REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy odciąży system państwowy?

Dziennikarka medyczno-prawna
karetka pogotowia
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prywatne pogotowie ratunkowe. Czy to nowa jakość medycyny? Pierwsze takie pogotowie funkcjonuje na razie na terenie Warszawy i okolic. Dlaczego powstało prywatne pogotowie i czym różni się od państwowego? 
rozwiń >

Prywatne pogotowie ratunkowe - odpowiedź na potrzeby?

Pierwsze prywatne pogotowie powstało w maju 2022 roku i jest odpowiedzią na potrzebę bezpieczeństwa medycznego Polaków. To pierwsze tego rodzaju pogotowie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Misją jest pomaganie tam, gdzie jest potrzebna szybka i fachowa pomoc. 

REKLAMA

Pogotowie dysponuje 5 karetkami 5G (koszt każdej z nich to niemal milion złotych, ponad dwa razy więcej niż koszt karetki systemowej), 45 ratownikami i 3 lekarzami. Działa w Warszawie i okolicach (do 30 km). System oparty jest na komunikacji za pośrednictwem infolinii. 

Pogotowie działa 24/7, także w niedzielę i święta. W planach jest rozwój, niewykluczone, że zostanie otwarty prywatny stacjonarny SOR i szpital.    

Jakie usługi świadczy prywatne pogotowie

REKLAMA

To, co ma do zaoferowania pogotowie, jest wynikiem doświadczeń zespołu z pacjentami, z uwzględnieniem ich zróżnicowanych potrzeb, dostępności pomocy medycznej na krajowym runku, a także ograniczeń oraz deficytów Państwowego Ratownictwa Medycznego. 

Funkcjonowanie startupu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach, które dają pacjentom poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że gdy tylko zajdzie taka potrzeba – pomoc i opieka medyczna są na wyciągnięcie ręki. Jak podkreślają założyciele, zależy im, by móc docierać do pacjenta tam, gdzie on jest, zbadać go, zdiagnozować dolegliwości i zaopatrzyć na miejscu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pogotowie państwowe a prywatne

Prywatną karetkę 5G wyróżnia jej niestandardowe wyposażenie – to nowa jakość medycyny mobilnej – rodzaj przychodni na kółkach. Rozwiązania stosowane zazwyczaj w placówkach szpitalnych zostały tutaj przeniesione do mobilnej karetki. Co to oznacza w praktyce? Pacjent może mieć przeprowadzone badanie usg i serca w swoim domu. Na wyposażeniu karetki znajduje się m.in: 

  • analizator kardiologiczny – urządzenie pozwala stwierdzić bądź wykluczyć zawał serca; 
  • analizator moczu – urządzenie umożliwia stwierdzenie zakażenia układu moczowego; 
  • analizator krwi – możliwe jest dzięki urządzeniu wykonanie screeningu pracy nerek, wątroby, układu oddechowego, jak i obrazu równowagi narządowej; 
  • mobilne USG; 
  • szybkie testy diagnostyczne (np. grypa, covid, paciorkowce); 
  • zdalny stetoskop. 

Karetka 5G bez wątpienia jest połączeniem technologii oraz wiedzy. 

Przebieg wizyty po przyjeździe do pacjenta 

Zespół karetki na miejscu wezwania przeprowadza badanie fizykalne i wywiad z pacjentem. Pacjent ma m.in. mierzony poziom cukru, ciśnienie, saturację. Wykonuje się oznaczenie CRP (u pacjenta z infekcją) oraz mierzy poziom troponiny (szybka diagnoza zawału). Jest konsultacja zespołu z lekarzem, diagnoza, zalecenia, wystawienie w razie potrzeby e-recepty czy e-skierowania. Gdy jest to konieczne, pacjent przewożony jest do szpitala, gdzie trafia na SOR bądź też izbę przyjęć – z kompletem badań i diagnozą przyspiesza się jego przyjęcie i rozpoczęcie leczenia.   

 

Karetka na abonament

Usługi skierowane są m.in. do osób, którym zależy na opiece dla starszych, schorowanych członków rodziny, zapewniając im dostęp do szybkiej pomocy, a także dla tych, którzy chcą mieć szybki dostęp do profesjonalnej pomocy.

Mimo ceny usługi cieszą się popularnością – z rozwiązania już korzysta 50 tysięcy osób. W większości przypadków pacjenci wykupują miesięczny abonament. Jest jednak możliwość wezwania karetki bez takiej umowy – koszt jednorazowego przyjazdu prywatnej karetki wynosi 400 zł. 

Prywatne karetka - odpowiedź na potrzeby rzeczywistości? 

