Kategorie

"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta

Paulina Wysocka
"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia
"Wymienimy sprzęt elektroniczny jak koszulki?" - darmowa wymiana towaru, czyli nowa ustawa o prawach konsumenta /Fot. Fotolia
Fotolia
Nowa ustawa o prawach konsumenta (uchwalona na posiedzeniu sejmu nr 68 dnia 30.05.2014 r., obecnie przekazana Prezydentowi do podpisu) to efekt wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2011/83/UE oraz próba ujednolicenia i doprecyzowania przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych w lokalu przedsiębiorstwa, w zakresie obowiązków informacyjnych, jak również przepisów dotyczących umów konsumenckich zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość.

Dzięki nowej procedurze nastąpi ujednolicenie przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej, co na pewno przyczyni się do standaryzacji rozwiązań stosowanych przez przedsiębiorców. Pojawiły się argumenty, że ułatwi to przedsiębiorcom możliwość ekspansji do innych krajów, gdyż będą mogli stosować standardowe rozwiązania w każdym z państw. Z drugiej jednak strony, coraz częściej mówi się o tym, że wprowadzenie nowej ustawy pogorszy sytuację sprzedawców, a najbardziej ucierpią na tym „małe sklepy”.

Co zatem niesie ze sobą nowa regulacja praw konsumenta? Przede wszystkim należy zauważyć, że nowa regulacja jest powrotem do „starego porządku”, który był dużo bardziej przyjazny konsumentowi niż obecnie jeszcze obowiązująca ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta niesie ze sobą jednolite uregulowanie sprzedaży. Wprowadzona zostaje odpowiedzialność za jakość sprzedanego towaru, co jest właśnie „kością niezgody” oraz stanowi przedmiot wielu dyskusji.

Zmiany w prawach konsumenta

W obecnym uregulowaniu prawnym, gdy konsument żąda zwrotu pieniędzy, sprzedawca może zaproponować naprawę lub wymianę towaru. W ustawie o prawach konsumenta to konsument będzie miał prawo wyboru. Czy zatem przedsiębiorcy podzielą los pewnego sklepu, który wprowadził możliwość otrzymania nowej koszulki, w wypadku, gdyby nadruk na uprzednio kupionej, nie spełniał wymagań klienta? W opisanej sytuacji konsument za darmo otrzymywał nową koszulką bez obowiązku zwrotu poprzedniej. Dzięki wprowadzonym „udogodnieniom” sklep ten stał się popularny, a na wielu forach internetowych pojawiły się wskazówki o tym jak za darmo uzyskać koszulki. Opcja „wymiany” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że sklep musiał usunąć ją z oferowanych sposobów reklamacji. Czy zatem ten sam los spotka sprzedawców sprzętu elektronicznego?

Sprzedawcy obawiają się, że jeżeli to konsument dokona wyboru tego, w jakiej formie odbywała się będzie wymiana lub naprawa sprzętu, to będą oni ponosić dużo większe koszty. Obecnie reklamowane towary mogą być poddawane naprawie wiele razy, a nabywca nie ma możliwości odstąpienia od umowy, jeżeli wada nie jest istotna. Nowa ustawa o prawach konsumenta wprowadza możliwość żądania zwrotu pieniędzy lub wymiany towaru na nowy od razu w sytuacji, gdy jest on wadliwy. Sklep może zaoferować naprawę sprzętu, jednakże wprowadzono ograniczenie tej możliwość do sytuacji, gdy wada jest „drobna” oraz tylko jednorazowo.

UOKIK: Niedozwolone postanowienia umowne

Zadaj pytanie na Forum


Zobacz również: Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

W świetle nowej ustawy nie uległ zmianie okres, w którym możemy zgłaszać reklamację. Natomiast został wydłużony okres ochrony konsumentów w związku z domniemaniem istnienia wady ukrytej w momencie sprzedaży. Domniemanie prawne, co do jej występowania, wydłużono z pół roku do roku.

Ponadto ustawa między innymi wprowadza możliwość zwrotu towaru zakupionego przez Internet bądź telefon, bez podania przyczyny, w ciągu 14 zamiast 10 dni. W przypadku zwrotu to przedsiębiorca ponosił będzie koszty, np. przesyłki.

Czy zatem przepisy te doprowadzą do darmowej wymiany sprzętu na nowy? Po analizie postanowień ustawy wydawać by się mogło, że „problematyczna” wymiana towaru na nowy miałaby miejsce tylko w sytuacji, gdy sprzęt posiada istotną wadę. Ponadto obowiązek wymiany towaru bądź zwrotu pieniędzy występować będzie w sytuacji, gdy sprzęt był naprawiany więcej niż jeden raz. Wydaje się zatem, że wskazane tu przesłanki są wystarczające, aby chronić przedsiębiorców przed „bezpodstawnymi” wymianami.

Zapisz się na nasz newsletter


Paulina Wysocka

Aplikant radcowski

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Prawo
    1 sty 2000
    19 wrz 2021
    Zakres dat:
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail

    Punkty spisowe w placówkach ZUS

    Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

    Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

    Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

    Przepisy antylichwiarskie na stałe?

    Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

    ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

    ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

    PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

    Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

    Nowelizacja KPA a odszkodowania

    Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

    Czas pracy - od kiedy?

    Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

    Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

    W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

    Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

    Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

    Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

    Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

    Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

    Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

    "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

    Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

    Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

    Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

    Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

    Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

    Święta Wielkanocne w 2022 r.

    Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

    Spis powszechny do 30 września 2021 r.

    Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

    Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

    Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

    Wydziedziczenie – na czym polega?

    Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

    Alienacja rodzicielska - co robić?

    Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

    Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

    Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

    Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

    Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

    O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

    O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

    Zasiłek okresowy w 2022 r.

    Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

    Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

    Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

    MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

    Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.