| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Zmowa cenowa taksówkarzy w Gdańsku

Zmowa cenowa taksówkarzy w Gdańsku

81 tys. zł za naruszenie praw konkurencji będą musiały zapłacić trzy gdańskie korporacje taksówkowe. Zdaniem Prezesa UOKiK ukarane podmioty zawarły zmowę cenową.

Postępowanie w sprawie gdańskich taksówkarzy zostało wszczęte w październiku 2009 roku, po przeprowadzeniu kontroli przedsiębiorców. Wykazało ono, że trzy korporacje – Hallo Taxi, Super Hallo Taxi i City Plus Neptun Taxi – wprowadziły w czerwcu 2009 roku identyczną opłatę początkową za kurs, a także ceny za kilometr jazdy oraz godzinę postoju. Ponadto stosowały takie same rabaty dla klientów.

Śledztwo UOKiK było bardzo skrupulatne. Pracownicy Urzędu przeprowadzili kontrolę m.in. w drukarniach, które przygotowywały cenniki dla korporacji oraz w warsztatach zmieniających ustawienia taksometrów. Wszystko po to, by zdobyć materiał dowodowy potwierdzający działanie tego procederu.

W wyniku tych działań UOKiK ustalił, że ukarane korporacje zlecały wydrukowanie materiałów informujących o zmianie cen w tym samym okresie. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku taksometrów.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Zdaniem Prezes Urzędu zebrany materiał pozwolił stwierdzić, iż ukarane korporacje, do których należy ponad połowa taksówkarzy w Gdańsku, zawarły nielegalne porozumienie w wyniku którego doszło do ujednolicenia cen za usługi przewozowe.

Zobacz również serwis: Auto

Za udział w porozumieniu, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji, grożą sankcje finansowe sięgające 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Na uczestników porozumienia została nałożona kara w łącznej wysokości 81 005 złotych. Ponadto Prezes UOKiK nakazała spółkom zaniechanie niedozwolonej praktyki. Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcy mają prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »