Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klauzula niedozwolona nie musi być identyczna

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Rejestr niedozwolonych klauzul umownych / Fot. Fotolia
Rejestr niedozwolonych klauzul umownych / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zabronione jest nie tylko stosowanie postanowień umownych identycznych do tych wpisanych do rejestru UOKIKu. Zabronione jest także stosowanie klauzul podobnych.

Niedozwolone klauzule umowne

W obrocie konsumenckim zabronione jest stosowanie wzorców umownych, które zawierałyby klauzule umowne wpisane do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

Zgodnie z art. 385(1) ust. 1 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Z klauzulami niedozwolonymi (zwanymi inaczej klauzulami abuzywnymi) będzie mieli do czynienia w sytuacji, gdy w kontaktach z konsumentami sprzedawca posługuje się wzorcem umownym.

REKLAMA

Instytucja niedozwolonych klauzul umownych ma w zamiarze ochronę konsumenta, jako tej słabszej strony obrotu. W odróżnieniu od przedsiębiorcy konsument nie dysponuje bowiem wiedzą prawników, jak również takim doświadczeniem, jakie zdążył już w swojej działalności zebrać przedsiębiorca.

Podstawowym elementem klauzul abuzywnych jest to, iż nie wiążą one konsumenta. Jeżeli zatem stwierdzone zostanie, iż dane postanowienia umowy mają charakter niedozwolony i albo już są wpisane do rejestru albo ich umieszczenie nakazał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, konsumenci nie będą musieli się o nie martwić. Nie będą po prostu obowiązywały.

Nie można jednak uznać za niedozwolone klauzul umownych określających główne świadczenia stron (np. cenę sprzedaży).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Rejestr niedozwolonych klauzul umownych

Rejestr klauzul niedozwolonych jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Są tam wpisywane te klauzule, które zostały uznane za niedozwolone prawomocnym orzeczeniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Orzeczenie to wiąże nie tylko strony, względem których zostało wydane, lecz także z chwilą wpisania do rejestru wiąże wszelkie inne podmioty występujące w obrocie. Stosowanie klauzul zawartych w rejestrze jest bowiem zabronione.

REKLAMA

Przedsiębiorca nie może stosować klauzul zawartych w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych. Nie ma przy tym znaczenia, że klauzule te zostały uznane za niedozwolone w stosunku do niego, a nawet to, że nie wiedział o fakcie wpisania ich do rejestru.

Co jednak istotne zabronione jest nie tylko korzystanie z dosłownie brzmiących klauzul zawartych w rejestrze. Jak stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wyrok z dnia 25 maja 2005 r., sygn. akt XVII Ama 46/04) dla uznania, iż określona klauzula jest niedozwolonym postanowieniem umownym wpisanym do Rejestru klauzul wystarczy stwierdzenie, że mieści się ona w hipotezie klauzuli wpisanej do Rejestru. Nie jest przy tym konieczna literalna zgodność (dosłowne brzmienie), lecz chodzi tutaj o zgodność co do sensu. Zgodność klauzul sprawdza się poprzez badanie zamiaru i celu jakiemu klauzule służą.

Zobacz: Prawa konsumenta - jakie są podstawy do reklamacji?

Także w takiej sytuacji stosowanie klauzuli, która ma taki sam  sens, jak klauzula wpisana do Rejestru, chociaż jest inaczej sformułowana, stanowi naruszenie zbiorowych interesów konsumenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA