnie i bez podatku?

Darowizna na kwotę 4 milionów złotych może brzmieć jak zaproszenie do kontroli skarbowej. Tymczasem obowiązujące przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie tylko dopuszczają taką transakcję bez podatku, ale wręcz jasno określają, jak to zrobić legalnie i bezpiecznie. W najnowszej interpretacji indywidualnej skarbówka potwierdził, że nawet wielomilionowe darowizny mogą być zwolnione z podatku, jeśli spełnione zostaną trzy kluczowe warunki. Jakie? Sprawdzamy.

Zasiłek dla tracących świadczenie pielęgnacyjne (stare). Opiekunowie osób niepełnosprawnych (stopień znaczny) z problemem

Sądy wykryły trzecią lukę w przepisach o świadczeniu wspierającym. Pierwsza luka dotyczy wątpliwości, czy opiekunowie osób niepełnosprawnych powinni oddawać świadczenie pielęgnacyjne (stare) za okres rozpatrywania wniosku o określenie poziomu potrzeby wsparcia (liczba punktów w WZON po teście sprawności). Druga luka dotyczy utraty ubezpieczenia zdrowotnego przez opiekunów za okres rozpatrywania wniosku przez WZON. I teraz jest odkryta trzecia luka.

Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

REKLAMA

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

REKLAMA

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

REKLAMA