REKLAMA

Stworzenie prywatnego pogotowia jest odpowiedzią biznesową na potrzeby rzeczywistości, a konkretnie niewydolność państwowego ratownictwa medycznego. W opinii założycieli, w przestarzałym państwowym systemie ratownictwa brak jest przepustowości i możliwości obsługi pacjenta. 

Jak podaje w raporcie Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku wzrosła liczba podstawowych zespołów ratownictwa medycznego, spadła zaś liczba zespołów specjalistycznych – tendencja ta utrzymuje się od kilku lat. 

Z danych GUS wynika, że w 2021 roku miało miejsce 3,1 mln interwencji w miejscu zdarzenia i było to o 11 proc. więcej niż rok wcześniej, a na SOR-ach i izbach przyjęć odbyło się 3,4 mln interwencji, na SOR leczono 1,6 mln pacjentów. 

Czy prywatne pogotowie odciąży system państwowy 

Prywatna własność w gospodarce ma wpływ na innowacyjność i organizacyjną elastyczność. To samo dzieje się w ochronie zdrowia pod względem modelu opieki nad pacjentem, a także środowiska pracy personelu medycznego. 

Należy pamiętać, że prywatne podmioty medyczne to istotny element całego systemu ochrony zdrowia, zwłaszcza w części ambulatoryjnej, w której stanowią ponad 90 proc. całkowitej liczby świadczeniodawców. Niewątpliwie prywatne pogotowie, podobnie jak w przypadku abonamentów na prywatne wizyty i opiekę lekarską – pomoże częściowo odciążyć system państwowy. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zbyt duży wzrost płacy minimalnej. Jest pilna potrzeba zmian

Wzrost płacy minimalnej w 2025 roku o 7,6% jest konsekwencją uwzględnienia przez rząd obowiązujących jeszcze mechanizmów ustawy. Zdaniem przedsiębiorców, jest pilna potrzeba wdrożenia przepisów dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach, które zwiążą wysokość minimalnego wynagrodzenia z połową przeciętnej płacy lub 60% mediany wynagrodzeń.

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych i opiekunów w 2024 i 2025 roku

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o różnego rodzaju świadczenia i dodatki. Prezentujemy zestawienie najważniejszych form wsparcia i niezbędne kryteria do ich uzyskania.

Jaka ochrona przysługuje sygnaliście

Okazuje się, że ochrona sygnalistów jest bardzo szeroka, wręcz niedookreślona, ponieważ przepis zawiera katalog otwarty. W szczególności sygnaliście przysługuje ochrona stosunku pracy, ochrona przed mobbingiem, dyskryminacją, zmianą warunków pracy i płacy.

Renta rodzinna z ZUS. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu

Renta rodzinna z ZUS. Od początku czerwca uczniowie i studenci, którzy pobierają rentę rodzinną z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą więcej dorobić do swojego świadczenia. Zmieniły się kwoty graniczne przychodu, które będą obowiązywać do końca sierpnia.

REKLAMA

ZUS: Nowe możliwości dla nauczycieli od 1 września 2024 r. Więcej osób może skorzystać z tzw. kompensówki i wcześniejszej emerytury stażowej

ZUS informuje, że od 1 września 2024 r. więcej nauczycieli będzie mogło skorzystać z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (potocznie zwanego "kompensówką") oraz z wcześniejszej emerytury stażowej. 

Osiem lat więzienia za znęcanie się i usiłowanie zabójstwa ośmiomiesięcznego dziecka

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek karę ośmiu lat więzienia dla młodego mężczyzny oskarżonego o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa dziecka swojej ówczesnej partnerki. Skazany ma też zapłacić 80 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok jest prawomocny.

Głosowanie korespondencyjne dla wszystkich. Wystarczy zamiar zgłosić wójtowi gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców do 13 dnia przed dniem wyborów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego

Sejm przyjął w piątek nowelizację Kodeksu wyborczego, autorstwa KO, rozszerzającą uprawnienie do głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, do Sejmu i Senatu oraz do Parlamentu Europejskiego na wszystkich wyborców.

“Jak uniknąć ogromnych podwyżek energii”. MKiŚ ostrzega

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane. Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych. MKiŚ przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

REKLAMA

120,75 zł – o tyle wzrosną emerytury i renty w 2025 r. [Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Agnieszki Dziemianowicz-Bąk]

W przyszłym roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 6,78%. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na ustawowym poziomie. Jakie to będą kwoty? 

"Pozbawienie źródła zarobkowania, mobbing, pozbawienie awansu, nagrody czy premii – to działania odwetowe". Ochrona sygnalistów idzie do podpisu Prezydenta

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o ochronie sygnalistów. Te zmiany mają istotny wpływ na zakres ochrony sygnalistów w Polsce. O czym warto wiedzieć?

REKLAMA