REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Era, Aster i Vobis ukarane za nierzetelną reklamę

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmy telekomuniukacyjne.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmy telekomuniukacyjne.

REKLAMA

REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął na cel nierzetelne reklamy na rynku usług telekomunikacyjnych. Efekt? Ponad 9 mln złotych kary będą musiały zapłacić łącznie Aster, Era oraz Vobis.

Najwięcej, bo ponad 8,7 mln zł. zapłaci Era. To kara za wprowadzanie konsumentów w błąd, przy kampanii reklamującej usługi dotyczące Internetu w telefonie komórkowym. Spółka swoją ofertę reklamowała hasłem „Najszybszy Internet w komórce. Bez limitu. Za 5 zł”. Prezes UOKiK uznała, iż powyższa reklama wprowadza w błąd, gdyż sugeruje, że korzystanie z dostępu do sieci nie będzie limitowane. Brak jest natomiast informacji, że zgodnie z regulaminem świadczenia usług limit miesięcznej transmisji danych wynosi 50 MB. Operator nie informował również klientów, iż promocyjna cena obowiązuje jedynie przez trzy pierwsze okresy rozliczeniowe.

REKLAMA

Znikająca promocja w Aster

Zastrzeżenia Prezesa Urzędu wzbudziły takżę kampanie promocyjne operatora telewizji kablowej Aster, dotyczące usług telefonicznych, telewizji analogowej oraz Internetu. W reklamach operator wprowadzał klientów w błąd. Jak stwierdził w kontroli Urząd, konsument mógł uznać, że okresem rozliczeniowym promocji jest pełny miesiąc, zgodnie z hasłem, opartym na schemacie „X miesięcy za Y złotych”. Tymczasem spółka za początek promocji uznawała pierwszy dzień miesiąca, w którym rozpoczęło się świadczenie usług. Tym samym klientowi, który umowę zawarł w połowie miesiąca znikało 15 dni promocji. Za znikającą promocję Aster będzie musiał zapłacić prawie 400 tys. zł. kary.

Vobis także ukarany

Z podobnych przyczyn 190 tys. zł będzie musiała zapłacić spółka Vobis. Ukarany podmiot wprowadzał w błąd konsumentów za pomocą sloganów promocyjnych sugerujących możliwość nabycia komputera oraz modemu do Internetu za 1 zł. W rzeczywistości za 1 zł można było kupić modem, jako promocję przy zakupie komputera, który kosztował już dużo więcej.

Konsumenci mogą dochodzić roszczeń

Oprócz kar finansowych ukarane spółki będą musiały publikować przez 6 miesięcy decyzję UOKiK na swoich stronach internetowych, jak również zamieścić, zawierające treść decyzji, ogłoszenie w prasie ogólnopolskiej.

Decyzja Prezesa UOKiK, od której ukaranym przysługuje odwołanie, otworzy wprowadzonym w błąd konsumentom drogę do dochodzenia roszczeń. UOKiK przypomina, iż w tym celu poszkodowani mogą skorzystać z pomocy miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zobacz: Prawa konsumenta

Zobacz: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Podwyżka ryczałtu na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

889,40 zł – tyle od 1 czerwca 2024 r. będzie wynosił ryczałt za przejazdy, których koszt może być finansowany w ramach bonu stażowego.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej będzie wynosiło to świadczenie. Od 1 czerwca, dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

Od 1 czerwca 2024 r. o ponad 200 zł wzrosną stawki premii stażowych

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie w sprawie wysokości kwot premii i kosztów przejazdu. Od 1 czerwca wzrosną stawki premii stażowych wypłacanych przez starostów w związku z promocją zatrudnienia bezrobotnych do 30 roku życia i kwoty ryczałtu z tytułu kosztów przejazdu. Ile dokładnie?

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę

Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały szerszy dostęp do produktów takich jak m.in: komputery, czytniki książek czy telefony komórkowe. Prezydent podpisał ustawę, która wdraża dyrektywę UE dotyczącą wymogów dostępności produktów i usług.

REKLAMA

Obchody urodzin Hitlera. Ruszyła rozprawa odwoławcza

W poniedziałek, w Sądzie Okręgowym w Rybniku, rozpoczęła się odwoławcza rozprawa dotycząca obchodów urodzin Adolfa Hitlera, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2017 roku. Wcześniej, sześciu uczestników tego zgromadzenia zostało skazanych na zawieszone kary więzienia przez sąd rejonowy w Wodzisławiu.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

REKLAMA