reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w UE > Wakacje na własną rękę w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Wakacje na własną rękę w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Wakacje na własną rękę wiążą się z szeregiem decyzji, jakie muszą podjąć konsumenci. Przed ich podjęciem warto znać swoje prawa. Jak podkreśla Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, „jeżeli coś pójdzie nie tak, ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest biuro podróży”.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Coraz częściej organizujemy samodzielnie wczasy w Europie. Wybieramy hotel, atrakcyjny cenowo przelot. Jakie ryzyko ponosimy w takiej sytuacji jako konsumenci?

Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego: Przed samodzielnie organizowanym urlopem musimy podjąć szereg decyzji dotyczących lotu, hotelu, transferu z lotniska, czy wynajmu auta. Sami wybieramy przedsiębiorcę, wobec tego na nas spoczywa dokonanie rezerwacji, zapoznanie się z wieloma umowami, sprawdzenie czy dane (daty, dane pasażera) zostały wprowadzone prawidłowo. Ponadto, jeżeli coś pójdzie nie tak (hotel nie będzie zgodny z ofertą, lot zostanie odwołany), ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest „biuro podróży”.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Czego warto dowiedzieć się przed wyjazdem, na co zwrócić szczególną uwagę?

Już na etapie planowania wyjazdu należy sprawdzić, czy mamy ważne dokumenty podróży. Przed zaakceptowaniem rezerwacji warto utwierdzić się, że dane pasażera i terminy zostały wprowadzone prawidłowo (w tym celu należy zapoznać się z mailowymi potwierdzeniami). Wynajmując hotel, warto zapoznać się z jego ofertą, jaki typ pokoju zamawiamy, czy w cenie mamy wliczone posiłki itp. Jeżeli konsument wynajmuje nocleg za pomocą platform tj. AirBnB istnieje prawdopodobieństwo, że rezerwacji dokonuje od osoby fizycznej, wówczas traci swoje uprawnienia konsumenckie. Źródłem wiedzy na temat przedsiębiorcy jest jego regulamin oraz opinie klientów, przeczytaj je przed kliknięciem „rezerwuj i zapłać”.

Jeżeli planujemy zabrać ze sobą bagaż o nietypowych wymiarach (np. rower), informacji nt. jego przewozu należy szukać w regulaminie linii lotniczej. W przypadku przewoźników nisko kosztowych w cenie biletu najczęściej mamy wliczoną niewielką torbę, bagaż nadawany trzeba dokupić, można to zrobić nawet po zakupie biletu. Koszt przewozu walizki w czasie wakacji może być wyższy niż poza sezonem.

Planujemy wynająć auto? Przed odbiorem należy zgłosić jego ewentualne wady i dopisać je do umowy wraz ze stanem licznika. Przy zdawaniu samochodu warto zrobić zjecie protokołu zdawczo odbiorczego.

Co w przypadku nagłej zmiany planów? Czy otrzymamy zwrot pieniędzy w przypadku odwołania rezerwacji?

Wynajęliśmy hotel, kupiliśmy bilet lotniczy, a plany nam się pokrzyżowały uniemożliwiając wyjazd? Trudno będzie otrzymać pełny zwrot. W przypadku rezygnacji z biletu lotniczego zwrot uzależniony jest od jego taryfy. Jeżeli skorzystaliśmy z tanich linii lotniczych, koszt anulacji może być wyższy niż sama cena biletu, oznacza to, że nic nie dostaniemy. Wpływ na ewentualny zwrot i jego wysokość ma również przyczyna. Jeżeli nie polecimy na wakacje z powodu śmierci bliskiego członka rodziny, większość europejskich linii lotniczych bezkosztownie anuluje rezerwację. W przypadku choroby któregoś z pasażerów przewoźnik raczej nie zaproponuje nam zwrotu. Jeżeli nie mamy pewności, czy uda nam się dostać urlop w wyznaczonym terminie, warto wówczas wykupić pokój hotelowy z możliwością zwrotu na kilka dni przed. Taka opcja jest jednak niedostępna w niektórych europejskich krajach (np. Austrii), gdzie w przypadku rezygnacji, klient powinien pokryć wszystkie koszty przedsiębiorcy, chyba ze pokój został wynajęty na nowo.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama