reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Klauzula niedozwolona nie musi być identyczna

Klauzula niedozwolona nie musi być identyczna

Zabronione jest nie tylko stosowanie postanowień umownych identycznych do tych wpisanych do rejestru UOKIKu. Zabronione jest także stosowanie klauzul podobnych.

Niedozwolone klauzule umowne

W obrocie konsumenckim zabronione jest stosowanie wzorców umownych, które zawierałyby klauzule umowne wpisane do rejestru prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zgodnie z art. 385(1) ust. 1 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nie uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Z klauzulami niedozwolonymi (zwanymi inaczej klauzulami abuzywnymi) będzie mieli do czynienia w sytuacji, gdy w kontaktach z konsumentami sprzedawca posługuje się wzorcem umownym.

Instytucja niedozwolonych klauzul umownych ma w zamiarze ochronę konsumenta, jako tej słabszej strony obrotu. W odróżnieniu od przedsiębiorcy konsument nie dysponuje bowiem wiedzą prawników, jak również takim doświadczeniem, jakie zdążył już w swojej działalności zebrać przedsiębiorca.

Podstawowym elementem klauzul abuzywnych jest to, iż nie wiążą one konsumenta. Jeżeli zatem stwierdzone zostanie, iż dane postanowienia umowy mają charakter niedozwolony i albo już są wpisane do rejestru albo ich umieszczenie nakazał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, konsumenci nie będą musieli się o nie martwić. Nie będą po prostu obowiązywały.

Nie można jednak uznać za niedozwolone klauzul umownych określających główne świadczenia stron (np. cenę sprzedaży).

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Rejestr niedozwolonych klauzul umownych

Rejestr klauzul niedozwolonych jest prowadzony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.  Są tam wpisywane te klauzule, które zostały uznane za niedozwolone prawomocnym orzeczeniem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Orzeczenie to wiąże nie tylko strony, względem których zostało wydane, lecz także z chwilą wpisania do rejestru wiąże wszelkie inne podmioty występujące w obrocie. Stosowanie klauzul zawartych w rejestrze jest bowiem zabronione.

Przedsiębiorca nie może stosować klauzul zawartych w rejestrze niedozwolonych postanowień umownych. Nie ma przy tym znaczenia, że klauzule te zostały uznane za niedozwolone w stosunku do niego, a nawet to, że nie wiedział o fakcie wpisania ich do rejestru.

Co jednak istotne zabronione jest nie tylko korzystanie z dosłownie brzmiących klauzul zawartych w rejestrze. Jak stwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (wyrok z dnia 25 maja 2005 r., sygn. akt XVII Ama 46/04) dla uznania, iż określona klauzula jest niedozwolonym postanowieniem umownym wpisanym do Rejestru klauzul wystarczy stwierdzenie, że mieści się ona w hipotezie klauzuli wpisanej do Rejestru. Nie jest przy tym konieczna literalna zgodność (dosłowne brzmienie), lecz chodzi tutaj o zgodność co do sensu. Zgodność klauzul sprawdza się poprzez badanie zamiaru i celu jakiemu klauzule służą.

Zobacz: Prawa konsumenta - jakie są podstawy do reklamacji?

Także w takiej sytuacji stosowanie klauzuli, która ma taki sam  sens, jak klauzula wpisana do Rejestru, chociaż jest inaczej sformułowana, stanowi naruszenie zbiorowych interesów konsumenta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama