reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > SKOK-i pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

SKOK-i pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się reklamom, jakie do klientów skierowała Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo – Kredytowa. W wyniku kontroli została nałożona kara w wysokości przekraczającej 300 tys. zł.

Prezes UOKiK miała najwięcej zastrzeżeń do hasła całej kampanii. Zgodnie z nim odbiorcy dowiadywali się, iż kasy nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe.

Postępowanie Urzędu rozpoczęło się w czerwcu 2009 r. Uwagę UOKiK-u zwrócił sposób reklamowania zasad funkcjonowania Kasy Krajowej SKOK. W trakcie kampanii konsumenci byli informowani, że "kasy nie mogą ryzykownie inwestować" oraz "nie inwestują wolnych środków w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe, nie mogą stać własnością żadnego zewnętrznego inwestora, a więc upadłość banków czy amerykańskich SKOK-ów ich nie dotyczy".

Zdarzeniem kontrolerów taki przekaz reklamowy mógł powodować fałszywe przekonanie u odbiorców, iż przepisy prawa zabraniają Społecznym Kasom inwestycji w instrumenty cechujące się ryzykiem finansowym. Tymczasem takie przekonanie nie odpowiada prawdzie z racji tego, iż zarówno Kasa Krajowa, jak i same SKOK-i mogą inwestować w produkty finansowe niosące za sobą ryzyko.

Taka sytuacja naruszyła zatem prawo konsumentów do pełnej, rzetelnej i prawdziwej informacji, co wynika z art. 24 ust. 2 pkt. 2 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Decyzją Prezes UOKiK na przedsiębiorcę nałożona została kara pieniężna w wysokości 304 tys. zł. Ponadto ukarany będzie musiał jej treść publikować przez sześć miesięcy na swojej stronie internetowej oraz dwukrotnie na jednej z pięciu pierwszych stron gazety o ogólnopolskim zasięgu.

Decyzja nie jest jeszcze ostateczne, a Kasa Krajowa ma możliwość odwołania się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Źródło:

UOKIK

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prezes UOKiK nałożył karę na SKOKi.
Prezes UOKiK nałożył karę na SKOKi.

PIT 2021. Komentarz174.30 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stronyireszta.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama