Kategorie

Wakacje na własną rękę w UE a prawa konsumenta (wywiad)

Wioleta Matela-Marszałek
Wakacje na własną rękę - o czym wart wiedzieć?
Wakacje na własną rękę - o czym wart wiedzieć?
fot. Fotolia
Wakacje na własną rękę wiążą się z szeregiem decyzji, jakie muszą podjąć konsumenci. Przed ich podjęciem warto znać swoje prawa. Jak podkreśla Joanna Sołtan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego, „jeżeli coś pójdzie nie tak, ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest biuro podróży”.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Coraz częściej organizujemy samodzielnie wczasy w Europie. Wybieramy hotel, atrakcyjny cenowo przelot. Jakie ryzyko ponosimy w takiej sytuacji jako konsumenci?

Joanna Sołtan, ekspert Europejskiego Centrum Konsumenckiego: Przed samodzielnie organizowanym urlopem musimy podjąć szereg decyzji dotyczących lotu, hotelu, transferu z lotniska, czy wynajmu auta. Sami wybieramy przedsiębiorcę, wobec tego na nas spoczywa dokonanie rezerwacji, zapoznanie się z wieloma umowami, sprawdzenie czy dane (daty, dane pasażera) zostały wprowadzone prawidłowo. Ponadto, jeżeli coś pójdzie nie tak (hotel nie będzie zgodny z ofertą, lot zostanie odwołany), ewentualne reklamacje będziemy zmuszeni zgłosić do różnych przedsiębiorców, a nie do jednego podmiotu, jakim jest „biuro podróży”.

Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!

Czego warto dowiedzieć się przed wyjazdem, na co zwrócić szczególną uwagę?

Już na etapie planowania wyjazdu należy sprawdzić, czy mamy ważne dokumenty podróży. Przed zaakceptowaniem rezerwacji warto utwierdzić się, że dane pasażera i terminy zostały wprowadzone prawidłowo (w tym celu należy zapoznać się z mailowymi potwierdzeniami). Wynajmując hotel, warto zapoznać się z jego ofertą, jaki typ pokoju zamawiamy, czy w cenie mamy wliczone posiłki itp. Jeżeli konsument wynajmuje nocleg za pomocą platform tj. AirBnB istnieje prawdopodobieństwo, że rezerwacji dokonuje od osoby fizycznej, wówczas traci swoje uprawnienia konsumenckie. Źródłem wiedzy na temat przedsiębiorcy jest jego regulamin oraz opinie klientów, przeczytaj je przed kliknięciem „rezerwuj i zapłać”.

Reklama

Jeżeli planujemy zabrać ze sobą bagaż o nietypowych wymiarach (np. rower), informacji nt. jego przewozu należy szukać w regulaminie linii lotniczej. W przypadku przewoźników nisko kosztowych w cenie biletu najczęściej mamy wliczoną niewielką torbę, bagaż nadawany trzeba dokupić, można to zrobić nawet po zakupie biletu. Koszt przewozu walizki w czasie wakacji może być wyższy niż poza sezonem.

Planujemy wynająć auto? Przed odbiorem należy zgłosić jego ewentualne wady i dopisać je do umowy wraz ze stanem licznika. Przy zdawaniu samochodu warto zrobić zjecie protokołu zdawczo odbiorczego.

Co w przypadku nagłej zmiany planów? Czy otrzymamy zwrot pieniędzy w przypadku odwołania rezerwacji?

Wynajęliśmy hotel, kupiliśmy bilet lotniczy, a plany nam się pokrzyżowały uniemożliwiając wyjazd? Trudno będzie otrzymać pełny zwrot. W przypadku rezygnacji z biletu lotniczego zwrot uzależniony jest od jego taryfy. Jeżeli skorzystaliśmy z tanich linii lotniczych, koszt anulacji może być wyższy niż sama cena biletu, oznacza to, że nic nie dostaniemy. Wpływ na ewentualny zwrot i jego wysokość ma również przyczyna. Jeżeli nie polecimy na wakacje z powodu śmierci bliskiego członka rodziny, większość europejskich linii lotniczych bezkosztownie anuluje rezerwację. W przypadku choroby któregoś z pasażerów przewoźnik raczej nie zaproponuje nam zwrotu. Jeżeli nie mamy pewności, czy uda nam się dostać urlop w wyznaczonym terminie, warto wówczas wykupić pokój hotelowy z możliwością zwrotu na kilka dni przed. Taka opcja jest jednak niedostępna w niektórych europejskich krajach (np. Austrii), gdzie w przypadku rezygnacji, klient powinien pokryć wszystkie koszty przedsiębiorcy, chyba ze pokój został wynajęty na nowo.

Często już na miejscu okazuje się, że dany obiekt nie spełnia naszych wymagań. Czy klienci mogą składać reklamację?

Wszelkie niezgodności pokoju hotelowego z umową należy zgłosić obsłudze najlepiej od razu po ich zauważeniu. Wówczas istnieje szansa, że wymienią nam pokój bądź naprawią niedociągnięcia. W innym wypadku warto zadbać o dokumentację dowodową np. zdjęcia, nagranie filmu. Jeżeli zatem zarezerwowaliśmy pokój o podniesionym standardzie, a otrzymaliśmy klasyczną „dwójkę”, powinniśmy wysłać reklamację domagając się zwrotu różnicy w cenie. W hotelu brakuje restauracji, a kupiliśmy pokój w opcji B&B lub HB, przedsiębiorca powinien w tej sytuacji obniżyć cenę pokoju. Jeżeli dokonaliśmy rezerwacji na portalu pośrednika, skargę kierujemy nie tylko do hotelu, ale również do właściciela platformy internetowej. Może się okazać, że to on zawinił.

Jakie sprawy najczęściej zgłaszają Państwu konsumenci w związku z wakacyjnymi wyjazdami?

Po wakacjach do ECK Polska trafia najwięcej skarg lotniczych, dotyczących uszkodzonych, zagubionych bagaży, opóźnionych oraz odwołanych lotów. Konsumenci składają również reklamacje na problemy związane z wynajmem aut czy niezgodnością noclegu z umową.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy serwis: Konsument w UE

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  26 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Koszty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych przesądza, że w w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

  Wyprzedaże - jakie prawa ma konsument?

  Letnie wyprzedaże trwają nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Czy konsument może zwrócić towar? Co z reklamacją?

  24 lipca przypada Święto Policji

  24 lipca obchodzone jest Święto Policji. Urząd Statystyczny w Warszawie przygotował najważniejsze dane dla województwa mazowieckiego.

  Rodzinny kapitał opiekuńczy - projekt ustawy

  Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został skierowany do konsultacji społecznych. Komu będzie przysługiwało świadczenie?

  ETPCz: o powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej SN

  Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  12 tys. zł na dziecko w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego

  12 tys. zł na dziecko to maksymalna kwota nowego świadczenia dla rodziców. Komu będzie przysługiwał rodzinny kapitał opiekuńczy? W jakich częściach?

  Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustwami inwestycyjnymi

  Rzecznik Finansowy apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jak weryfikować wiarygodność platform?

  Kontakty z dzieckiem a kwarantanna – MS chce zmiany przepisów

  Ministerstwo Sprawiedliwości uznało za zasadny postulat zwolnienia z kwarantanny osób realizujących kontakty z dziećmi poza granicami kraju.

  Overbooking z powodu pandemii?

  Czy pandemia usprawiedliwia overbooking?Jakie prawa przysługują pasażerom linii lotniczych?

  Nowe dowody osobiste w innym terminie - ustawa w Senacie

  Senacka komisja poparła nowelizację, która przesunie termin wdrożenia nowych dowodów osobistych (z odciskami palców).

  Wakacje 2021 - jak spędzamy urlop? [BADANIE]

  W tegoroczne wakacje wspieramy polską branżę turystyczną, chcemy czas spędzać z bliskimi oraz bardziej aktywnie. Tak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021".

  Sankcje za ewentualne niewykonanie wyroku TSUE?

  Komisja Europejska grozi Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

  Raport KE o stanie praworządności w UE

  Komisja Europejska opublikowała raport o stanie praworządności w Unii Europejskiej.

  Wniosek o 300 plus przez bank

  Wniosek o 300 plus przez bank to jeden ze sposobów, jaki mogą wybrać rodzice, ubiegający się o świadczenie.

  Wzrost liczby zapytań spadkobierców o konta osób zmarłych

  Jak wynika z danych, jakie KIR przesłała do PAP, w tym roku wyraźnie wzrosła liczba zapytań, kierowanych przez osoby fizyczne.

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO

  Technologia rozpoznawania twarzy a RODO. Jakie zasady należy stosować podczas używania technologii rozpoznawania twarzy, aby zapewnić zgodność m.in. z prawem ochrony danych osobowych? Odpowiedź na to pytanie zawierają „Wytyczne dotyczące rozpoznawania twarzy”.

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? [AUDIO]

  Jak sprawdzić stan konta w ZUS? Co zawiera tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU)?

  Telefon z banku z prośbą o dane? Tak mogą działać oszuści

  Oszuści mogą podszywać się pod pracowników banków i próbować wyłudzić dane osobowe. Niemal co 4. Polak deklaruje, iż otrzymał taki telefon.

  Jakie jest główne źródło informacji o zbiórkach charytatywnych?

  Media społecznościowe to główne źródło informacji o aukcjach charytatywnych. Są one kilka razy częściej wskazywane jako źródło takich informacji niż ogólnodostępne portale.

  Czy prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym?

  Prawo UE a prawo krajowe. Najbliższe miesiące mogą być w UE okresem natężenia sporu między instytucjami unijnymi i stolicami państw członkowskich o kwestię tego, czy prawo UE stoi nad prawem krajowym, czy też krajowe ma prymat nad wspólnotowym. Orzecznictwo wielu krajów UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. KE jest innego zdania.

  Wyrok TSUE o systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

  Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, iż system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii.

  Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotnego w innym państwie [TSUE]

  Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, iż bezrobotni obywatele Unii mają prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w innych państwach Wspólnoty.

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. - podwyżka

  Najniższe emerytury i renty w 2022 r. będą podlegały waloryzacji. O ile wzrosną świadczenia? Czy waloryzacja obejmie trzynaste emerytury?

  TK orzekł o środkach tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa

  Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją przepisu traktatowego w sprawie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa.

  TSUE o zastosowaniu środków tymczasowych ws. Izby Dyscyplinarnej SN

  Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydowała o zastosowaniu środków tymczasowych w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.